Domovy seniorů v Brně budou mít speciální testy na koronavirus

Domovy seniorů zřizované městem Brnem budou mít speciální testy na nemoc covid-19. Novinářům to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní bude výsledek známý v řádu minut. Brno zřizuje 11 domovů a ještě centrum sociálních služeb. Testovat se bude veškerý personál a podle potřeby i klienti.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Primátorka zmínila, že existují jak PCR testy, které ukazují přítomnost viru v těle v danou chvíli, nebo rychlotesty, které ukazují, zda člověk přišel někdy s virem do styku, ale už nemusí být nakažený. "My máme testy ještě jiného charakteru, které určí přítomnost viru v daném okamžiku a výsledek máme v řádu pár minut," uvedla Vaňková. Vyhodnocení PCR testů trvá několik hodin i dní.

Podle primátorky budou mít domovy možnost si koupit testovací sady i přístroj na vyhodnocování. Podle primátorčina náměstka Roberta Kerndla (ODS) stojí samotný přístroj na vyhodnocení 20.000 korun a testovací sada 312 korun. Veškeré vybavení pořídí samotné domovy. "Zdravotnický personál, který v každém domově funguje, bude proškolený, aby zvládl odebírat vzorky z nosohltanu pomocí tamponů a detekovat nákazu. Vyhodnocení trvá 12 minut, spolehlivost je kolem 95 procent," uvedla Vaňková. O situaci diskutovala s vedením jednoho z jihokorejských měst, kde dříve přibývaly denně až stovky případů nákazy novým typem koronaviru.

Pokud se metoda osvědčí, bude město podle Vaňkové zvažovat, že by ji zavedlo i do školských zařízení nebo do městských společností. "Nevylučujeme ani možnost, že bychom iniciovali vznik mobilního nebo stálého testovacího místa, kde by se využívala tato metoda," dodala.

V Jihomoravském kraji v posledních dnech přibývá denně kolem 100 nových případů nemoci covid-19. Nejvíce nakažených je právě v Brně. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je v kraji podle webu ministerstva zdravotnictví přes 3200 potvrzených případů nemoci covid-19. Podle hygieniků 30 lidí s nemocí zemřelo, přes 1900 se vyléčilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zčervenala. Nových případů je dnes opět nad 300

18.09.2020 19:12 Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.…

Rážová nabádá, aby se neposílaly do karantény celé týmy

18.09.2020 18:41 Hlavní hygienička Jarmila Rážová nabádá krajské hygienické stanice, aby v případě ojedinělé nákazy…

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

18.09.2020 16:33 Od dnešních 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích…

Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce, stále jsou dražší

18.09.2020 16:23 Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama