Lidé dělají některé práce zbytečně, míní sociolog. Pandemie podle něj odhalila i další problémy

Celosvětová pandemie covid-19 ovlivnila životy miliónů lidí. Mnoho z nich ztratilo práci, ukázala se propast mezi sociálními vrstvami, lidé mají strach os svůj život. Jak tyto faktory ovlivnily duševní zdraví společnosti a jestli pandemie covid-19 nabídla i nějaká pozitiva se v rozhovoru pro ČT24 zamyslel psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor a sociolog Jiří Přibáň.

Covid-19, ilustrační foto

Podle Jiřího Přibáně není důvod vidět změny způsobené covid-19 apokalypticky. Ačkoliv se podle jeho názoru společnost změní, nutně to neznamená, že k horšímu. „Ukázala nám, co je důležité,“ míní Přibáň a podle jeho slov pandemie ukázala mnoho pozitivních prvků. Hovořil převážně o solidárnosti mezi občany České republiky.

„Češi jsou do určité míry hypochondři,“ řekl sociolog v rozhovoru pro ČT24 a dodal, že Češi milují své lékaře. V době, kdy česká vláda nebyla schopna zajistit dostatečné množství roušek se celá republika spojila a všichni začali vyrábět zdarma roušky. Podle Přibáně je to naplnění určitého vzorce chování v české společnosti, protože podle jeho názoru jsou Češi národ kutilů, a protože česká společnost se tradičně vyznačuje vysokou autoritou lékařů, začali se lidé ihned mobilizovat.

Na otázku, jestli se objevily nové trendy, které se během pandemie, Přibáň uvedl hned tři. „Jeden z trendů bude v tom, že spousty aktivit, o kterých jsme si mysleli, že musí probíhat v nějakém skutečném prostoru, se dají přesunout on-line. Myslím tím i univerzitní výuku. Druhý trend bude, že spousta z pracovních výkonů se ukáže jako zbytečná,“ uvedl a jako třetí trend udal, že se rozevřely „sociální nůžky“.

Podle psychiatra Rektora se jasně ukázala propast mezi sociálními vrstvami. „Lidé, které mám v péči z nižších sociálních vrstev, si dost často odnášeli pocit nespravedlnosti, protože bohatší děti trávily výuku u notebooku z domu, zatímco děti chudších rodičů ho neměly,“ vysvětlil Rektor, který vidí pozitivní vliv pandemie covid-19 v tom, že lidé na vyšších pozicích museli zpomalit a získali nějaký čas pro sebe a svou rodinu.

„Doufám, že je to změna, kterou si odnesou dlouhodobě,“ poznamenal Rektor, který je toho názoru, že pro Čechy byla pandemie výzvou, ale druhá vlna představuje riziko. Rektor uvedl příklad onkologických pacientů. „Když máte člověka, který zjistí, že má rakovinu, jde často do hyperaktivity a snaží se nějakým způsobem dát smysl té bolesti. Dostane se z toho, pár let má klid, pak přijde druhé kolo a toho člověka to semele,“ řekl psychiatr, který dodal, že je důležité šetřit energii do dalších kol a žít normálním životem.

Přibáň se domnívá, že pokud přijde druhá vlna, musí se česká společnost připravit na ekonomickou krizi a sociální napětí. „Protože jak budeme postupně chudnout, budou se sociální problémy prohlubovat,“ poznamenal sociolog.

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Související:

Právě se děje

reklama