Lidé dělají některé práce zbytečně, míní sociolog. Pandemie podle něj odhalila i další problémy

Celosvětová pandemie covid-19 ovlivnila životy miliónů lidí. Mnoho z nich ztratilo práci, ukázala se propast mezi sociálními vrstvami, lidé mají strach os svůj život. Jak tyto faktory ovlivnily duševní zdraví společnosti a jestli pandemie covid-19 nabídla i nějaká pozitiva se v rozhovoru pro ČT24 zamyslel psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor a sociolog Jiří Přibáň.

Podle Jiřího Přibáně není důvod vidět změny způsobené covid-19 apokalypticky. Ačkoliv se podle jeho názoru společnost změní, nutně to neznamená, že k horšímu. „Ukázala nám, co je důležité,“ míní Přibáň a podle jeho slov pandemie ukázala mnoho pozitivních prvků. Hovořil převážně o solidárnosti mezi občany České republiky.

„Češi jsou do určité míry hypochondři,“ řekl sociolog v rozhovoru pro ČT24 a dodal, že Češi milují své lékaře. V době, kdy česká vláda nebyla schopna zajistit dostatečné množství roušek se celá republika spojila a všichni začali vyrábět zdarma roušky. Podle Přibáně je to naplnění určitého vzorce chování v české společnosti, protože podle jeho názoru jsou Češi národ kutilů, a protože česká společnost se tradičně vyznačuje vysokou autoritou lékařů, začali se lidé ihned mobilizovat.

Na otázku, jestli se objevily nové trendy, které se během pandemie, Přibáň uvedl hned tři. „Jeden z trendů bude v tom, že spousty aktivit, o kterých jsme si mysleli, že musí probíhat v nějakém skutečném prostoru, se dají přesunout on-line. Myslím tím i univerzitní výuku. Druhý trend bude, že spousta z pracovních výkonů se ukáže jako zbytečná,“ uvedl a jako třetí trend udal, že se rozevřely „sociální nůžky“.

Podle psychiatra Rektora se jasně ukázala propast mezi sociálními vrstvami. „Lidé, které mám v péči z nižších sociálních vrstev, si dost často odnášeli pocit nespravedlnosti, protože bohatší děti trávily výuku u notebooku z domu, zatímco děti chudších rodičů ho neměly,“ vysvětlil Rektor, který vidí pozitivní vliv pandemie covid-19 v tom, že lidé na vyšších pozicích museli zpomalit a získali nějaký čas pro sebe a svou rodinu.

„Doufám, že je to změna, kterou si odnesou dlouhodobě,“ poznamenal Rektor, který je toho názoru, že pro Čechy byla pandemie výzvou, ale druhá vlna představuje riziko. Rektor uvedl příklad onkologických pacientů. „Když máte člověka, který zjistí, že má rakovinu, jde často do hyperaktivity a snaží se nějakým způsobem dát smysl té bolesti. Dostane se z toho, pár let má klid, pak přijde druhé kolo a toho člověka to semele,“ řekl psychiatr, který dodal, že je důležité šetřit energii do dalších kol a žít normálním životem.

Přibáň se domnívá, že pokud přijde druhá vlna, musí se česká společnost připravit na ekonomickou krizi a sociální napětí. „Protože jak budeme postupně chudnout, budou se sociální problémy prohlubovat,“ poznamenal sociolog.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé češi Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy