Experti představili krizový plán: Jak rozhodovat, kdo přežije? Věk je až na druhém místě

Vědci z Ústavu státu a práva Akademie věd zveřejnili doporučení k rozhodování o alokaci vzácných zdrojů. To na základě etických a právních východisek ukazuje, jakým způsobem pečovat o pacienty, kdyby se nemocnice dostaly na hranu a nebyly by schopny postarat se o všechny pacienty.

Lékaři
doporučujeme

Jedním z největších rizik v případě postupující epidemie koronaviru byla hrozba přeplnění nemocnic. V tu chvíli by mohlo dojít k takzvanému italskému scénáři, kdy by se lékaři museli rozhodovat, komu dají šanci na přežití.

"Když se například lékař rozhoduje, zda zahájit umělou plicní ventilaci pacienta v situaci, kdy se o jeden přístroj uchází více kandidátů se stejným onemocněním a velmi podobnou prognózou, stávají se hodnotové soudy vodítkem, jenž jimž umožňuje se v takové svízelné situaci racionálně rozhodnout, navíc zajišťují, že lékařova volba není nahodilá, lze ji rozumově pochopit a analyzovat, je transparentní a dává lékaři možnost se morálně ospravedlnit v případě nesouhlasu," píší vědci v doporučení.

V případě, že by v Česku došlo k něčemu podobnému, měli by lékaři podle doporučení zvážit několik faktorů. Tím prvním by měla být pravděpodobnost, s jakou se pacient uzdraví. 

Pokud tedy například dojde k situaci, kdy nebude dostatek plicních ventilátorů, které by mohli lékaři použít u všech pacientů, kteří je potřebují, měli by je lékaři poskytnout nemocným s vyšší šancí na přežití. 

V případě, kdy toto třídění nebude dostačující, přichází na řadu další kritérium, podle kterého by lékaři měli rozhodovat, a tím je věk. Mladší lidé před sebou mají větší kus života, než lidé ve velmi pokročilém věku.

Jistým kritériem v případě krajní nouze je i důležitost pacientů pro zvládání pandemie (lékaři a ošetřovatelský personál) či udržování chodu státu (např. klíčoví pracovníci jaderných elektráren), takoví by podle krizového plánu měli dostat přednost před ostatními.

"U dalších pacientů ve shodné či podobné věkové skupině je dále možné rozhodovat losem," píší dále vědci. Zároveň upozorňují, že u pacientů, na které se například nedostanou plicní ventilátory, nezůstanou bez potřebné péče. I o ně se bude zdravotnický personál pochopitelně starat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama