Hamáček: Nemusíte vládě věřit, ale hrozí kolaps. Podle experta na vrcholu ještě nejsme

Pokud nezačne klesat denní počet nakažených, hrozí kolaps zdravotnického systému mezi 7. a 9. listopadem. Tvrdí to Šéf Ústředního krizového štábu a první vicepremiér Jan Hamáček. Biochemik Jan Konvalinka se domnívá, že Česko se vrcholu ještě nepřiblížilo.

"Co vnímám za obrovský problém, je, že lidé neomezili své kontakty. Příští týden nás čeká státní svátek a prázdniny, takže největší riziko je, že ten týden lidé stráví tím, že budou chodit od návštěvy k návštěvě. To je samozřejmě strašlivá chyba," řekl pro Český rozhlas Hamáček.

Dodal, že takové chování může celou snahu vlády i zbytku společnosti úplně zničit. "Chtěl bych na všechny apelovat, aby zůstali doma se svou rodinou. Samozřejmě, že mohou jít na procházku. Ale aby netrávili volný čas tím, že budou chodit po návštěvách," dodal.

Paradoxně apel Hamáčka porušil i ministr zdravotnictví Roman Prymula, který ve středu, kdy stát oznámil nová opatření proti šíření koronaviru, zavítal do restaurace, která měla mít tou dobou zavřeno. Navíc bez roušky.

Hamáček se domnívá, že pokud nezačne klesat počet nakažených, tak mezi 7. a 9. listopadem zkolabuje zdravotnický systém. "To znamená, že nebudeme schopni zajistit péči pro všechny občany Česka. A to jak pro koronavirové pacienty, tak pro ty další. Tady de facto hrozí riziko totálního kolapsu," varuje.

Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka je ale při odhadu, jak se počty nakažených projeví v počtech těžce nemocných a zemřelých, opatrný. "Exponenciála stále roste. V tuto chvíli má v zemi aktivní virovou infekci zhruba 120 tisíc lidí. Reálně to je ale nejméně trojnásobek. Myslím, že odhady jsou 300 až 400 tisíc," řekl Rozhlasu.

"Čísla jsou obrovská a budou se zhoršovat. Jsme v situaci, kdy už nedokážeme selektivně cíleně kontrolovat šíření viru. Proto se vláda rozhodla, a podle mě správně, zastavit do značné míry pohyb osob. Bohužel je to poslední zbraň, která nám zbyla," dodal.

I on apeloval na veřejnost, aby opatření brala vážně. "Myslím, že to zastavení společnosti nakonec zabere. Zejména, když to lidi začnou brát vážně. Podle všech dat, která ukazoval profesor Prymula, donedávna to lidé vážně nebrali," dodal.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy