Spor Jermanové se záchranářkou. Byl nedostatek pomůcek? Zazněly nové informace

Středočeští záchranáři měli na počátku pandemie koronaviru minimální rezervy v zásobách ochranných pomůcek, nestalo se však, že by někdo ze zdravotníků neměl možnost se k nim dostat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. Informace o chybějících rouškách a respirátorech na stanici v Zdibech podle něj vznikly zřejmě omylem.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a podal kvůli informacím v listu Náš region, který vyjádření Brožové zveřejnil, trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Opozice to kritizuje, podle ní šlo o zastrašování a aroganci.

"Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle," uvedl Houdek. O dobré ochraně záchranářů podle něj hovoří i fakt, že za celou dobu se covidem-19 nakazili pouze dva zaměstnanci záchranné služby, ani v jednom případě se tak nestalo při výkonu zaměstnání.

Brožová dnes ČTK řekla, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku. "V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl," dodala.

Podle Houdka se skutečně "žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu". "Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouhle situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali," tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.

"Nezakrývám, že problém s osobními ochrannými prostředky zde byl. Kdo to neví, ten obávám se, žil v nějakém krásném světě," řekl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Problém je ale podle něj zneužíván politicky. Houdek v souvislosti s Brožovou uvedl, že zaměstnanec má hájit zájmy organizace a její dobré jméno. Slova Brožové o nedostatku ochranných prostředků ale v pořadu České televize 168 potvrdili i její kolegové z výjezdové základny středočeské záchranné služby ve Zdibech.

Opozice počínání kraje kritizuje. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o nepochopitelnou aroganci. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hájí tím, že bylo nutné zabránit panice mezi veřejností. Zastupitel za ODS Martin Kupka namítl, že podání trestního oznámení k řešení problému nevede, protože nějaký čas trvá vyšetřování. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob požádal hejtmanku i s přihlédnutím na předchozí mediálně sledované kauzy, aby zvážila svou rezignaci. Hejtmanka v reakci uvedla, že "by mohl začít sám u sebe" a rezignaci odmítla.

Opoziční klub STAN navrhl usnesení, že zastupitelstvo se distancuje od trestního oznámení, a navrhl poslat Brožové odškodnění 100.000 korun. Pokorná Jermanová se měla podle návrhu záchranářce také omluvit. Návrhy ale neprošly, Pokorná Jermanová se hlasování zdržela

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roušky zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

14.07.2020 11:37 Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému…

Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu, naznačil Vojtěch

14.07.2020 09:59 Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly…

Vojtěch: Uzavření hranic pro pendlery z Polska zatím nezvažujeme

14.07.2020 09:37 O uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací do Moravskoslezského kraje, se…

Covid-19: S nemocí se v Česku potýká 4512 lidí, v pondělí přibylo 64…

14.07.2020 08:44 V pondělí v Česku přibylo 64 případů koronaviru. Jde o podobný přírůstek jako v sobotu či neděli, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy