Kdyby lidé vydrželi sedět na zadku. V Karviné a okolí hledají viníky

Zatímco si zbytek národa užívá nově získaných svobod po téměř úplném uvolnění restriktivních opatření, Karvinsko a Frýdecko-Místecko si na něco takového mohou nechat zajít chuť. Kvůli masovému šíření nového typu koronaviru se hygienická pravidla v těchto lokalitách dokonce ještě zpřísnila.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Festival musíme kvůli zpřísněným podmínkám a aktuální situaci s covidem-19 zrušit," postěžovala si pořadatelka festivalu Ladná Čeladná Kateřina Šreková. "Čekáme na výsledky, do konce týdne by měl být nějaký závěr," vyjádřil se k situaci mluvčí hygieniků Petr Kopřivík. O neutěšené situaci na Moravskoslezsku informoval server novinky.cz

Podobný osud potkal také romskou přehlídku a festival Karviná rocks. Obě akce se buď uskuteční v omezené formě, anebo vůbec. Konat se možná nebudou ani Třinecké kulturní léto a Prázdniny.

"Začínají horka a my se máme smažit v rouškách v práci, a ještě nám omezí koupák. To je výborné,“ zlobila se na sociálních sítích jedna z obyvatel Lucie Leblová.

"Protože lidi nevydrží sedět jedno léto na zadku. Posledně jsme si to sem natahali po jarních prázdninách. Teď to bude podobně,“ varoval před opakováním situace, kdy do Česka přivezli koronavirus lyžaři z Rakouska a Itálie Tomáš Janitek.

Někdo by za to měl nést odpovědnost. Kdo je v karanténě, se neví

"Vždyť se to ví už dávno, měsíce se zavíraly oči! Zbytečně se nakazily stovky lidí a chudáci senioři se stali vězni v domovech i ústavech. Proč nikdo nekontroluje dodržování karantény?" Právě takovými stížnostmi se to hemží mezi obyvateli současných lokálních ohnisek nákazy. 

Jenže kontrola karantény je problém. "Nevíme, kdo je v karanténě, ani nám to nikdo neřekne. Hygiena nám to říct nemůže, takže strážníci to nemají jak kontrolovat,“ konstatoval mluvčí Karviné Lukáš Hudeček smutnou skutečnost. "Je to začarovaný kruh," dořekl.

"Přehled o všech karanténách má nejspíše sociální správa, protože když lékař vystaví někomu karanténu, tak je to v podstatě neschopenka,“ vysvětlil mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Petr Kopřivík s poznámkou, že policie dodržování izolace kontrolovat smí, a v případě jejího porušení může udělovat i blokové pokuty, popřípadě dát podnět hygieně. Samotní hygienici mají ale přehled jenom o karanténách, které sami uložili.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) zároveň také řekl, že by za kontrolu zaměstnanců v karanténě měli odpovídat jejich zaměstnavatelé, a v případě jejího nedodržování vyvodit důsledku. Zda tomu tak je, sám neví.

V dolech OKD se na třech šachtách nakazilo už 800 lidí, přičemž v pondělí skončily plošné testy téměř 3500 zaměstnanců na Dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. "Čekáme na výsledky, do konce týdne by měl být nějaký závěr,“ informoval Kopřivík. S mluvčí OKD Naďou Chattovou konstatoval, že se v úterý uskutečnilo pilotní testování 50 důlních pracovníků na Dole ČSA, na jehož výsledcích bude záviset rozhodnutí, zda testovat celý důl nebo nikoliv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 13:40 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených, Vlčnov od půlnoci bez…

10.08.2020 12:52 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko…

Covid-19: Za neděli přibylo v Česku nejméně případů v minulém týdnu

10.08.2020 07:42 V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122.…

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama