Koronavirus mezi zdravotníky. Nakažených je desetkrát víc než 1. září, varuje komora

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně v izolaci kvůli pozitivnímu testu na covid-19, je desetkrát víc než na začátku září. Celkem jich je skoro 2500, více než tisícovka zdravotních sester.

lékaři
doporučujeme

Vyplývá to z dat ke 3. říjnu, která zveřejnila Česká lékařské komora. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se domnívají, že se jich v práci nakazila většina.

"V současnosti je zcela běžné, že zdravotníci, kteří jsou v karanténě, normálně pracují. Již minulý týden jsem však upozornil náměstka ministra zdravotnictví docenta (Aleksi) Šedo, že pokud by někdo nutil pracovat nemocné zdravotníky, tak by s tím komora nesouhlasila," uvedl k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo přes 79.400 lidí, z toho více než 14.000 tento týden. Prvního září bylo aktuálně nemocných 244 zdravotníků, 3. října 2480. Do začátku září mělo pozitivní test 1724 zdravotníků, na začátku října jich bylo celkově 4785.

Zachování dostatečné kapacity nemocnic a dostatek personálu na péči o nakažené covidem-19 i pacienty s ostatními diagnózami jsou podle ministra hlavním cílem současných opatření ke zpomalení šíření epidemie. Rostoucí počty nově nakažených znamenají budoucí nápor na nemocnice a jejich lůžka s kyslíkem nebo jednotky intenzivní péče.

Vladimír Černý, šéf poradní skupiny ministerstva zdravotnictví, která kapacity sleduje, a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v pátek uvedl, že kapacity jsou naplněné asi z 20 procent. "Zatím ve většině nemocnic není nutné omezovat elektivní necovidové péče, je ale možné, že k tomu v nejbližších dnech může dojít," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Letňan dorazila první lůžka, zbytek výrobce doveze do pátku

21.10.2020 12:50 Aktualizováno V připravované polní nemocnici v pražských Letňanech společnost Linet ve spolupráci s vojáky…

V domově pro seniory Hranice se covidem nakazilo 54 lidí, pomůže armáda

21.10.2020 11:49 V domově pro seniory v Hranicích na Přerovsku se novým typem koronaviru nakazilo 47 seniorů a sedm…

Polní nemocnice v Letňanech stojí 250 milionů, bude určena pro doléčení…

21.10.2020 08:56 Vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech bude mít v případě využití charakter nemocnice…

V Česku se musí opět nosit roušky venku a v autech. Kdo má výjimku?

21.10.2020 08:50 V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama