Kraje většinu vakcín hned aplikují, rezervy mají pro druhé dávky

Většinu vakcín proti nemoci covid-19 spotřebují kraje krátce po dodání. Platí to zejména o očkování od firem Pfizer/BioNTech, v menší míře o vakcíně firmy AstraZeneca, o kterou lidé nemají takový zájem. Některé regiony si ponechávají v rezervě část vakcín od firmy Moderna kvůli obavě z možného nedostatku očkovací látky pro druhou dávku.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Deník N v pondělí napsal, že ve skladech po republice leží 120.000 dávek očkovacích látek. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci řekl, že stát má vliv jen na své nemocnice a ústavy a ostatní očkovací místa jsou odpovědností krajů.

Jedním z regionů, kde zdravotnicí spotřebovali veškerou vakcínu od společnosti Pfizer, je Plzeňský kraj. "Z každé nové dodávky se vyčlení počet potřebný pro lidi, kteří mají dostat druhou dávku, a na ostatní dávky se otevřou nové sloty pro registraci," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Kraj podle ní záměrně v minulosti nespotřeboval ihned všechnu dodanou vakcínu Moderna kvůli nejistotě dalších dodávek, ale uschoval si potřebné množství i na druhé dávky. Kraji zbývají nespotřebované pouze vakcíny AstraZeneca. "Lidé o tuto vakcínu nemají zájem a nehlásí se," uvedla Mauritzová.

Žádné dávky očkovacích látek nezůstávají ve skladech v Jihočeském kraji, kde zdravotníci podávají lidem vakcínu vždy jen pár dní poté, co ji obdrží. "Dnes jsme například obdrželi vakcínu od společnosti Pfizer a do pátku ji naočkujeme," uvedl vedoucí odboru zdravotnictví z krajského úřadu Petr Studenovský.

Podobně postupují také v Ústeckém kraji. "Nestalo se, že bychom neočkovali, nic si nenecháváme. Co dostaneme, to vyočkujeme podle strategie," řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Kraj si podle krajského koordinátora očkovaní Aleše Chodackého ponechává pouze vakcínu od Moderny na druhou dávku, protože s její distribucí byly problémy.

Žádné zásoby vakcín nezůstávají ve skladech na Vysočině. "Očkujeme postupně všemi vakcínami. V tuto chvíli máme k dispozici pouze dnešní závoz, který je určený pro očkování v příštím týdnu," uvedl náměstek hejtmana Vysočiny pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Kraj podle něj ale pomaleji očkuje Modernou z obavy, aby měl za 28 dnů dost látky na druhé očkování. "Její závoz byl v minulosti několikrát změněn. Nevíme ani jaké množství a kdy bude v příštím týdnu doručeno," řekl Novotný.

Rezervu očkovacích látek si pro jistotu vytvářejí nemocnice v Libereckém kraji. Důvodem je nespolehlivost dodávek a bez zásob by bylo obtížné zajistit očkování druhou dávkou v doporučeném termínu, zdůvodnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Problémem byla zejména spolehlivost dodávek od firmy Pfizer, dodal hejtman. Bez jistých zásob by podle něj nebylo možné zahájit očkování ve velkých centrech.

Dlouhodobou rezervu očkování z doby, kdy byly nejisté prognózy dodávek, má Středočeský kraj. I tam ale drtivá většina dodaných dávek už byla aplikována. "Máme vyočkováno víceméně zhruba 80 procent," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS), v případě očkování od AstraZenecy je podle něj podíl vyšší. Zkušenosti s odmítáním tohoto typu vakcíny se podle něj liší místo od místa. Někde jej téměř lidé neodmítají, na některých místech tuto vakcínu odmítlo až 30 procent lidí.

Zhruba 5000 dávek vakcín mají ve svých rezervách očkovací místa v osmi nemocnicích v Olomouckém kraji. Podle hejtmanova náměstka Dalibora Horáka (ODS) tvoří nutnou zásobu pro podávání druhých dávek vakcíny do doby, než přijde další zásilka očkovacích látek.

Nemocnice v hlavním městě nenechávají ležet ladem žádné očkování od firem Pfizer/BioNTech, uvedl pražský koordinátor očkování Martin Ježek. Pokud jde o vakcínu firmy Moderna, té zatím do metropole nedorazila jediná ampulka. Zbývá 4200 dávek látky firmy AstraZeneca, které podle Ježka leží od pondělí v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. V souladu s pokyny vlády je město hodlá využít pro zásobování praktiků. Byly však problémy s distributorem, kterého vláda vybrala teprve koncem minulého týdne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 10:58 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Vakcínu dostalo za dva měsíce jen čtvrt milionu Čechů

04.03.2021 10:20 Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu…

Svaté Anně v Brně se ozvalo 20 nemocnic se zájmem o ivermektin

04.03.2021 09:36 Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama