Kvůli udržení epidemie pod kontrolou je třeba hlídat mutace, varují vědci

Příznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důsledný monitoring nebezpečných variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. "Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel," uvedli vědci v prohlášení.

Kvůli maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba podle nich sledovat vznikající hrozby, tedy nebezpečné mutace viru, a vhodně na ně reagovat.

"Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahých plošných opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem výrazně levnější," uvedla Ruth Tachezy z iniciativy.

Podle vědců je důležité zásadně omezit import nebezpečných mutací ze zahraničí, a to pomocí opatření na hranicích schengenského prostoru a na letištích. Varianty viru je také třeba výrazně lépe monitorovat na území České republiky pomocí sekvenování. Je podle nich zásadní navýšit počty sekvenací a zefektivnit celý systém. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat, dodali členové iniciativy.

Navrhují také soustředit se na cílená a preventivní opatření, která lze dodržet, co nejdřív plně naočkovat co nejvíce lidí a také sledovat vývoj v zahraničí, a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

"Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky," uvedla členka iniciativy Markéta Tomková. "Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy výrazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokých hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahým plošným opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobých nepřímých důsledků," poznamenal Daniel D. Novotný.

Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů korun. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků z iniciativy koroNERV asi jedna až čtyři miliardy korun denně, dodali vědci.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenými variantami, případně zaznamenávají nové. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kapacita pro sekvenování je při současné epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba kapacitu zvýšit, budou podle Babiše zapojené i další odborné instituce.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 30 minutami

před 1 hodinou

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 6 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy