Lékaři založili iniciativu Lékaři pomáhají Česku. Má přinést do ordinací testy na covid-19

Navzdory klesajícímu počtu nově nakažených je koronavirová situace u nás nadále špatná. Česko má jedno z nejvyšších počtů úmrtí na světě s covidem-19 v přepočtu na počet obyvatel a zvyšuje se i množství lidí v nemocnicích a pacientů ve vážném stavu. Ve snaze zastavit tento nelichotivý trend se skupina lékařů rozhodla založit iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která má za cíl zapojit ordinace do testování pomocí antigenních testů.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Zatímco Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel a odhalilo 38 359 nakažených, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných, Česko od plánů na plošné testování upustilo. 

Vláda pouze schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb, jak pro zaměstnance, tak i pro klienty. Testování bude zahájeno 9. listopadu a budou k němu využity antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření.

Samotné testování obyvatel ale zůstává beze změny a PCR testům budou nadále podrobeni lidé, kteří vykazují příznaky či přišli do styku s nakaženými, stejně jako tomu bylo doposud. To ale vzhledem k situaci nemusí být dostačující, a proto se skupina lékařů rozhodla převzít iniciativu do vlastních rukou.

Před několika dny proto vznikla nová výzva Lékaři pomáhají Česku, za kterou stojí například uznávaný stomatolog a vysokoškolský pedagog na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Radek Mounajjed, revmatoložka a majitelka centra Medical Plus Eva Dokoupilová, inovativní stomatolog a jeden ze zakladatelů značky "Můj zubař" Daniel Černý a řada dalších praktických lékařů a stomatologů.

Iniciativa Lékaři Pomáhají Česku (1:14) | zdroj: YouTube

Iniciativa má za cíl připojit ordinace ambulantních lékařů do testování pomocí antigenních testů, kdy by jejich cílovou skupinou měli být jak pacienti, tak i pracovní týmy a jejich okolí. "Vše bude probíhat velmi jednoduše pomoci rychlého antigenního testu který během několika minut při vstupu do ambulance. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o protilátkový test s kapky krve. Antigennový test nám poskytne přímý průkaz viru u pacienta v danou chvíli. Odběr může probíhat z nosu nebo z krku. Toto testování lze porovnat s průchodem bezpečnostním rámem na letišti," doplnil pro EuroZprávy.cz jeden ze zakladatelů iniciativy Radek Mounajjed.

Testování je důležité nejen pro včasný záchyt infikovaných jedinců, ale podle Mounajjeda je i klíčové v ochraně zdravotního personálu. "Cílem naši iniciativy je aby tyto testy byly hrazeny z veřejného rozpočtu. Náklady na tento typ testování zdaleka nedosahuje ekonomických škod způsobených rozvinutou pandemií. PCR testy jsou přibližně 10X dražší než antigenní testy. V případě pozitivního testu bude výsledek zadán do centrální databáze. Další kroky budou standardní tedy v režií praktického lékaře a hygienické stanicemi" vysvětlil stomatolog.

Výzva je založená na zkušenostech z mnoha zemí a je určena všem ambulantním zařízením napříč všemi specializacemi, tedy včetně praktických lékařů a stomatologů. Podle Mounajjeda se navzdory tomu, že je teprve v počátcích, setkává s velkým zájmem lékařů, profesních organizací i spolků.

"Kolegové mají velkou chuť přidat pomocnou ruku. To nám dává naději že se podaří naši vizi pravidelného testování populace prosadit. Všem nám je jasné, že virus ještě určitou dobu s námi bude. Jestli se chceme vrátit aspoň částečně do normálnímu života budeme muset nastavit systém pravidelného testování a tím včasného záchytu infikovaných jedinců. Ambulantní péče kterou projde velké množství pacientů je pro systém testování zcela vhodným místem," uvedl pro EuroZprávy.cz stomatolog.

Lékaři pomáhají Česku: Diskuze s infektology (101:24) | zdroj: YouTube

Iniciativa je plně apolitická, má ale za cíl vyzvat Vládu k součinnosti v realizaci testování v ambulancích. Podle Mounajjeda už probíhají jednání s ministerstvem zdravotnictví, které tuto výzvu přivítalo a její aktivity pravidelně konzultuje.

"Cílem těchto konzultací je od začátku vytvářet funkční model, který vyhovuje provozu ambulantních praxí a splňuje organizační předpoklady MZČR. Ze strany ČLK a jejího prezidenta MUDr. Kubka máme pozitivní reakci. Přes kladnou odezvu velké části zubařské komunity jsme se dle našeho očekávání podpory ze strany prezidenta ČSK doc. Šmuclera dosud nedočkali. Vzhledem k jeho známým veřejným postojům jsme ani s jinou odezvou nepočítali," tvrdí Mounajjed.

Iniciativa se také stává aktivní na sociálních sítích. Na kanálu na YouTube například zveřejnila záznam debaty představitelů výzvy s infektology Petrem Smejkalem z IKEMu a Davidem Řezáčem z Ústřední vojenské nemocnice o antigenních testech a jejich vlivu na epidemiologii aktuální pandemie a klinické proveditelnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardář a šéf ODA Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Případ řeší…

03.03.2021 12:02 Miliardář a předseda Občanské demokratické aliance Pavel Sehnal dostal na počátku týdne v pražské…

Brněnské fakultní nemocnice evidují britskou mutaci u 85 procent…

03.03.2021 11:57 Obě brněnské fakultní nemocnice evidují britskou mutaci koronaviru zhruba u 85 procent ze všech…

K očkování se už registrovalo téměř půl čtvrt milionu lidí nad 70 let

03.03.2021 11:23 K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělního spuštění registrací pro seniory nad 70 let…

Před užíváním ivermektinu varuje i jeho výrobce. Odpovědnost ponesou sami…

03.03.2021 10:52 Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za nadějný svatý grál v boji s koronavirem, podle jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama