Lékárny i řetězce hlásí prudký růst zájmu o respirátory, mají jich dost

Po dnešním ohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) povinnosti nosit respirátory FFP2 v obchodech či MHD, která by měla začít platit od úterý, hlásí lékárny prudký nárůst zájmu o tyto ochranné prostředky. Už dříve zvýšily dodávky, zásob mají zatím dostatek. Zástupci vybraných lékáren to dnes řekli ČTK.

Lékárna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Extrémní zvýšení poptávky po vystoupení ministra Blatného na dnešní tiskové konferenci zaznamenaly lékárny Dr. Max. "V některých regionech přímo naši lékárníci mluví o nákupní horečce a davovém šílenství. Náš e-shop také čelí prudce zvýšenému zájmu - chvílemi je jeho návštěvnost na desetinásobku běžného stavu," uvedl mluvčí lékárenské sítě Michal Petrov. Zboží se podle něj rychle doprodává, zásobování lékáren je ale plynulé. Další respirátory od spolehlivých dodavatelů jsou podle něj na cestě. Před týdnem navíc Dr. Max zvýšil dodávky do tří uzavřených okresů, dodal Petrov.

V návaznosti na vyhlášení nových opatření vyskočily objednávky v e-shopu Lékárna.cz během dvou hodin o 250 procent. Podobná situace je i u nanoroušek. Zásoby má prodejce zhruba na dva týdny extrémního zájmu. "Vzhledem k nastartovanému zájmu po TV vystoupení výpadky mohou nastat v určitých druzích, o které je zájem, například české výroby, nikoli v celé kategorii respirátorů FFP2 a FFP3," uvedl zakladatel Lékárna.cz Vladimír Finsterle. Ceny od dodavatelů podle něj zůstávají stejné posledních 14 dnů, Lékárna.cz se nechystá zdražovat.

Řetězec lékáren Benu eviduje zvýšený zájem o respirátory od začátku měsíce, kdy vláda dočasně zrušila DPH na tyto ochranné pomůcky. "Vývoj situace sledujeme a doplňujeme zásoby tak, aby byly zákazníkům k dispozici, na zvýšenou poptávku respirátorů a roušek s ohledem na nová nařízení jsme připraveni," uvedla mluvčí sítě Alžběta Poršová.

Povinnost mít vyšší ochranu dýchacích cest by mělo ministerstvo zdravotnictví vyhlásit od úterý. Kromě respirátorů třídy KN95 nebo FFP2, budou moci lidé v obchodech, nemocnicích nebo veřejné dopravě využít jako alternativu nanoroušky, případně dvě chirurgické ústenky. Důvodem opatření je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace koronaviru.

Řetězce i e-shopy mají zatím dostatek respirátorů i roušek

Potravinářské řetězce i e-shopy mají zatím dostatečné zásoby respirátorů i roušek. Někteří prodejci evidují po dnešním oznámení o povinnosti nosit respirátor od úterý v obchodech, nemocnicích nebo veřejné dopravě opětovný nárůst zájmu. Prodejci tak zajišťují další dodávky, uvedli na dotaz ČTK.

E-shop Alza.cz zaznamenal podle své mluvčí Daniely Chovancové skokový růst poptávky. "Zásoby jednorázových trojvrstvých roušek máme dostatečné ve stotisících kusů, nanoroušek české výroby v řádech tisíců kusů. Aktuálně naskladňujeme tisíce kusů respirátorů FFP2 a na cestě jsou další desetitisíce. V e-shopu by měly být dostupné během víkendu," uvedla.

Velká část zákazníků internetového prodejce Mall.cz se předzásobila respirátory v druhé polovině ledna, kdy vláda zveřejnila úvahy o zavedení jejich povinnosti na vybraných místech po vzoru Rakouska a Německa. Dnes zatím e-shop podle své mluvčí Pavly Hobíkové zvýšený zájem nevidí. K nejprodávanějším podle ní stále patří respirátory v balení po pěti a deseti kusech a také chirurgické roušky po 100 kusech. Mall.cz má podle Hobíkové skladem desítky tisíc kusů respirátorů a roušek v různých baleních od různých dodavatelů.

Dostatečné zásoby respirátorů mají také hypermarkety Globus. "Poptávka po respirátorech FFP2 se v posledních dvou týdnech zvýšila v řádu desítek procent. Přičítáme to příznivé ceně, respirátor této třídy lze u nás koupit od 11,90 koruny za kus. Ustanovením povinnosti nošení respirátorů na určitých veřejných místech se zájem zákazníků zřejmě ještě zvýší," řekla mluvčí společnosti Lutfia Volfová.

Dostupné v dostatečném množství jsou respirátory také v obchodech Albert, řekl dnes ředitel komunikace Jiří Mareček. Řetězec jejich cenu snížil už na konci ledna a nabídl je za nákupní cenu bez marže. Následně je zlevnil ještě o DPH. Zásoby respirátorů a roušek zajistila společnost také pro své zaměstnance.

Lidl nabízí balení tří kusů bílých respirátorů FFP2 za 29,90 koruny. "Závozy zboží na naše centrální sklady průběžně probíhají a bezprostředně se distribuují prodejnám. Přirozeně výhodná cena vede k silné poptávce, proto není možné zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží ve všech prodejnách napříč Českou republikou, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli," řekl mluvčí obchodní sítě Tomáš Myler.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 08:00 Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama