Lidé parazitují na koronaviru. Za roušky chtějí i statisíce, legálně se dají sehnat za pár stovek

Česko v posledních dnech zaplavil obchod se strachem. Akutní nedostatek roušek a respirátorů vyústil v nekalé praktiky, kdy lidé nabízejí ochranné masky na internetu za tisíce až statisíce korun, ačkoliv je jejich pořizovací cena podstatně nižší. Paradoxem je, že většina lidí roušku ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, a pokud, lze je sehnat navzdory zákazu prodeje zcela legálně za pár set korun.

Ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakázalo od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu.

Navzdory zákazu ale obchod s rouškami pokračuje dál. Na inzertních a aukčních portálech lze najít stovky nabídek na koupi nejrůznějších typů respirátorů a roušek, mnohdy za extrémně nadhodnocenou cenu.

Nejsou výjimkou inzeráty na roušky a respirátory za tři tisíce, ale i pět tisíc korun za kus. Jde přitom o jednorázový produkt, který by v případě akutní potřeby nositele ochránil jen pár hodin. Kupující navíc nemá jistotu, že skutečně obdrží roušku s certifikací FFP3. 

Na sociálních sítích se dokonce objevil inzerát na prodej balení roušek za 300 000 korun. Pořizovací cena respirátorů přitom byla ještě před několika týdny v řádech desítek až stovek korun. A dodnes lze za tuto cenu zboží legálně zakoupit.

Jednou z možností je využití zahraničních e-shopů. Například na Amazonu jsou k dostání respirátory za desítky až nižší stovky korun. V okolních zemích má navíc řada obchodů roušky stále skladem, navzdory tomu, že například Německo eviduje podstatně více nakažených než Česko.

Další možností je využití ústenek z nanovláken. Ty prokazatelně účinkují proti koronaviru stejně jako respirátory s certifikací FFP3, na rozdíl od nich ale nanovlákenné roušky certifikaci nemají, nepodléhají proto zákazu prodeje. V Česku je nabízí společnost Respilon, která na svém webu uvádí, že budou naskladněny v následujících týdnech.

Brněnská společnost by navíc měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné koronavirus nejen zachytit, ale i ho zahubit. Firma je připravena zásobit český trh v počtu stovek tisíc kusů.

Zástupci firmy Respilon už v minulosti uváděli, že zatímco obyčejné roušky chrání především okolí před tím, kdo je nosí, ústenky s nanovlákny jsou ale schopny ochránit samotného nositele roušky.

Ani tak ale není v současnosti nezbytné roušku vlastnit. Česká republika sice eviduje několik případů nákazy koronavirem, k přenosu ale došlo v zahraničí, nikoliv v tuzemsku. Běžné roušky a respirátory navíc chrání jen několik hodin a jsou jednorázové, v případě silné epidemie totiž každé sundání roušky znamená její znehodnocení díky riziku kontaminace.

Roušky tak mají pouze specifické využití a pouze v určitých situacích. Navzdory tomu je ale Češi bezhlavě vykoupili, čímž způsobili problémy nejen lékařům, ale i lidem, kteří je skutečně potřebují. Například rizikovým a nemocným pacientům, kteří se musí chránit nikoliv před koronavirem, ale například před viry chřipky. 

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Související:

Právě se děje

reklama