Lidé parazitují na koronaviru. Za roušky chtějí i statisíce, legálně se dají sehnat za pár stovek

Česko v posledních dnech zaplavil obchod se strachem. Akutní nedostatek roušek a respirátorů vyústil v nekalé praktiky, kdy lidé nabízejí ochranné masky na internetu za tisíce až statisíce korun, ačkoliv je jejich pořizovací cena podstatně nižší. Paradoxem je, že většina lidí roušku ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, a pokud, lze je sehnat navzdory zákazu prodeje zcela legálně za pár set korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakázalo od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu.

Navzdory zákazu ale obchod s rouškami pokračuje dál. Na inzertních a aukčních portálech lze najít stovky nabídek na koupi nejrůznějších typů respirátorů a roušek, mnohdy za extrémně nadhodnocenou cenu.

Nejsou výjimkou inzeráty na roušky a respirátory za tři tisíce, ale i pět tisíc korun za kus. Jde přitom o jednorázový produkt, který by v případě akutní potřeby nositele ochránil jen pár hodin. Kupující navíc nemá jistotu, že skutečně obdrží roušku s certifikací FFP3. 

Na sociálních sítích se dokonce objevil inzerát na prodej balení roušek za 300 000 korun. Pořizovací cena respirátorů přitom byla ještě před několika týdny v řádech desítek až stovek korun. A dodnes lze za tuto cenu zboží legálně zakoupit.

Jednou z možností je využití zahraničních e-shopů. Například na Amazonu jsou k dostání respirátory za desítky až nižší stovky korun. V okolních zemích má navíc řada obchodů roušky stále skladem, navzdory tomu, že například Německo eviduje podstatně více nakažených než Česko.

Další možností je využití ústenek z nanovláken. Ty prokazatelně účinkují proti koronaviru stejně jako respirátory s certifikací FFP3, na rozdíl od nich ale nanovlákenné roušky certifikaci nemají, nepodléhají proto zákazu prodeje. V Česku je nabízí společnost Respilon, která na svém webu uvádí, že budou naskladněny v následujících týdnech.

Brněnská společnost by navíc měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné koronavirus nejen zachytit, ale i ho zahubit. Firma je připravena zásobit český trh v počtu stovek tisíc kusů.

Zástupci firmy Respilon už v minulosti uváděli, že zatímco obyčejné roušky chrání především okolí před tím, kdo je nosí, ústenky s nanovlákny jsou ale schopny ochránit samotného nositele roušky.

Ani tak ale není v současnosti nezbytné roušku vlastnit. Česká republika sice eviduje několik případů nákazy koronavirem, k přenosu ale došlo v zahraničí, nikoliv v tuzemsku. Běžné roušky a respirátory navíc chrání jen několik hodin a jsou jednorázové, v případě silné epidemie totiž každé sundání roušky znamená její znehodnocení díky riziku kontaminace.

Roušky tak mají pouze specifické využití a pouze v určitých situacích. Navzdory tomu je ale Češi bezhlavě vykoupili, čímž způsobili problémy nejen lékařům, ale i lidem, kteří je skutečně potřebují. Například rizikovým a nemocným pacientům, kteří se musí chránit nikoliv před koronavirem, ale například před viry chřipky. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Slovensko zavádí úlevy pro testované, Belgie zavírá hranice

27.01.2021 08:08 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

V úterý nově 9144 nakažených. Reprodukční číslo se mírně zhoršilo

27.01.2021 08:01 Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů…

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

26.01.2021 22:08 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 22:07 Aktualizováno Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama