Lidé parazitují na koronaviru. Za roušky chtějí i statisíce, legálně se dají sehnat za pár stovek

Česko v posledních dnech zaplavil obchod se strachem. Akutní nedostatek roušek a respirátorů vyústil v nekalé praktiky, kdy lidé nabízejí ochranné masky na internetu za tisíce až statisíce korun, ačkoliv je jejich pořizovací cena podstatně nižší. Paradoxem je, že většina lidí roušku ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, a pokud, lze je sehnat navzdory zákazu prodeje zcela legálně za pár set korun.

Přidejte svůj názor 148 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakázalo od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu.

Navzdory zákazu ale obchod s rouškami pokračuje dál. Na inzertních a aukčních portálech lze najít stovky nabídek na koupi nejrůznějších typů respirátorů a roušek, mnohdy za extrémně nadhodnocenou cenu.

Nejsou výjimkou inzeráty na roušky a respirátory za tři tisíce, ale i pět tisíc korun za kus. Jde přitom o jednorázový produkt, který by v případě akutní potřeby nositele ochránil jen pár hodin. Kupující navíc nemá jistotu, že skutečně obdrží roušku s certifikací FFP3. 

Na sociálních sítích se dokonce objevil inzerát na prodej balení roušek za 300 000 korun. Pořizovací cena respirátorů přitom byla ještě před několika týdny v řádech desítek až stovek korun. A dodnes lze za tuto cenu zboží legálně zakoupit.

Jednou z možností je využití zahraničních e-shopů. Například na Amazonu jsou k dostání respirátory za desítky až nižší stovky korun. V okolních zemích má navíc řada obchodů roušky stále skladem, navzdory tomu, že například Německo eviduje podstatně více nakažených než Česko.

Další možností je využití ústenek z nanovláken. Ty prokazatelně účinkují proti koronaviru stejně jako respirátory s certifikací FFP3, na rozdíl od nich ale nanovlákenné roušky certifikaci nemají, nepodléhají proto zákazu prodeje. V Česku je nabízí společnost Respilon, která na svém webu uvádí, že budou naskladněny v následujících týdnech.

Brněnská společnost by navíc měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné koronavirus nejen zachytit, ale i ho zahubit. Firma je připravena zásobit český trh v počtu stovek tisíc kusů.

Zástupci firmy Respilon už v minulosti uváděli, že zatímco obyčejné roušky chrání především okolí před tím, kdo je nosí, ústenky s nanovlákny jsou ale schopny ochránit samotného nositele roušky.

Ani tak ale není v současnosti nezbytné roušku vlastnit. Česká republika sice eviduje několik případů nákazy koronavirem, k přenosu ale došlo v zahraničí, nikoliv v tuzemsku. Běžné roušky a respirátory navíc chrání jen několik hodin a jsou jednorázové, v případě silné epidemie totiž každé sundání roušky znamená její znehodnocení díky riziku kontaminace.

Roušky tak mají pouze specifické využití a pouze v určitých situacích. Navzdory tomu je ale Češi bezhlavě vykoupili, čímž způsobili problémy nejen lékařům, ale i lidem, kteří je skutečně potřebují. Například rizikovým a nemocným pacientům, kteří se musí chránit nikoliv před koronavirem, ale například před viry chřipky. 

Loading...
Vstupte do diskuze (148)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

31.03.2020 23:56 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Devět pracovníků pardubické kardiologie se nakazilo koronavirem

31.03.2020 20:59 Aktualizováno Onemocnění COVID-19 se potvrdilo u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice,…

Každý sedmý nakažený koronavirem je senior nad 65 let

31.03.2020 19:57 Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi…

Maláčová chce širší testování v domovech důchodců

31.03.2020 19:55 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama