Miloš Zeman zvažuje veto. Nelíbí se mu zákon, který by změnil české zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman zvažuje využití veta, nelíbí se mu totiž zákon, který by zásadně změnil české zdravotnictví. Předložit jej chce poslankyně hnutí ANO Věra Procházková. K odpůrcům se však řadí i ministr zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Sám tráví poslední dny v nemocnici, prostřednictvím mluvčího prezident Miloš Zeman ale vzkázal, že by vetoval zákon, který by mohl zásadně změnit tuzemské zdravotnictví. Připravuje jej poslankyně vládního hnutí ANO Věra Procházková.

Politici totiž opět otevřeli diskusi o možnosti legalizovat usmrcení nevyléčitelně nemocných pacientů. Procházková chce podle informací serveru novinky.cz do začátku příštího roku předložit zákon, který by do českého práva zavedl eutanazii. Vedou ji k tomu prý dlouholeté zkušenosti anestezioložky a záchranářky.

Prezident Zeman, který je momentálně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, se k tématu vyjádřil prostřednictvím twitterového účtu svého mluvčího. „Pan prezident je proti zavedení eutanázie,“ uvedl Ovčáček na sociální síti.

„Za důležité považuje podporovat paliativní léčbu. Pokud by byla eutanázie poslanci schválena, pan prezident bude takový zákon vetovat,“ stojí ve zbytku stanoviska Hradu. Proti je i další důležitý hráč, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten je přitom stranickým kolegou předkladatelky zákona.

„Dnes je také možné využít institut dříve vysloveného přání, což znamená, že umírající pacient vysloví přání, aby ho lékaři odpojili od přístrojů a neresuscitovali. V novele zákona o zdravotních službách ho chceme ještě zpřesnit,“ napsal Právu.

Eutanazie je momentálně legální např. v Nizozemsku, Lucembursku či Belgii, kde se se souhlasem rodičů povoluje i malým dětem. Ve Švýcarsku umožňují zákony asistovanou sebevraždu pod dohledem lékaře.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bakterie útočí. Jak prolomit odolnost vůči antibiotikům? Lékaři si všimli…

19.11.2019 15:26 Lékaři by podle odborníků měli předepisovat nejprve úzkospektrá antibiotika působící na konkrétní…

Policie kvůli zakázkám Nemocnice Na Bulovce obvinila Šnajdra

18.11.2019 19:12 Policie dnes zadržela a obvinila podle informací Lidových novin bývalého poslance ODS Marka Šnajdra…

Nemocnice musí zřídit speciální linku a nouzový tým

18.11.2019 11:08 Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nemocnicím vytvořit speciální telefonní linku a tým, který…

Praha se zapojí do boje o ukončení epidemie AIDS

14.11.2019 20:23 Praha bude společně s dalšími městy z celého světa usilovat o ukončení epidemie AIDS. Připojí se k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama