Miloš Zeman zvažuje veto. Nelíbí se mu zákon, který by změnil české zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman zvažuje využití veta, nelíbí se mu totiž zákon, který by zásadně změnil české zdravotnictví. Předložit jej chce poslankyně hnutí ANO Věra Procházková. K odpůrcům se však řadí i ministr zdravotnictví.

Miloš Zeman
doporučujeme

Sám tráví poslední dny v nemocnici, prostřednictvím mluvčího prezident Miloš Zeman ale vzkázal, že by vetoval zákon, který by mohl zásadně změnit tuzemské zdravotnictví. Připravuje jej poslankyně vládního hnutí ANO Věra Procházková.

Politici totiž opět otevřeli diskusi o možnosti legalizovat usmrcení nevyléčitelně nemocných pacientů. Procházková chce podle informací serveru novinky.cz do začátku příštího roku předložit zákon, který by do českého práva zavedl eutanazii. Vedou ji k tomu prý dlouholeté zkušenosti anestezioložky a záchranářky.

Prezident Zeman, který je momentálně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, se k tématu vyjádřil prostřednictvím twitterového účtu svého mluvčího. „Pan prezident je proti zavedení eutanázie,“ uvedl Ovčáček na sociální síti.

„Za důležité považuje podporovat paliativní léčbu. Pokud by byla eutanázie poslanci schválena, pan prezident bude takový zákon vetovat,“ stojí ve zbytku stanoviska Hradu. Proti je i další důležitý hráč, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten je přitom stranickým kolegou předkladatelky zákona.

„Dnes je také možné využít institut dříve vysloveného přání, což znamená, že umírající pacient vysloví přání, aby ho lékaři odpojili od přístrojů a neresuscitovali. V novele zákona o zdravotních službách ho chceme ještě zpřesnit,“ napsal Právu.

Eutanazie je momentálně legální např. v Nizozemsku, Lucembursku či Belgii, kde se se souhlasem rodičů povoluje i malým dětem. Ve Švýcarsku umožňují zákony asistovanou sebevraždu pod dohledem lékaře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

26.10.2020 22:04 Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama