Ministerstvo by mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi dávkami vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví by nakonec mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 u lidí, kteří se na očkování teprve budou objednávat. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Petr Smejkal.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozhodnutí ještě není konečné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že jeho resort na základě analýzy očkovacího týmu upravit interval mezi dávkami vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nedoporučil.

Česká vakcinologická společnost minulý týden navrhla interval upravit, u očkovacích látek Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Moderna může podle ní být až šest týdnů. V současné době je u Comirnaty druhý termín přidělovaný zhruba po 21 dnech a u Moderny po 28 dnech. U AstraZeneky by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů.

Stanovisko mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) sdělil na twitteru i epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. "Okamžitě prodloužit dobu aplikace druhých dávek vakcín na 42 dní (šest týdnů) u vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna a 84-91 dní (12-13 týdnů) u AstraZeneca. Jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí," uvedl.

Důvodem pro prodloužení intervalu je podle Smejkala zátěž nemocnic. Těm, komu se prodlouží doba před podáním druhé dávky, to nijak neublíží, naopak to zachrání lidské životy, protože se k vakcíně dostanou další lidé, míní. "Zdůrazňujeme, že by to bylo krátkodobě. V dubnu už to nemá cenu, zátěž nemocnic nebude tak velká," míní Smejkal.

Bývalý ministr zdravotnictví a nynější prezidentův poradce Roman Prymula uvedl, že by dokonce u některých vakcín byl po prodloužení intervalu i přes šest týdnů, a to na tři měsíce. Některé osoby, které nemoc covid-19 prodělaly, by se podle něj mohly očkovat druhou dávkou i po třech až šesti měsících.

"V tuhle chvíli umírá denně 200 lidí průměrně. Kdybychom proočkovali rizikové kategorie populace a většinu těch ve věku, kteří umírají, jsme schopni to srazit minimálně o 75 procent dolů, to je 4500 životů za měsíc. Proto je důležité, abychom očkovali co nejrychleji," dodal Prymula.

Blatný ve čtvrtek uvedl, že pokud by Česká republika interval prodloužila téměř na šest týdnů, mohla by v příštích třech týdnech naočkovat první dávkou vakcíny o 180.000 lidí více. Podle informací od očkovacího týmu by to ale následně znamenalo, že by na přelomu dubna a května nebyl dostatek očkovacích látek na podání druhé dávky pro všechny, doplnil.

V Česku se proti koronaviru očkuje odloňského 27. prosince. Zdravotníci dosud podali 1,330.675 dávek vakcíny, obě potřebné dávky dosud dostalo přibližně 357.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama