Ministerstvo povolilo používat hydroxychlorochin, lék dostanou pacienti s covid-19

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí covid-19. Rozhodnutí o povolení užívání léku na osm měsíců dnes zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví.

Přidejte svůj názor

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako plaquenil, který je v Česku registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo.

Nově povolený lék je vázán na lékařský předpis a musí být dodáván jenom do zařízení lůžkové péče, které zajišťuje léčbu hospitalizovaných pacientů s prokázaným onemocněním covid-19. "Poskytovatelům zdravotních služeb se ukládá povinnost zajistit informovaný souhlas pacienta," uvedlo ministerstvo. Lékaři také musí hlídat nežádoucí účinky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že množství léku Plaquenil, který je v Česku dostupný a používá se na léčbu revmatoidní artritidy nebo systémového lupusu, zřejmě nebude dostatečný. "Nemůže pokrýt předpokládanou zvýšenou spotřebu léčivých přípravků obsahujících léčivou látku hydroxychlorochin, a to zejména s ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním covid-19, je třeba zajistit dostupnost dalšího léčivého přípravku s obsahem léto léčivé látky," napsalo ministerstvo.

Lék je registrovaný v Evropské unii, SÚKL proto považuje jeho bezpečnost za prokázanou. "Účinnost přípravku v indikaci léčby onemocnění covid-19 není dostatečně doložena," uvádí dále. Jeho použití tak dochází na základě doporučení odborných společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ministerstvo uvádí, že poptávka po lécích, které by na covid-19 mohly fungovat, je celosvětová. "Léčivá látka hydroxychlorochin svým působením potlačuje nadprodukci cytokinů v rámci takzvané cytokinové bouře, která způsobuje velmi závažný průběh onemocnění s poškozením řady životně důležitých orgánů," píše se v dokumentu. Cytokiny vznikají v plicích jako obranná reakce imunitního systému.

Distribuci léku pro vybrané fakultní a některé krajské nemocnice zajišťuje podle rozhodnutí firma Teva Farmaceuticals, pro ostatní lékárenský velkoobchod Phoenix. Obal léku bude v nizozemském jazyce, distributor má proto za povinnost předat lékárně také údaje o přípravku v češtině. Hydroxychlorochin přitom může mít vedlejší účinky, včetně ztráty zraku a srdečních problémů. Proto je jeho užívání omezeno na nemocnice, které je dokážou hlídat.

Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie na pacientech začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

SÚKL popsal také několik dalších léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu remdesivir. Ten v Česku dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se minulý týden zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Ministerstvo na konci března informovalo o jednání s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku favipiravir. Země dnes potvrdila, že ho dvaceti zemím včetně ČR poskytne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Ministr Vojtěch považuje za největší úspěch, že byli ochráněni zdravotníci

28.05.2020 12:34 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) za svůj největší úspěch označil to, že během…

Na Karvinsku se kvůli koronaviru budou dezinfikovat veřejná místa

28.05.2020 09:59 Města a obce na Karvinska musí výrazněji dezinfikovat veřejná prostranství a místa, kde se…

Ve středu přibyly tři desítky případů nákazy koronavirem v Česku

28.05.2020 08:00 V Česku přibylo ve středu 36 nakažených koronavirem, nejméně za posledních šest dní. Celkem bylo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy