Ministerstvo povolilo používat hydroxychlorochin, lék dostanou pacienti s covid-19

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí covid-19. Rozhodnutí o povolení užívání léku na osm měsíců dnes zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví.

Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako plaquenil, který je v Česku registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo.

Nově povolený lék je vázán na lékařský předpis a musí být dodáván jenom do zařízení lůžkové péče, které zajišťuje léčbu hospitalizovaných pacientů s prokázaným onemocněním covid-19. "Poskytovatelům zdravotních služeb se ukládá povinnost zajistit informovaný souhlas pacienta," uvedlo ministerstvo. Lékaři také musí hlídat nežádoucí účinky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že množství léku Plaquenil, který je v Česku dostupný a používá se na léčbu revmatoidní artritidy nebo systémového lupusu, zřejmě nebude dostatečný. "Nemůže pokrýt předpokládanou zvýšenou spotřebu léčivých přípravků obsahujících léčivou látku hydroxychlorochin, a to zejména s ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním covid-19, je třeba zajistit dostupnost dalšího léčivého přípravku s obsahem léto léčivé látky," napsalo ministerstvo.

Lék je registrovaný v Evropské unii, SÚKL proto považuje jeho bezpečnost za prokázanou. "Účinnost přípravku v indikaci léčby onemocnění covid-19 není dostatečně doložena," uvádí dále. Jeho použití tak dochází na základě doporučení odborných společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ministerstvo uvádí, že poptávka po lécích, které by na covid-19 mohly fungovat, je celosvětová. "Léčivá látka hydroxychlorochin svým působením potlačuje nadprodukci cytokinů v rámci takzvané cytokinové bouře, která způsobuje velmi závažný průběh onemocnění s poškozením řady životně důležitých orgánů," píše se v dokumentu. Cytokiny vznikají v plicích jako obranná reakce imunitního systému.

Distribuci léku pro vybrané fakultní a některé krajské nemocnice zajišťuje podle rozhodnutí firma Teva Farmaceuticals, pro ostatní lékárenský velkoobchod Phoenix. Obal léku bude v nizozemském jazyce, distributor má proto za povinnost předat lékárně také údaje o přípravku v češtině. Hydroxychlorochin přitom může mít vedlejší účinky, včetně ztráty zraku a srdečních problémů. Proto je jeho užívání omezeno na nemocnice, které je dokážou hlídat.

Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie na pacientech začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

SÚKL popsal také několik dalších léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu remdesivir. Ten v Česku dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se minulý týden zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Ministerstvo na konci března informovalo o jednání s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku favipiravir. Země dnes potvrdila, že ho dvaceti zemím včetně ČR poskytne.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice ministerstvo zdravotnictví súkl léky Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Takhle vypadá skutečná digitalizace: Estonci mohou volit v eurovolbách i přes mobil

Občané Estonska budou moci hlasovat ve volbách i prostřednictvím mobilního telefonu. Příslušný návrh zákona předložený vládou v úterý schválil parlament tohoto pobaltského státu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy