U žen se často podceňují příznaky. Infarktem jsou více ohroženy než muži

Na kardiovaskulární onemocnění umírá víc žen než mužů. Přesto jsou ve srovnání se svými protějšky posíláni na vyšetření později a méně frekventovaně. Odborníci se domnívají, že příčina tohoto fenoménu tkví ve výrazně odlišných symptomech u obou pohlaví.

Ilustrační foto

Výzkumy potvrzují, že jsou ženy o polovinu více ohrožené špatně diagnostikovaným infarktem než muži. 

"Infarkt si proto většina z nás spojuje s akutní bolestí hrudi či paže, tyto symptomy ale mají ve většině případů jen muži. U žen se srdeční záchvaty projevují méně intenzivně a jejich diagnostika je proto těžší, což podporuje i fakt, že samotní lékaři a lékařky si pod infarktem často představí právě mužské symptomy,” vysvětlily socioložky z Akademie věd ČR v rozhovoru pro idnes.cz. 

Za pravdu jim ale dali i mnozí lékaři, na které se obrátila redakce idnes. Primář kardiochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Ivo Skalský se nechal slyšet, že u žen jde především o problémy s dýcháním, slabost, bolesti nejenom horní končetiny, nýbrž i zad, bolesti a ztuhnutí dolní čelisti. Dále také mohou intenzivně pociťovat tlukot srdce, být světloplaché a zvracet.

"Díky tomu může být diagnostika ischemické choroby zejména u mladších pacientek před menopauzou podceněna a opožděna. Obtížná diagnostika u mladších žen je dána i jiným mechanismem vzniku onemocnění,“ řekl primář.

Jiný ale namítal, že typické příznaky infarktu jsou u žen i mužů vesměs stejné, a že rozdíl může spočívat spíše v jejich intenzitě a vnímání. "U mužů může být bolest dramatičtější. U žen je mírnější, není tak šokující. A mohou mít i větší toleranci bolesti, takže to podcení,“ konstatoval kardiolog Petr Frídl.

Kardioložka a přednostka pracoviště preventivní kardiologie pražského IKEM Věra Adámková také varovala, že si ženy v rizikovém věku častokrát spojují zdravotní problémy s menopauzou, kdy jejich organismus prochází řadou změn. "Podle informací, které máme, je pravda, že české ženy trochu disimulují obtíže, a to proto, že první příznaky ischemické choroby srdeční se váží na období několika let po přechodu,“ objasnila.

"A místo toho, aby si řekly ‚ha, tady už bude nějaký problém‘, přikládají své bolesti a nevýkonnost na vrub právě tomu přechodu a eventuálně osteoporóze,“ podotkla s tím, že právě kvůli tomu se ženy často nechávají vyšetřit později, tedy až v pokročilém stádiu nemoci.

Problematikou se před lety zabývala také studie Czech registr. Kardiologové tehdy došli k jasnému závěru, že navzdory kvalitnímu systému jsou české ženy posílány k vyšetření cév a operacím obnovujícím přísun krve do srdečního svalu posílány méně často a s prodlením ve srovnání s muži. 

"U mladších žen tak nemusí být vyšetření EKG (elektrokardiografie, „natáčení srdce“, je základní vyšetřovací metodou v kardiologii. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce, pozn. red.) spolehlivé, problém nemusí vůbec odhalit. Diagnostika by proto měla být doplněna o zhodnocení všech rizikových faktorů, zátěžové EKG, i zátěžové echokardiografické vyšetření (ultrazvukové vyšetření srdce - pozn. red.) a další vyšetření,“ řekl Skalský. Z tohoto důvodu by pacientka, které neblyo na EKG nic zjištěno, měla svého lékaře poprosit ještě o jedno vyšetření.

"Proto ženy například často nejsou zastoupeny v klinických výzkumech, čemuž přispívá i fakt, že hormony jako estrogen jsou i dnes některými vědci a vědkyněmi považovány za rušivý element výsledků výzkumných měření, a to i přesto, že tato hypotéza byla již dávno vyvrácena,“ objasnila socioložka Kristýna Veitová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, proč jsou mužské příznaky vnímány jako běžné.

Statistiky navíc potvrzují, že ženy hůře přesvědčují zdravotní personál o svých problémech než muži. "Svědčí o tom například skutečnost, že na fyzické příčiny bolesti se ženám výrazně častěji dostane psychologické diagnózy. V důsledku toho se u žen může vyvinout tendence nedůvěřovat vlastním instinktům o svém zdraví či své symptomy zpochybňovat ze strachu, že budou před lékařem nebo lékařkou vypadat hloupě,“ podotkla socioložka.

Tomuto fenoménu se říká také mezera důvěry, která označuje sklony lékařů nepřikládat nevysvětlitelným obtížím žen žádný význam s tím, že jde o psychogenní záležitost.

"Pacientkám se často říká, že jsou ve stresu, trpí úzkostí nebo depresí, že jejich obtíže souvisí s hormonálním cyklem či jejich hmotností. V důsledku ženy vykazují výrazně více lékařsky nevysvětlitelných symptomů než muži a diagnostika jejich onemocnění je nezřídka dlouholetou záležitostí,“ řekla Veitová. 

Jako příklad uvedla endometriózu, jejíž odhalení trvá v průměru devět let, nebo autoimunitní onemocnění, jímž ze 75 % trpí hlavně ženy, a jejich diagnostika zabere pět let.

Potvrzeno to je i zahraničními výzkumy. Podle závěrů British Heart Foundation je u žen o padesát procent větší riziko špatné diagnózy infarktu. Americký výzkum zase uvádí, že ženy také více otálí s podáním analgetik na bolesti břicha.

Socioložka konstatovala, že právě mezera důvěry je v případě ženského pohlaví závažnou bariérou při stanovování diagnózy, a že zlehčování příznaků u žen může často vyústit v trvalé zdravotní následky a sníženou kvalitu života.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Přibylo skoro 600 nakažených, nejvíc za čtyři měsíce

22.09.2021 09:29 Aktualizováno Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Brněnská nemocnice podává trestní oznámení na firmu, která měla padělat…

22.09.2021 09:04 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podává trestní oznámení na jednu z brněnských firem kvůli…

Prodeje léků na předpis i volně prodejných meziročně stouply

22.09.2021 08:23 Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly…

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Související:

Právě se děje

reklama