Naprostá většina pozitivních vzorků v Česku obsahuje nakažlivější subvarianty omikronu

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent pozitivních vzorků. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Potvrzují to i podrobnější vyšetření sekvenací genomu viru, jejichž výsledky jsou zpožděné zhruba o dva týdny.

Při diskriminačních testech se vzorky porovnávají s již známými variantami viru. "Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. a nyní se dostáváme na téměř 87procentní zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová.

Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, kdy se denní přírůstky v pracovních dnech pohybovaly kolem 200. Předtím od února, kdy přibývaly denně desítky tisíc nakažených, klesaly. Minulý týden bylo v pracovní dny 1000 až téměř 1300 případů denně. Proti předchozímu týdnu to byl téměř dvojnásobek. Ministerstvo odhaduje, že počty budou růst ještě několik týdnů. Přibylo také nakažených v nemocnicích, minulý týden jich bylo přes 200. Lidí ve vážném stavu jsou ale stále jednotky.

Za současným nárůstem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. "Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali," uvedl SZÚ.

Nakažených lidí je podle odborníků výrazně víc než pozitivních výsledků testů. Na testy chodí v současné době zejména lidé, kteří už mají příznaky a není jim dobře. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) na páteční tiskové konferenci apeloval, aby lidé nechodili do společnosti, pokud se necítí zdraví, a používali roušky či respirátory, pokud míří do zdravotnických zařízení.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 minutou

před 3 minutami

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 6 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

Střelec, který loni zabíjel u FF UK v Praze, nebyl duševně nemocný

Podle státní zástupkyně Jany Murínové, která vystoupila na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru, není motiv pachatele loňské tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy způsoben duševní poruchou. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy