Následky koronaviru: Hrozí plicní fibróza nebo snížení plicních funkcí, varuje primář FN Olomouc

Výrazné snížení plicních funkcí zaznamenali lékaři Fakultní nemocnice Olomouc u některých pacientů po vyléčení z nákazy novým koronavirem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Specializovanou poradnu, kterou v dubnu pro lidi po prodělaném onemocnění covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, navštívilo už přes 250 pacientů. Snížení plicních funkcí bylo zaznamenáno u zhruba čtyř procent z nich. ČTK to dnes sdělil primář kliniky Milan Sova.

Všichni pacienti olomoucké poradny podle Sovy podstoupili důkladné vyšetření včetně funkčního plicního vyšetření, rentgenu hrudníku a základního vyšetření krve. U některých pacientů bylo také provedeno CT hrudníku. "U pacientů s prodělaným onemocněním covid-19 se nejvíce mluví o rozvoji plicní fibrózy nebo o snížení plicních funkcí. V naší skupině pacientů došlo k významnému snížení plicních funkcí u zhruba čtyř procent pacientů," uvedl Sova.

Nejvýznamnějším faktorem, který u lidí nakažených koronavirem určoval riziko pozdějšího snížení funkce plic, byl věk, rozsah onemocnění a nutnost dechové podpory během hospitalizace. "Předpokládáme, že u velké části pacientů se stav následně zlepší. Kontrola je nutná hlavně k tomu, abychom předešli nevratným změnám plicní tkáně, ke kterým může u některých pacientů dojít a my je můžeme léčit," uvedl Sova.

Přednosta kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Petr Jakubec upozornil, že spirometrii pro vyšetření plic má sice k dispozici řada specialistů včetně některých praktických lékařů, ale důležité měření difuzní kapacity oxidu uhelnatého je už méně rozšířené. "A právě tento parametr je často první známkou, že u pacienta může docházet k rozvoji plicní fibrózy. Naše klinika tak reaguje na aktuální potřebu pacientů, která značně přesahuje hranice celého Olomouckého kraje," řekl Jakubec.

Pacienti po prodělaném onemocnění covid-19 se do poradny ve FN Olomouc mohou objednat na telefonním čísle 588 442 929. Podmínkou jsou čtyři týdny od počátku onemocnění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 11:03 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

K očkování se zaregistrovalo více než 143 tisíc seniorů

17.01.2021 09:20 Na očkování proti covidu-19 se k dnešním 8:15 registrovalo v centrálním rezervačním systému 143.111…

V sobotu téměř 5200 nakažených, PES je na 70

17.01.2021 08:17 Index protiepidemického systému PES k dnešku klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše.…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama