Nemocnice mají zaměstnance v karanténě, pomáhá armáda i policie

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají stovky zaměstnanců v karanténě kvůli nemoci covid-19 nebo možné nákaze po setkání s pozitivním člověkem. S personálním výpadkem jim pomáhají dobrovolníci z řad policistů, vojáků, ale také studenti. ČTK to zjistila od mluvčích nemocnic.

Fakultní nemocnice Brno s 6000 pracovníků má k dnešku 207 zaměstnanců v domácí karanténě a 47 v pracovní karanténě. "Některá oddělení bojují s covidem od jara a je to pro zaměstnance velká zátěž. Těžké je to i pro ostatní personál, který musí odvádět práci za lidi v karanténě nebo za ty, kteří se starají o covidové pacienty," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

pic.twitter.com/NRKqOsp5PD

— FN Brno (@FNBrno) January 7, 2021

Nemocnici pomáhají dobrovolníci. "Aktuálně máme 18 policistů jako dobrovolníky, kteří jsou uvolnění z práce. Osm jezdí jako řidiči sanitek, deset je v administrativě. Sedm hasičů nám zase pomáhá na stěrových místech a 15 vojáků z Vyškova je na covidových jednotkách," uvedla Plachá. Pomáhají i desítky studentů, nemocnice požádala také o 40 středoškoláků a 30 studentů vyšších odborných škol zdravotnických oborů, kterým povinnost pomáhat nemocnicím stanovuje nařízení hejtmana.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má 99 nemocných zaměstnanců a 30 lidí v karanténě. "Personálně nám pomáhá například armáda. Od půlky prosince máme deset příslušníků armády. Nabídka od dobrovolníků je stále značná, nicméně je potřeba spíše odborný personál," uvedl Jiří Erlebach z tiskového oddělení nemocnice. Ve svatoanenské nemocnici pracuje 3500 zaměstnanců včetně pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu, které pod nemocnici spadá.

Dvacítka zaměstnanců chybí v Nemocnici Znojmo. "Tři jsou v karanténě a 15 má covid-19. Velkou pomocí jsou pro nás pedagogové a studenti ze znojemské zdravotní školy. Během týdne se jich vystřídá asi 60 a někteří chodí vypomáhat i o víkendu," uvedla Petra Veselá, mluvčí nemocnice, která má asi tisíc zaměstnanců. Pomáhají i bývalí zaměstnanci v důchodu.

Množství personálu nakaženého covidem-19 se v pražských nemocnicích na většině míst zvýšilo. Nemocnice však zatím nepociťují nedostatek personálu. 

Více zaměstnanců nakažených covidem-19 je nyní ve Fakultní nemocnici v Motole. Aktuálně je v izolaci 383 z téměř 6000 zaměstnanců. V polovině prosince 2020 jich byla zhruba polovina, vyplývá z údajů zveřejněných na twitteru nemocnice. Zvýšilo se i množství hospitalizovaných osob, u nichž byla potvrzená nákaza novým koronavirem. Zatímco poslední dny loňského roku bylo nakažených v nemocnici 86, ve středu 6. ledna jich bylo 119 a z toho 36 z nich bylo v těžkém stavu. Na umělou plicní ventilaci bylo ve středu připojeno 15 lidí, přístroje ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve, byly obsazeny dvěma pacienty.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze je podle mluvčí Jitky Zinke 90 zaměstnanců s onemocněním covid-19, z toho je 70 zdravotníků.

Fakultní Thomayerova nemocnice podle svého mluvčího Petra Sulka eviduje zhruba 110 zdravotníků v domácí izolaci z důvodu nemoci covid-19. Nakažených koronavirem je asi 130 pacientů, 14 nemocných se léčí na JIP a ARO.

Podobný počet nakažených pacientů eviduje Fakultní nemocnice Bulovka. Covid pozitivních je na Bulovce hospitalizováno 139, ve vážném stavu je 17 pacientů, sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Stovka pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem se v nemocnici léčila i na konci prosince loňského roku, na začátku prosince přitom nakažených pacientů nebylo více než 50, vyplývá z grafu zveřejněného na twitteru nemocnice. "Počet nakažených pacientů teď za poslední dny klesl. Co se nemocnosti personálu týče, tak ta nám nyní nedělá žádné problémy, " doplnila Krautová.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Zdravotnictví FN Brno Brno Jihomoravský kraj Praha

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy