Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce, stále jsou dražší

Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují většinou desetitisíce. Fakultní nemocnice (FN) v Motole, která je největší v ČR, roušek spotřebuje denně 5000 kusů. Epidemie koronaviru ochranné prostředky prodražila, ceny stále nejsou na částkách před epidemií. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými nemocnicemi.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nemocnice se začaly předzásobovat ochrannými prostředky již začátkem roku, od 18. března pak bylo zakrytí úst povinné pro každého člověka všude mimo domácnost. V dalších měsících se povinnost zmírňovala, v září zase míst, kde je nutné mít roušku, přibývá.

FN Motol má podle vedoucí marketingu Ludmily Šimáčkové zásoby minimálně na dva měsíce krizového provozu. Všeobecná fakultní nemocnice má na tři až šest měsíců. Respirátorů podle mluvčí Marie Heřmánkové spotřebuje asi 15.000 měsíčně, ústenek kolem 25.000.

Na několik měsíců má zásoby i Ústřední vojenská nemocnice. Ústenek podle mluvčí Jitky Zinke potřebuje asi 62.000 měsíčně, respirátorů FF2 kolem 11.000 a přes 8000 nejvyšší třídy FFP3. Podobně je na tom podle mluvčího Petra Sulka Thomayerova nemocnice v Krči. Ústenek musí mít v zásobě na měsíc asi 60.000, poloviční je počet potřebných respirátorů FF2 a u FFP3 asi 12.000.

Cena roušek, které stály před krizí 50 haléřů, se v březnu pohybovala mezi pěti až 15 korunami. "Ceny ochranných prostředků na předkrizových nejsou a velmi pravděpodobně nikdy nebudou, nicméně ceny od března významně klesly," řekla ČTK Heřmánková.

Podle Šimáčkové je aktuální cena kolem tří korun za kus. "Poptáváme ústenky u řady dodavatelů a nakupujeme je podle aktuálně nejvýhodnější ceny a skladových zásob dodavatele," dodala. Respirátory druhé nejvyšší třídy ochrany FFP2 stály i 90 korun, teď jsou ceny od 20 do 40 korun.

Vyšší ceny jsou podle Sulka kromě ústenek a respirátorů také u ochranných plášťů, zástěr či návleků. "U vyšetřovacích rukavic ceny stále rostou a je jich nedostatek. Samozřejmě vyšší ceny zdravotních pomůcek se automaticky promítají i do vyšších nákladů nemocnice," řekl Sulek ČTK.

Nemocnice opět začínají ke každému nemocnému s kašlem či teplotou přistupovat jako k možnému nakaženému. "V praxi to znamená, že je izolujeme do doby, než dostaneme jejich výsledky PCR. Na podzim hodláme zrychlit testy natolik, aby se nám pacienti nehromadili, což byl problém na jaře. Je to ale dost drahé, takže je využijeme především pro sporné případy," uvedl ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Zvýšené náklady na podzim včetně nového přístroje na rychlejší testy odhaduje na miliony korun. Jen zajištění ochranných pomůcek pro personál odběrového místo stojí podle odhadů z menších nemocnic kolem 100.000 měsíčně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V letňanské polní nemocnici pomáhají i hasiči, mají na starosti…

26.10.2020 11:01 Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 10:09 Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

26.10.2020 09:37 Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala dnes stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s…

V Česku je nyní přes 13 tisíc nakažených zdravotníků, uvedl Kubek

26.10.2020 09:08 Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13.000.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama