Česko je nejhorší na světě, Londýnu hrozí kolaps zdravotnictví, Rakousko zavádí kontroly na hranicích

Epidemie koronaviru dál sílí. Česko druhý den po sobě zaznamenalo rekordní počet nových případů nemoci covid-19, Londýnu hrozí kolaps zdravotní péče a Rakousko zavádí kontroly na hraničních přechodech.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:41 - Někteří pacienti v Británii odmítli očkování americko-německou vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech s vysvětlením, že si počkají na "anglickou" očkovací látku, tedy preparát, který vytvořila britská firma AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou. Na twitteru to napsal britský lékař a bývalý poslanec Paul Williams.

20:58 - Španělsko, které má 47 milionů obyvatel, zaznamenalo od začátku pandemie 2,024.904 infikovaných koronavirem. Od úterka podle ministerstva přibylo 42.360 případů, ve středu statistika vzhledem k svátku Tří králů zveřejněna nebyla. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 nově vzrostl o 245 na celkových 51.675.

20:37 - Španělsko se stalo další evropskou zemí, kde počet potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 přesáhl dva miliony. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví. Přes dva miliony nakažených v Evropě eviduje také Francie, Itálie či Británie.

19:55 - "Upozornění pro cesty do Rakouska: Od půlnoci z pátku na sobotu 9. ledna zavádí rakouská strana kontroly na hranicích ‼️ Příští týden pak postupně dojde k omezení počtu hraničních přechodů. Pravidla cestování zůstávají jinak stejná - mimo výjimky povinná karanténa," uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

19:52 - Lyžařská střediska ani kulturní a sportovní zařízení ve Francii neotevřou před koncem ledna. Restaurace a bary neotevřou dříve než v polovině února, uvedl na tiskové konferenci premiér Jean Castex. O dalším postupu francouzská vláda rozhodne 20. ledna. Premiér upozornil, že pokud to bude potřeba, vláda je připravena stávající protiepidemická opatření ještě zpřísnit. Celková situace by se podle Jeana Castexe mohla vrátit do normálu v létě.

19:21 - Británie se připravuje na možný kolaps zdravotnictví v Londýně, který by mohl nastat v důsledku šíření covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do stavu pohotovosti byla opět uvedena polní nemocnice státního systému NHS, která pacientům sloužila už na jaře. Polovina všech hospitalizovaných pacientů v Londýně má covid-19, v rámci celé Anglie je to třetina, informovala stanice BBC.

18:45 - Česko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo rekordní počet nových případů koronaviru, přibylo 17.668 nakažených. Kvůli sílící epidemii vláda dnes rozhodla o tom, že opatření zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale nevyloučil ani další zpřísnění. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl České televizi, že vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nyní platí právě do 22. ledna.

18:07 - Trenér fotbalistů Realu Madrid Zinédine Zidane musel kvůli kontaktu s osobou nakaženou koronavirem do izolace. Bývalý francouzský reprezentant kvůli tomu vynechal dnešní trénink Bílého baletu a velmi pravděpodobně zmešká i sobotní ligový zápas s Pamplonou.

17:48 - Pražští záchranáři evidují 17 zaměstnanců ze 300 osob pracujících na dispečinku nebo ve výjezdových skupinách, kteří jsou nakaženi novým koronavirem nebo jsou v preventivní karanténě. Akceschopnost Zdravotnické záchranné služby (ZZS) hlavního města není ohrožena, řekla dnes ČTK mluvčí ZZS Jana Poštová.

17:07 - Moravskoslezským nemocnicím chybí až stovky pracovníků. Slezská nemocnice Opava, která má 1250 zaměstnanců, má nakaženo či v karanténě 110 pracovníků. "Kvůli nedostatku zaměstnanců muselo být uzavřeno také neurologické oddělení, aby se jeho zaměstnanci mohli věnovat péči o covidové pacienty," uvedla mluvčí Monika Kunčarová. Nemocnice požádala o pomoc armádu a spolupracuje se střední zdravotnickou školou v Opavě a Slezskou univerzitou. Fakultní nemocnici Ostrava chybí 369 z 3000 zdravotníků. "Snažíme se situaci řešit přesuny z jiných oddělení, například z těch, kde je provoz redukován z důvodu zastavení plánované operativy," uvedla mluvčí Petra Petlachová. Nemocnici pomáhají i studenti.

16:50 - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se potýká s nedostatkem čipů, které jsou součástí mnoha zařízení v automobilech. Může to vést až k přerušení či omezení výroby některých modelů, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí Škoda Auto Martina Gillichová. Potvrdila tak informaci týdeníku Škodovácký odborář, podle kterého nedostatek čipů způsobila pandemie koronaviru i růst poptávky.

16:30 - Senát odmítl vládní novelu, která má mimo jiné zavést až třímilionové sankce pro firmy za porušení vládních protikoronavirových opatření. Podle senátorů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření. Novelu krizového zákona nyní dostane k opětovnému projednání Sněmovna, která může veto horní komory přehlasovat.

16:22 - Kompenzace pro uzavřené skiareály budou počítány podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) buď přes náklady, nebo sedačky lanovek, podobně jako v programu COVID bus. Po dnešním jednání, kterého se účastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a zástupci profesních organizací, to řekl Havlíček novinářům.

16:05 - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude v pátek jednat se saskou ministryní zdravotnictví Petrou Köppingovou o konkrétní podobě zpřísněných pravidel cest z Česka do spolkové země. Pro pendlery se podmínky změní v pondělí, podle dřívějších informací se budou muset pravidelně a na vlastní náklady testovat nejméně dvakrát týdně. Jasno by mělo být v pátek odpoledne, napsal na twitteru Petříček.

15:40 - Vláda požádá Sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, který aktuálně v Česku platí do 22. ledna. České televizi (ČT) to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet podle něj požádá znovu o maximum, tedy dalších 30 dní, protože epidemie covidu-19 se nevyvíjí dobře a roste počet zemřelých. Kabinet dnes prodloužil platnost stávajících protiepidemických opatření z 10. ledna tak, aby končila až s nouzovým stavem.

15:38 - Opoziční politici jsou pro větší množství velkých očkovacích center nebo úpravu možností rezervace na očkování proti onemocnění covid-19. ČTK to dnes po jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) řekli místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Podle něj je také důležité zveřejnit smlouvy s firmami vyvíjejícími vakcíny, z nichž by bylo zřejmé, kolik dodávek Česko v jednotlivých měsících obdrží. Oba poslanci jsou členy opozičního Anticovid týmu, v němž jsou zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

15:31 - Japonská technologická společnost NEC představila systém pro rozpoznávání tváře, který dokáže identifikovat člověka, i když má obličej zakrytý rouškou. Technologie se zaměřuje na ty části obličeje, které nejsou zakryté, jako například oči, informoval zpravodajský server BBC News.

15:30 - V domově důchodců v anglickém hrabství Sussex zemřela s nemocí covid-19 přes Vánoce polovina klientů. Přeživší se obávají nové, nakažlivější mutace koronaviru, která se v oblasti objevila na konci minulého roku. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

15:15 - Vládní kompenzační program COVID Gastro pro uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako jejich dodavatelé ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zaměstnance také dostatečně nezohledňuje ty podnikatele, jejichž obchodní model nepředpokládá mnoho pracovních sil, příkladem jsou lyžařské areály nebo fitness centra. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

15:03 - V nové podobě tabulky opatření protiepidemického systému PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to ČTK řekli místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Nový model nyní mohou připomínkovat. Termín, od kdy by aktualizovaná tabulka mohla platit, Blatný podle nich na jednání nezmínil. Ministr na úterní tiskové konferenci uvedl, že tabulky opatření zveřejní příští týden.

15:01 - Téměř 60 procent podnikatelů věří, že masivní očkování některou ze schválených vakcín na covid-19 pomůže ochránit ohroženější část populace, jako jsou zdravotníci, učitelé a senioři, před nákazou. Zároveň podle nich provozům umožní vymanit se z uzávěry vyplývající z protiepidemického systému. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory na vzorku 1400 podniků.

15:00 - Plán organizačních změn v policii nabral kvůli koronavirové krizi zpoždění. O některých z nich se stále diskutuje se státním zastupitelstvím. Poslancům z bezpečnostního výboru to dnes řekli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a policejní prezident Jan Švejdar. Konkrétní termíny změn ve výboru nezazněly.

14:50 - V Japonsku bylo dnes zaznamenáno přibližně 7500 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Počty nakažených rostou relativně rychle i v oblastech mimo hlavní město, například v prefekturách Aiči a Ósaka, kde by vláda taktéž mohla vyhlásit stav nouze. Podle matematických modelů vypracovaných univerzitou v Kjótu by se počet nových případů koronaviru v Tokiu bez zavedení opatření zvýšil v březnu až na 7000 nakažených denně.

14:45 - Mladoboleslavské nemocnici chybí asi osm desítek zaměstnanců. "Situace byla na přelomu října a listopadu horší, očekáváme ale, že čísla v následujících dnech půjdou nahoru na základě dostupných údajů," uvedla pro ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová. V pátek přijede do Mladé Boleslavi pomoci šest vojáků.

V pěti nemocnicích, které zřizuje Kraj Vysočina, je hospitalizovaných 314 lidí s covidem-19, vyplývá z dnešních údajů Kraje Vysočina. V pondělí se podle údajů kraje nemocnice staraly o 301 pozitivních pacientů. Nejvíc hospitalizovaných má nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde by měla v pátek začít s péči o pacienty pomáhat armáda.

14:37 - Za největší přínos výuky na dálku považují žáci devátých tříd i jejich rodiče to, že podporuje samostatnost. Jako problém vnímají přetěžování úkoly a prací, nedostatek motivace k učení nebo nedostatečný kontakt se spolužáky. Pětině dětí vadí potíže s internetovým připojením, čtvrtině distanční výuka vůbec nevyhovuje. Na podzim se proti jaru se výuka na dálku podle rodičů zlepšila. Podle 90 procent učitelů je ovšem náročnější než běžné vyučování ve škole. Vyplývá to z průzkumu, který v říjnu a listopadu udělala společnost Scio. 

14:35 - Lyžařské areály v Jihomoravském kraji se pro sáňkaře a bobisty uzavírají. Lidé dělali nepořádek, škody jsou navíc i na technickém sněhu, na který se zanášelo bláto. ČTK to řekli v anketě správci areálů. Lyžařská střediska z nařízení vlády zůstávají oficiálně uzavřená, vleky stojí, sjezdovky tak obsadili právě sáňkaři. "To, co bylo o posledním víkendu, to bylo šílenství, katastrofa, nepopsatelné," uvedl provozovatel areálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku Vlastimil Jílek. Na sjezdovce bylo podle něj plno, uvedl, že to bylo ještě horší, než kdyby byl areál oficiálně otevřený a lidé by se dali regulovat například při nástupu na vlek.

14:30 - Příjmy Tuniska z cestovního ruchu se loni propadly o 65 procent na zhruba 746 milionů USD (téměř 16 miliard Kč). Hlavním důvodem je pandemie nemoci covid-19. Počet turistů se snížil o 78 procent, uvedla s odvoláním na oficiální údaje agentura Reuters.

14:25 - Emeritní děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a současný primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS) vyzval otevřeným dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby byli pracovníci lékáren zahrnuti do první fáze očkování proti covidu-19. Podle něj patří farmaceuti, společně s lékaři a zdravotními sestrami, mezi nejohroženější zdravotnické pracovníky. Uvedl to dnes v tiskovém prohlášení.

14:20 - Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučila evropským zemím "bezpečné" kompromisy při dávkování vakcíny proto koronaviru od firem Pfizer a BioNTech a časovou pružnost mezi oběma dávkami. Regionální šéf WHO Hans Kluge tak dnes komentoval skutečnost, že některé země včetně Británie chtějí nedostatku dodané vakcíny čelit prodloužením intervalu mezi první a druhou dávkou až na 12 týdnů nebo zvažují podávání menších dávek.

14:15 - Vládní strategie očkování proti koronaviru podle senátorů ODS vypadá dobře na papíře, chybí v ní ale vymezení zodpovědnosti nebo personální zajištění očkovacích center. Novinářům to dnes řekli senátor a královéhradecký hejtman Martin Červíček a předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus.

14:10 - Ve věku 68 let zemřel ekonom Michal Mejstřík. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Byl také členem expertní skupiny KoroNERV-20, která vznikla loni v březnu s cílem zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Podle informací webu Forbes Mejstřík podlehl právě covidu-19.

14:05 - "Situace v šumperské nemocnici je vážná. Nejenže roste počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, ale zvyšuje se také nemocnost personálu. Aktuálně nám chybí v provozu zhruba 150 lidí, což je číslo srovnatelné s podzimní vlnou," řekla dnes ČTK mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke. Nyní se personál Nemocnice Šumperk stará o 68 pacientů s koronavirem. "U dalších čekáme na výsledky testů. Lůžkovou kapacitu oddělení ARIP (Oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče) máme téměř zaplněnou. Infekční oddělení máme zaplněno z 85 procent, a to i přesto, že jsme tento týden jeho lůžkový fond navyšovali o dalších 20 lůžek," dodala Hanke.

14:04 - V domovech důchodců v Královéhradeckém kraji mírně přibývá nakažených klientů a prohlubuje se výpadek personálu. V žádném zařízení ale není taková situace, že by byl ohrožen provoz a péče o klienty. ČTK to dnes řekli zástupci hejtmanství. Epidemická situace v kraji se rychle zhoršuje, přibývá nakažených, hospitalizovaných pacientů s covidem-19 i úmrtí.

13:36 - Prototyp přístroje pro zjištění koronaviru ve slinách připravují odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZÚ AV) a firmy Cardam. Jádro je biočip vyvinutý vědci z FZÚ. Zařízení podobné nápojovému automatu pomůže s testováním velkého počtu lidí a nebude vyžadovat kvalifikovanou obsluhu. Podle dosavadních testů je jeho citlivost srovnatelná s výtěry z nosohltanu běžně užívanými pro PCR testování, uvedli zástupci AV v dnešní tiskové zprávě.

13:27 - Čínské úřady přerušily silniční, železniční i letecké spojení s jedenáctimilionovou metropolí provincie Che-pej, kde se vyskytlo několik desítek případů nákazy koronavirem. Lidé nesmějí město Š'-ťia-čuang vůbec opouštět. Celkově Čína, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel, zaznamenala za poslední den 63 nových nakažených s příznaky a 79 infikovaných bez příznaků nemoci covid-19. Ačkoli je toto číslo v porovnání s přírůstky v západních zemích velmi nízké, jedná se o největší čínský přírůstek za posledních pět měsíců, uvedla agentura AFP.

13:20 - V Pardubickém kraji za jeden den přibylo 847 nakažených. Počet nákaz se zvyšuje rychleji. V kraji od jara covid-19 prodělalo podle statistik hygieny 34.010 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice.

13:10 - Prodloužení omezení provozu škol kvůli zhoršení epidemie covidu-19 ředitele základních škol nepřekvapilo. Některé to netěší, ale část pedagogů dnešní rozhodnutí vlády kvůli obavám z šíření nákazy i uvítala. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj zástupci škol ve spolupráci s ministerstvem školství prosazovali alespoň částečný návrat závěrečných ročníků do lavic, ale ministerstvo zdravotnictví to odmítlo. Školy tak podle něj teď budou muset motivovat deváťáky, aby se na jarní přijímací zkoušky připravovali co nejlépe doma.

13:02 - Nemocnice Pardubického kraje zatím dostaly dvě zásilky vakcín po 195 ampulích, což představuje až dvakrát 1170 dávek. Poslední přišly v úterý. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Očkování je nutné u každého opakovat po 21 dnech, zatím se vakcína z prvního závozu nepotřebovala. "Na tento týden jsme měli naplánováno, že budeme očkovat 588 zdravotníků. Rozvezli jsme už vakcínu do všech nemocnic," uvedla Semrádová.

13:00 - Očkovací strategii, jejíž připomínkování končí v pátek, probere v příštím týdnu vláda. Dokument má určit přesnou organizaci vakcinace proti covidu v Česku. Zařazení strategie mezi témata, která vláda probere v příštím týdnu ČTK potvrdil mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Premiér Andrej Babiš (ANO) tím reagoval na požadavek ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která postrádá k tak významnému tématu širší debatu.

12:45 - Německé firmy Curevac a Bayer uzavřely smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny proti koronaviru. Farmaceutický koncern Bayer má mimo jiné pomoci vytvořit podmínky pro schválení očkovací látky, kterou už delší dobu vyvíjí biotechnologická firma Curevac.

12:30 - Příprava programu kompenzací pro skiareály kvůli nucenému uzavření je podle Asociace horských středisek (AHS) krok dobrým směrem. Měl by podle ní zohlednit specifickou situaci lyžařských areálů, způsob jejich fungování či sezonnost. AHS doufá, že se podaří co nejdříve najít řešení, které bude mít reálný efekt pro záchranu tohoto oboru a celých horských regionů. ČTK to dnes řekl ředitel AHS Libor Knot.

12:18 - Británie se připravuje na možný kolaps zdravotnictví v Londýně, který by nastal v důsledku šíření nemoci covid-19. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do stavu pohotovosti byla opět uvedena polní nemocnice státního zdravotnického systému NHS s názvem Nightingale (Slavík), která pacientům sloužila už na jaře.

12:14 - Slovenská policie zintenzivnila kontroly dodržování restrikcí, které zavedly úřady v souvislosti se šířením koronaviru. Oznámil to dnes prozatímní policejní prezident Peter Kovařík. Za jednu z priorit označil i dohled na hranicích se sousedními zeměmi a mezi okresy, byť kontroly budou spíše namátkové. Za nedodržení nařízení hrozí viníkům pokuta. Omezení nadále platí i při cestách z Česka na Slovensko.

12:05 - Iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES chystá na neděli další demonstraci proti vládním opatřením. Začne ve 14:00 na Staroměstském náměstí v Praze. Organizátoři to dnes řekli novinářům. Kritizovali také podporu podnikatelům, kterou vláda v pondělí schválila. Žádají, aby místo příspěvku na pracovníka ve výši 400 korun za den dostali podnikatelé 70 procent tržeb z minulého období.

11:52 - Většina žáků a studentů bude i po 10. lednu pokračovat v distančním vzdělávání. Vláda dnes kvůli epidemii covidu-19 rozhodla o prodloužení omezení provozu škol do 22. ledna. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Do škol budou moct nadále chodit jen žáci prvních a druhých tříd či děti ze speciálních a mateřských škol. Nově vláda umožní individuální konzultace na vysokých školách nebo některé zkoušky na vysokých či vyšších odborných školách, řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

11:50 - Kompletní dodávka vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro tento týden dorazila do ČR podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už v úterý, původně byla avizovaná na dnešek. Vakcíny firmy Moderna, která je druhá schválená pro EU, dostane ČR v lednu 20.000 dávek ve dvou dodávkách. Do středečního večera nemocnice ohlásily téměř 20.000 očkovaných.

11:20 - Vláda jedná s organizátory akcí o nastavení pravidel, která by umožnila fungování kultury či sportu v nižších stupních protiepidemického systému PES. Regulaci nechá na nich. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes novinářům řekl, že chce v nižších stupních od 4. umožnit, aby si provozovatelé mohli ve spolupráci s hygieniky nastavit dostatečně bezpečná pravidla. "Nebude to regulace státem, ale pořadateli. Stát nechce nikoho zvýhodňovat," uvedl. Organizátoři akcí podle něj budou moct například omezit vstup pro lidi s negativním testem na covid či dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech. V souvislosti s připravovanými změnami ministr také zopakoval, že očkování, se kterým začal stát u seniorů a zdravotníků na konci prosince, chrání až po druhé dávce.

11:14 - Lyžařská střediska zůstanou nadále uzavřena, vláda dnes rozhodla o prodloužení stávajících protiepidemických opatření do 22. ledna. Nebude však zamezen příjezd ke skiareálům, jak to zavedlo například Německo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) připravuje speciální program kompenzací pro lyžařské areály. V pondělí by ho chtěl představit vládě. Havlíček to řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu.

11:08 - V Plzeňském kraji přibylo ve středu 795 nových případů koronaviru, tedy o 137 více než v úterý a o 114 více než minulou středu. Před Novým rokem se statistiky pohybovaly nad 600 novými případy denně.

11:00 - Irská letecká společnost Ryanair kvůli novým protikoronavirovým opatřením v Británii a v Irsku dnes výrazně zhoršila výhled počtu přepravených cestujících na nejbližší měsíce. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň protiepidemická opatření vlád označil za drakonická a neúčinná, hospodaření podniku už to ale celkově neovlivní. Finanční rok totiž končí v březnu a většina letů, které je teď Ryanair nucen zrušit, by stejně byla ztrátová.

10:55 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hodnotí pozitivně, jak v Česku funguje trasování případů covidu-19. Novinářům po jednání vlády řekl, že systém má fantastické výsledky ve chvíli, kdy některé země na trasování již rezignovaly. Podle Blatného se aktuálně zavádí systém automatických textových zpráv, které by lidi o hovoru z hygieny informovaly předem.

10:45 - Japonská vláda dnes rozhodla o vyhlášení stavu nouze v hlavním městě Tokiu. Platit bude od pátku do 7. února, informovaly světové agentury. Hlavní město dnes zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie. V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo 2447 lidí.

10:37 - Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 2251 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 400 méně než za úterý, stále jde ale o jeden z nejvyšších přírůstků za celou dobu pandemie. Vyšší nárůst byl kromě úterý už jen 29. a 30. prosince. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 17.969 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 104.654 lidí. Vyléčit se podařilo 85.378 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1307 lidí. Za středu přibylo 65 vyléčených a čtyři zemřelí.

10:35 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna, Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům řekl, že pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla do počtu nově nakažených příznivě promítnout opatření přijatá koncem prosince.

10:30 - Rusko dnes oznámilo 23.541 nových případů nákazy koronavirem a 506 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 24.217 případů a 445 úmrtí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Na Ukrajině během uplynulého dne přibylo 8997 nových případů nákazy koronavirem a 148 úmrtí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví podle listu Ukrajinska pravda. O den dříve to bylo 6911 nových případů a 228 úmrtí.

10:15 - Plošné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu. Na dnešní tiskové konferenci o očekávaném rozhodnutí vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle jeho úřadu se daný typ testování osvědčil zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků. Do dnešního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950.000.

10:00 - Srbsko ve středu zahájilo očkování ruskou vakcínou Sputnik V, informovala místní média. Balkánská země již od prosince očkuje americko-německou vakcínou firem Pfizer a BioNTech a očekává se, že v nejbližších týdnech schválí i očkovací látku z Číny.

9:43 - Ve Spojených státech ve středu zemřelo téměř 4000 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší bilance od začátku pandemie. Nakažených přibylo přes 250.000. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a deníku The New York Times (NYT). Podle iniciativy The COVID Tracking Project dál stoupá i počet nakažených v nemocnicích, kterých je aktuálně přes 132.000, skoro 8000 z nich je připojeno na plicní ventilátory.

9:42 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 58 pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. V nemocnici jich je 770. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za den se objevilo i 1717 potvrzených případů nemoci, což je čtvrtý nejvyšší nárůst v pandemii vůbec. Nová jsou i tři úmrtí lidí v průměrném věku nad 91 let.

9:30 - Až tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 je připraven denně aplikovat personál chystaného očkovacího centra ve Fakultní nemocnici Olomouc. Nemocnice zatím očkuje své zaměstnance, z prvních dávek vakcíny jsou v kraji už očkováni také první klienti domovů pro seniory a lidé se zdravotním postižením. Na webu FN Olomouc to dnes oznámil její ředitel Roman Havlík.

9:25 - V Česku bylo do středečního večera očkováno 19.918 lidí proti nemoci covid-19. Ministerstvo zdravotnictví dnes údaj poprvé zveřejnilo na webu. Podle úterního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měla být data o očkování zveřejňována jednou týdně, a to pravidelně ve čtvrtek. Očkování začalo v Česku 27. prosince.

9:20 - Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 930 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než v úterý, kdy bylo rekordních 1258 nových případů, což byl nejvyšší denní přírůstek v kraji od začátku epidemie. Minulou středu bylo 1083 nově nakažených, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

9:15 - Poptávka po zboží vyrobeném v Německu v listopadu překonala očekávání. Objem zakázek německého průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 2,3 procenta, zatímco analytici počítali s poklesem. Zpráva, kterou dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, je další ukázkou toho, že největší evropská ekonomika je v době koronavirové pandemie nečekaně odolná.

9:12 - V Olomouckém kraji přibylo ve středu 1272 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je třetí nejvyšší denní počet od začátku pandemie. Zatím rekordní denní přírůstek byl v kraji zaznamenán 27. října, kdy činil 1515 nákaz. Epidemický index PES pro Českou republiku dnes oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti.

9:09 - Epidemický index PES dnes oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Příčinou dnešního poklesu indexu je mezitýdenní snížení podílu lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici.

9:02 - Česko znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie. Testy ve středu odhalily 17.668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, to je také dosud nejvíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s koronavirem, asi o dvě stovky méně než předchozí den, z nich 1061 je ve vážném stavu.

8:57 - Aktuálně se v Praze s nákazou koronavirem potýká 15.369 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Celkový počet potvrzených případů v hlavním městě překročil 90.000, laboratoře jich odhalily 90.219. Více než čtyři pětiny se už vyléčily a 1147 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo.

8:55 - Vláda tokijské metropolitní oblasti zrušila plánované vystavování olympijské pochodně na různých místech japonské metropole, aby "omezila shlukování lidí a další šíření covidu-19". V pátek začne v Tokiu a třech sousedních prefekturách platit kvůli zvýšenému počtu případů nákazy koronavirem stav nouze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování se podle Babiše od února otevírat nebude

24.01.2021 09:58 Aktualizováno Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 09:08 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Nakažených bylo opět méně, hospitalizovaných je v lednu poprvé méně než…

24.01.2021 08:51 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem.…

Nemocnice šetří vakcínu na druhou dávku, Blatný je proti

24.01.2021 08:18 Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama