Česko je zamořené koronavirem, britská královna se nechala očkovat

Kvůli vysokému výskytu koronavirových infekcí v České republice a na Slovensku obnovuje Rakousko od páteční půlnoci kontroly na hranicích s oběma zeměmi a nahazuje jimi dosavadní mobilní kontroly ve vnitrozemí.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:24 - Írán, jehož nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v pátek zakázal místní vládě dovážet vakcíny proti covidu-19 z Británie a USA, bude testovat očkovací látku vyvinutou kubánskými vědci. Havana podle agentury Reuters oznámila, že s Teheránem podepsala dohodu o spolupráci. Irán, který je na Blízkém východě nejpostiženějším státem v této pandemii, přitom podle agentury Reuters testuje od minulého měsíce i vlastní vakcínu proti covidu-19.

20:58 - Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, zaznamenali minulý den 20.177 nově nakažených a 171 dalších úmrtí s covidem-19. Podle ministerstva zdravotnictví k dnešku vzrostla celková bilance obětí na 67.599, v Evropě je Francie v tomto ohledu třetí. Obavy vzbuzuje především nakažlivější "anglická" mutace koronaviru, která se ve Francii objevila již v několika lokálních ohniscích nákazy.

20:23 - Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech dnes stoupl na 7704. Je to nejvíce od 18. listopadu. Dnes hygienici registrovali 804 nových případů covidu. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. "V téměř 230 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve více než osmi desítkách na pracovišti. Nově onemocnělo 27 zdravotníků a 53 klientů či pracovníků sociálních služeb. Dva případy se týkaly škol. Čtyři osoby se infikovaly při pobytu mimo region. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit," řekla.

20:12 - Myslivci dnes u Mníšku pod Brdy u Prahy uspořádali odstřel divokých prasat. Při naháňce skolili jen jedno zvíře, což dávají do souvislosti s větším pohybem lidí v přírodě kvůli pandemii koronaviru. "Protože je covid a ta lokalita je blízko Prahy, tak tady každý den potkáte ne desítky, ale stovky lidí, kteří chodí po lese, venčí psy nebo tahají sáňky," uvedl Vlastimil Štěpán z Mysliveckého spolku Kytín pod Brdy. Zvěř se tak podle něj stahuje do míst, kde tolik lidí není. "Proto byl ten výsledek, že jsme střelili jedno prase a další dvě jsme jen viděli," dodal.

19:52 - Hygienici na Vysočině dnes zaznamenali 600 nových případů koronaviru, 538 lidí se za posledních 24 hodin vyléčilo. Další dva pacienti s covidem na Vysočině dnes zemřeli. Vyplývá to z aktuálních údajů krajských hygieniků k dnešní 18:15.

19:50 - Návštěvy v nemocnicích, které je od pondělí znovu možné povolit, vládou přijaté krizové opatření nemocnicím umožňuje, ale nenařizuje. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Znovuzavedení návštěv v nemocnicích, byť za přísnějších podmínek, kritizoval předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). O zrušení žádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO).

19:45 - Papež František dnes uvedl, že se začátkem příštího týdne hodlá ve Vatikánu nechat očkovat. Vyzval přitom všechny lidi, aby učinili totéž. Podle 84leté hlavy katolické církve je vakcinace "etickým rozhodnutím" a lidé si v případě odmítnutí očkování zahrávají nejen se svým zdravím, ale i se zdravím svého okolí.

19:40 - Bilance úmrtí po nákaze koronavirem se za poslední den v Británii snížila o téměř 300 na 1035, když v pátek úřady oznámily rekordních 1325 nových obětí. Jedná se však o čtvrtý den v řadě, kdy počet úmrtí překročil hranici 1000. Nově nakažených registrují britské úřady za posledních 24 hodin 59.937 oproti pátečním 68.053.

19:25 - V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá deset z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 19 z původních 589. Poslanec za Karlovarský kraj Petr Třešňák (Piráti) ministerstvo vyzval, aby oslovilo Sasko a Barvorsko. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na to reagoval tím, že není problém převážet pacienty mezi kraji. Naposledy se to stalo v pátek.

19:00 - Nejistotou ohledně daní a odvodů mediků nasazených v nemocnicích kvůli covidu-19 se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb. Na twitteru to napsal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění podle serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí.

18:45 - Šíření zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice, je v Irsku pod kontrolou. Rychle však roste počet nakažených variantou prvně registrovanou v jižní Anglii: v uplynulém týdnu byla zaznamenána u každého čtvrtého infikovaného. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení irských zdravotnických úřadů.

17:40 - Saúdská Arábie dnes ráno po více než třech letech otevřela pozemní hranici s Katarem. Podle zpravodaje agentury AFP ale zatím přes jejich jediný přechod neproudí velké davy, obě země totiž mají přísná pravidla kvůli pandemii covidu-19. Kromě negativního testu na covid požadují pro vstup další test na hranicích a několikadenní karanténu, napsal server televize Al-Arabíja.

17:30 - V Plzeňské fakultní nemocnici (FN) dostanou v neděli očkování proti koronaviru první pracovníci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. ČTK o tom dnes informoval Martin Brejcha ze záchranné služby. Očkování vakcínou proti koronaviru podstoupili v kraji zatím jen zdravotníci z FN, od pondělí očkování pro zdravotníky začne také v dalších nemocnicích v kraji.

16:40 - Britská královna Alžběta II. a její manžel princ Philip si dnes nechali dát první dávku vakcíny proti nemoci covid-19, oznámil Buckinghamský palác. Královský pár se připojil k přibližně 1,5 milionu Britů, kterým již byla očkovací látka podána.

16:10 - Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti covidu-19. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, oslovili ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle současné verze vakcinační strategie mají přednost zdravotníci pečující přímo o nakažené na covidových odděleních a senioři nad 80 let. Na některých očkovacích místech s očkováním širších skupin lékařů už začali. Televize Prima v pátek uvedla, že ministr pokynem jejich vakcinaci zastavil.

15:30 - Pod náporem turistů se dnes zaplnila parkoviště v zimních střediscích Krkonoš a Orlických hor. Policie dopravu reguluje a nabádá návštěvníky k ukázněnosti. Mnoho lidí se vypravilo na hory, i když jsou sjezdové tratě nařízením vlády uzavřené.

14:38 - Indie zahájí 16. ledna očkování proti covidu-19. V zemi, která má 1,35 miliardy obyvatel, dostane vakcínu jako první 30 milionů pracovníků ve zdravotnictví, informovala dnes s odvoláním na prohlášení vlády agentura Reuters. Premiér Naréndra Módí současně ujistil, že Dillí hodlá nadále vyvážet léky a vakcíny do zahraničí.

14:30 - Zoologické zahrady v Ústeckém kraji loni zaznamenaly propad o desítky tisíc návštěvníků kvůli koronaviru. Otevřeno měly nejprve zhruba do poloviny března, poté od dubna do října a asi 14 dní v prosinci. Nejvyšší pokles hlásí chomutovský zoopark, kde se počty návštěvníků oproti předešlým dvěma rokům snížily asi o 50.000. ČTK to řekla ředitelka zoo Věra Fryčová. Zhruba o 33.000 návštěvníků přišla loni děčínská zoo, do níž zavítalo 101.154 lidí. Také tato zoo zaznamenala rekordní množství lidí v letní sezoně, uvedla mluvčí Alena Houšková. Pokles počtu návštěvníků ale podle ní neohrozí hospodaření instituce. 

13:43 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš chce znát názory prezidenta Miloše Zemana například na směřování země nebo na sestavování vlády po volbách. Případně ho chce kvůli tomu požádat o schůzku. Řekl to na tiskové konferenci během dnešního on-line celostátního fóra Pirátů. Schůzka by se podle Batoše mohla uskutečnit, až opadne krize související s pandemií koronaviru.

13:25 - V Česku bylo dosud očkováno proti koronaviru zhruba 40.000 lidí, řekl Novinkám.cz premiér Andrej Babiš. Zopakoval, že prioritu v očkování mají zdravotníci, starší 80 let a nemocní. Očkovací centra musejí spotřebovat vakcíny do týdne po obdržení, uvedl.

12:30 - Za pátek bylo v Královéhradeckém kraji zjištěno 833 nových případů nákazy koronavirem. Od pondělí 4. ledna je to nejnižší denní přírůstek. Od počátku epidemie se v regionu prokazatelně nakazilo nemocí covid-19 celkem 48.191 lidí.

11:58 - V Pardubickém kraji přibylo v pátek 707 nově prokázaných případů nemoci covid-19. Celkem se od počátku epidemie v regionu nakazilo 42.533 lidí. Pode ministerstva se již vyléčilo 33.709 pacientů, aktuálně trpí nemocí 8886 osob. S koronavirem 517 lidí zemřelo.

11:53 - Bez zdržení zatím projedou vozidla z České republiky do Rakouska, které kvůli sílící koronavirové pandemii od půlnoci zavedlo kontroly na hranicích. Provoz je plynulý a před přechody na jihu Čech se kolony netvoří. ČTK to dnes dopoledne řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

11:50 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 1784 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než ve čtvrtek, kdy laboratoře zjistily 2214 nových případů. Minulý pátek, tedy na Nový rok, bylo zjištěno 317 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však méně testuje. Dosavadní rekordní denní přírůstek nákaz v kraji je z loňského 30. prosince, kdy jich bylo 2537. Počet lidí, kteří se v kraji od březnového počátku epidemie nakazili koronavirem, překročil hranici 100.000, uvedl dnes moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Ministerstvo podle dosavadních údajů eviduje 100.025 případů nákazy potvrzených hygieniky. Z onemocnění se v kraji zatím vyléčilo 76.474 lidí, 1665 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Aktuálně nakažených je přes 23.000.

11:45 - Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová měla koncem prosince pozitivní test na covid-19. Už je ale negativní a začala znovu pracovat. Informace francouzských rozhlasových stanic Europe 1 a France Info potvrdilo podle listu Le Figaro okolí francouzské první dámy. V polovině prosince byla koronavirová nákaza prokázána u francouzského prezidenta, který se pak izoloval v prezidentské rezidenci ve Versailles.

11:30 - Americké úřady vyšetřují smrt floridského lékaře, který zemřel zhruba dva týdny po očkování vakcínou společností Pfizer proti nemoci covid-19 způsobované koronavirovou nákazou. Uvedla to televize ABC na svém webu. Zatím není jasné, zda smrt souvisí s očkováním, upozornil list USA Today. Společnost Pfizer v prohlášení uvedla, že ví o tomto úmrtí a aktivně se podílí na jeho objasnění, ale nedomnívá se, že by přímo souviselo s vakcínou, kterou vyvinula spolu se společností BioNTech a kterou byl muž očkován.

11:18 - Tokio dnes oznámilo 2268 nových případů nákazy koronavirem za uplynulý den. Denní přírůstek nově potvrzených případů nákazy zůstává v japonském hlavním městě třetí den po sobě nad 2000, uvedla agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi. Japonská vláda se ve čtvrtek rozhodla vyhlásit od pátku v metropoli a třech sousedních prefekturách stav nouze ve snaze zastavit nárůst infekcí v metropolitní oblasti; nařízení platí až do 7. února. Hlavní opatření spočívá v uzavření barů od osmé večer, odkdy také lidé nemají vycházet ven.

zdroj: YouTube

11:10 - Na jihu Moravy přibylo za 24 hodin 1524 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, z toho 260 u lidí nad 65 let. Za posledních sedm dní hygienici evidují 8438 nových případů nákazy. Přírůstky jsou tento týden podobné jako na vrcholu podzimní vlny pandemie, od úterý však postupně mírně klesají. Na jižní Moravě podle údajů hygienické stanice za posledních 24 hodin klesl počet hospitalizovaných o 12. Zemřelo 14 lidí s průměrným věkem téměř 83 let. Aktuálně je hospitalizovaných 770 pacientů s koronavirem, z toho 114 případů je závažných. Jen ve Fakultní nemocnici Brno je dnes 195 pozitivních pacientů.

11:08 - Policie uzavřela všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku po náporu běžkařů. Kvůli jejich autům jsou komunikace nepropustné. Na místě řídí provoz dopravní policisté, žádají řidiče, aby se místu vyhnuli. Podle starosty Bedřichova Petra Holuba (SLK) lidé žádná vládní koronavirová opatření neporušují. Většinou přijíždějí jednotlivci. Pokud se někde podle něj objeví početnější skupina, jde o rodinné příslušníky, kteří vyrazili společně.

11:07 - Pacientů s covidem-19 ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo. Dnes je jich tam 371, v pátek jich bylo 385. Na lůžkách intenzivní péče je 53 pacientů, řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Zejména menší nemocnice však zůstávají na hraně kapacit. Zlínská nemocnice ve čtvrtek otevřela již osmou covidovou stanici, na některých odděleních omezila i ambulantní péči.

11:02 - V Karlovarském kraji v pátek přibylo 412 nových nákaz koronavirem, je to o 42 více než ve čtvrtek. Zemřel jeden člověk, který měl nemoc covid-19. S rostoucím počtem nakažených klesají volné kapacity v nemocnicích. Například intenzivních lůžek ARO a JIP je volných už jen 11 procent, celkem devět ze 78. Lůžek s kyslíkem zbývá neobsazených 14 procent, tedy 87 z 598. Obsazený je momentálně i jediný přístroj ECMO na mimotělní okysličování krve pro nejvážněji nemocné pacienty. 

10:58 - V Plzeňském kraji v pátek přibylo 645 nových nákaz koronavirem, to je o 34 více než ve čtvrtek a víc než pětinásobek počtu nových případů za předchozí pátek. To byl ale Nový rok, kdy se provádělo méně testů. V tomto pracovním týdnu se denní počty nově zjištěných případů pohybovaly od 553 do 794. V pátek v kraji zemřeli tři lidé s potvrzenou nákazou koronavirem.

10:55 - Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.

Počty operací ovlivnil i koronavirus. "Existence transplantační medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy covid-19 v České republice bylo extrémní a mimořádné," uvedl Vladimír Černý, předseda společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který v době epidemie řídí kapacity nemocnic a v listopadu se stal náměstkem ministra zdravotnictví.

10:26 - V Česku zatím v nynější zimní sezoně nebyl zaznamenán virus chřipky. Podle odborníků se dá očekávat, že chřipková sezona bude letos mírná a výskyt viru chřipky nevýznamný. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Klára Doláková z tiskového oddělení Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V předchozích letech přitom v lednu či únoru Česko zpravidla zasáhla chřipková epidemie. Loni bylo kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100.000 obyvatel. V současnosti se ale Česko potýká s epidemií koronaviru.

10:15 - Ve Středočeském kraji v pátek přibylo 1565 nakažených koronavirem. Je to méně než v předchozích čtyřech dnech. Největší přírůstek v tomto týdnu byl v úterý, kdy přibylo 2645 případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 20.898 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo už přes 100.000 lidí. Vyléčit se podařilo 85.966 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1345 lidí. Za pátek přibylo 68 vyléčených a čtyři úmrtí.

10:03 - V Českých Budějovicích se loni konalo 292 svateb, což je nejméně od roku 1993. Nízký počet v minulém roce ovlivnila situace kolem koronaviru. ČTK to řekla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Nejvíce svateb v novodobé historii bylo v roce 2002, tehdy se se ve městě vzalo 596 párů.

10:02 - Rusko dnes oznámilo 23.309 nových případů nákazy koronavirem a 470 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.652 případů a 454 mrtvých, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo téměř 3,4 milionu lidí, z nichž 60.911 zemřelo. Rusko je z hlediska celkového počtu nakažených čtvrtou nejvíce postiženou zemí světa po Spojených státech, Indii a Brazílii.

9:46 - Noví profesoři, o jejichž jmenování rozhodli vláda a prezident Miloš Zeman v prosinci, ještě nepřevzali své jmenovací dekrety. Kdy a jak je 78 profesorů obdrží, zatím s ohledem na epidemickou situaci není jasné. O způsobu předání dekretů chce ministerstvo školství rozhodnout po ukončení nouzového stavu.

9:45 - Část vysokých škol v Praze už kvůli výuce na dálku rozhodla o úpravě podoby akademického roku. Prodlouží například zkouškové období, posunou lhůty pro odevzdání závěrečných prací či termíny pro státnice. Zkoušky se nyní mohou konat buď dálkově, nebo prezenčně s omezením do 10 osob. Podmínky pro přijímací zkoušky, které budou většinou začátkem léta, se školy snaží naplánovat i pro případ trvajících omezení.

9:43 - Laboratoře v Praze prokázaly v pátek 1241 případů nákazy koronavirem, což bylo v tomto týdnu zatím nejméně. Proti čtvrtku byl počet prokázaných nákaz zhruba o 150 nižší a proti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, o 815 nižší. Aktuálně nakažených v hlavním městě ale zůstává nejvíce od březnového začátku, s nemocí covid-19 se nyní potýká 17.434 lidí. Od začátku letošního roku se v Praze nakazilo přes 8000 lidí, od březnového vypuknutí epidemie na 90.000. Více než čtyři pětiny se vyléčily a 1181 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo.

9:41 - V Olomouckém kraji přibylo v pátek 384 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než ve čtvrtek, kdy bylo 782 nových případů. Minulý pátek, tedy na Nový rok, bylo 103 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však obecně méně testuje. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z 27. října loňského roku, kdy jich bylo 1515.

9:40 - V Libereckém kraji prokázaly testy nákazu novým typem koronaviru u dalších 650 lidí. Na Nový rok, tedy před týdnem, jen u 25. Důvodem byly zřejmě nižší počty testů. Čtyři lidé s nemocí v pátek zemřeli, od začátku epidemie je v kraji kvůli koronaviru 498 zemřelých.

9:39 - Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 813 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než ve čtvrtek, kdy bylo 1019 nových případů. Minulý pátek, tedy na Nový rok, bylo 288 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však obecně méně testuje. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z úterý 5. ledna, kdy jich bylo 1258.

9:38 - Podle sociologa Daniela Prokopa před Vánocemi dvě třetiny lidí, kteří se setkali s nakaženým, unikaly trasování. "Vláda řeší kapacitu krematorií, ale nebyla schopna zavést základní věc - motivaci k testování a sebeizolaci vyšším proplácením karantén," uvedl na twitteru Prokop. Také Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP za hlavní problém testování a trasování označuje malou ochotu lidí chodit na testy a nahlašovat kontakty.

9:35 - Do karantény kvůli koronavirové nákaze loni od března, kdy se nemoc covid-19 v ČR potvrdila, nastoupilo 344.468 lidí. Nejvíc z nich do ní šlo v říjnu, a to 119.224. Údaje o počtu karanténních e-neschopenek zveřejnilo ministerstvo práce. Česko patří k zemím s největšími přírůstky nakažených. 

9:14 - V Ústeckém kraji v pátek přibylo 876 nákaz koronavirem, o 482 více než před týdnem. Sedm pacientů s nemocí zemřelo, od počátku epidemie 1009. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V regionu prokázaly testy nákazu poprvé loni 1. března u muže z Děčínska. Od té doby se nakazilo 55.021 lidí, z nichž se k dnešku 44.714 vyléčilo.

8:55 - V pátek přibylo v Česku 13.029 potvrzených případů nemoci covid-19, proti čtvrtku jich bylo zhruba o 1800 méně. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, což je dosud nejvíce. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7246 lidí s covidem, asi o dvě stě méně než předchozí den. Ve vážném stavu je 1108 z nich.

8:30 - Devatenáctiletá americká tenistka Amanda Anisimovová se nakazila koronavirem. Semifinalistka předloňského Roland Garros kvůli tomu musela zrušit účast na prvním turnaji letošní sezony v Abú Zabí. Informaci o svém pozitivním testu potvrdila třicátá hráčka světového žebříčku na instagramu.

8:15 - Epidemický index PES po třech dnech na 86 bodech stoupl na 87 bodů. Důvodem nárůstu hodnoty PES je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených koronavirem od jednoho pozitivně testovaného. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti tak Česko zůstává od 30. prosince.

7:48 - Věhlasná pařížská muzea Louvre, Orsay či Centre Pompidou přišla loni kvůli koronaviru o tři čtvrtiny návštěvníků. Instituce, které byly dlouhé měsíce zcela uzavřené, zaznamenaly obří pokles návštěvnosti i proto, že do Francie přijelo jen minimum zahraničních turistů. Zatímco v roce 2019 navštívilo Louvre téměř deset milionů lidí, loni jich bylo jen 2,7 milionu, uvedla agentura AFP.

7:40 - V Německu v pátek přibylo 24.694 lidí s koronavirem a denní bilance mrtvých klesla na 1083 z dosavadního maxima 1188 dosaženého ve čtvrtek. Údaje dnes zveřejnil berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Infekce virem SARS-CoV-2 se od počátku epidemie v 83milionovém Německu prokázala u 1,9 milionu lidí. Jen za poslední týden jich přibylo 127.975. S nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává, zemřelo 39.878 osob.

7:35 - Koronavirová krize ovlivnila on-line prodej parfémů podle vybraných obchodníků a nákupního rádce Heureka.cz jen při jarní vlně pandemie. V dalším období se podle nich zájem vrátil na běžnou úroveň a před Vánocemi patřily parfémy tradičně mezi nejprodávanější zboží. Jedním z proslulých parfémů je Chanel No. 5.

7:30 - Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.

7:20 - Portugalsko v pátek oznámilo 10.176 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 118 úmrtí s covidem-19, oba údaje jsou dosud nejvyšší od počátku pandemie. Jeden z kandidátů na prezidenta pro volby, které se v této zemi konají za dva týdny, André Ventura přitom dnes uspořádal tiskovou konferenci v Lisabonu v tak malé místnosti, že většina novinářů prostor záhy opustila. Informovala o tom agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín…

23.01.2021 16:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama