Nová zjištění o "britské" mutaci koronaviru, Španělsko chystá registr odmítačů očkování

Španělsko vytvoří registr lidí, kteří se odmítnou nechat očkovat proti koronaviru. List Die Welt uvedl, že se nová mutace viru SARS-CoV-2, která se výrazně šíří v jižní Anglii, v Německu objevila už v listopadu.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

21:57 - Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni se dnes po několika týdnech vrátil do vlasti z Německa, kde se léčil s koronavirem. Večer se politik objevil ve vysílání státní televize, informovala agentura Reuters.

21:33 - Za posledních 24 hodin mělo ve Francii pozitivní test na koronavirus 11.395 lidí, čtyři dny v řadě také rostou počty pacientů v nemocnicích. Vláda by mohla už brzy prodloužit zákaz nočního vycházení, který by platil už od 18:00 místo od 20:00.

21:21 - Americká Sněmovna reprezentantů sice v pondělí podpořila zvýšení jednorázového příspěvku schváleného minulý týden Kongresem jako nástroj pomoci domácnostem v koronavirové krizi, schválení změny v Senátu se ale dnes nerýsovalo, byť jí vyjádřilo podporu i několik členů republikánské většiny.

20:54 - Dánsko prodlouží přísná opatření proti šíření koronaviru o dva týdny do 17. ledna a některá ještě rozšíří. Nově zůstanou po Novém roce doma i žáci prvního stupně základních škol a zavřené budou všechny obchody kromě lékáren a potravin i služby jako jsou třeba kadeřnictví.

20:29 - I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. 

19:50 - Ministerstvo zdravotnictví dnes s předstihem schválilo možnost využít z jedné ampule o jednu očkovací dávku navíc. Ve vysílání televize nova to řekl premiér Andrej Babiš. 

19:36 - Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Stát má objednány závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek.

19:04 - Argentina dnes začala s očkováním proti koronaviru. Jako jediná země mimo Rusko a Bělorusko používá k očkování vakcínu Sputnik V, kterou vyvinul moskevský ústav Nikolaje Gamaleji. Argentina minulý týden obdržela 300.000 dávek, uvedla agentura Reuters. V zemích Latinské Ameriky už očkování začalo také v Mexiku a v Chile.

18:31 - Írán začal testovat svou první experimentální vakcínu proti covidu-19 na lidech. Podle Teheránu by očkovací látka mohla zemi pomoci dostat se z epidemie, přestože schopnost Íránu dovážet vakcíny proti koronaviru omezují americké sankce. S odvoláním na místní média to dnes uvedla agentura Reuters.

18:15 - Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami proti covidu-19, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

17:32 - Očkovací kampaň proti nemoci covid-19 začne i ve Vatikánu. Nejmenší stát světa očekává zásilku 10.000 dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech, které by měly do Říma dorazit v příštích dnech. Uvedla to dnes agentura APA. Vakcinace proti covidu-19 u zaměstnanců Vatikánu bude nezávislá na Itálii, kde zdravotníci proti koronaviru očkují už od neděle.

17:10 - Nová mutace koronaviru se nově potvrdila také ve Spojených arabských emirátech. Podle místní vlády jde o omezený počet infikovaných, kteří přijeli ze zahraničí. Odkud přicestovali, úřady neupřesnily, napsala agentura Reuters. Ve Spojených arabských emirátech se za poslední den nákaza koronavirem potvrdila u 1506 lidí. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) země s více než 9,6 miliony obyvatel od začátku pandemie zaznamenala na 204.300 případů koronaviru a přes 660 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo.

16:50 - Evropská unie nakoupí dalších 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou se už nyní v unii očkuje. Na twitteru to napsala šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podle ní tak budou mít členské země k dispozici už celkem 300 milionů dávek této očkovací látky, jejíž užití EK před Vánoci schválila na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

16:45 - Plánované očkovací centrum na výstavišti v Brně by mohlo odbavit až 3000 lidí denně. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou vytížení v nemocnicích. Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

16:37 - Evropská unie dnes vyzvala Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu. Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru. Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

16:36 - Výrobce vakcíny proti koronaviru jedná s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) o tom, zda je možné z jedné lahvičky využít více dávek vakcíny než současných pět. ČTK to dnes napsal Tomáš Sazima, mluvčí společnosti Pfizer, která společně s firmou BioNTech vakcínu vyrábí.

16:12 - Počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích byl v pondělí vyšší než minulý čtvrtek a znovu tak dosáhl nejvyšší hodnoty za dobu pandemie. Uvádí to dobrovolnická iniciativa The COVID Tracking Project, jejíž data využívá řada světových zpravodajských organizací. Rekordní vytíženost nemocnic hlásily i dva nejlidnatější americké státy, tedy Kalifornie a Texas.

16:10 - Nizozemská vláda čelí kritice kvůli rozhodnutí začít s očkováním proti covidu-19 až v příštím roce, ačkoli první dodávku vakcín od firem Pfizer a BioNTech má země stejně jako další státy EU k dispozici už teď. Bývalý šéf centra pro infekční nemoci v rámci Národního institutu veřejného zdraví (RIVM) v televizi označil vládní očkovací strategii za pomýlenou. Statistický úřad dnes uvedl, že počet úmrtí v Nizozemsku bude letos nejvyšší od druhé světové války.

15:45 - Očkovací kampaň proti nemoci covid-19 začne i ve Vatikánu. Nejmenší stát světa očekává zásilku 10.000 dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech, které by měly do Říma dorazit v příštích dnech. Uvedla to dnes agentura APA. Vakcinace proti covidu-19 u zaměstnanců Vatikánu bude nezávislá na Itálii, kde zdravotníci proti koronaviru očkují už od neděle.

15:35 - Čína se z hospodářských dopadů šíření koronaviru zotavuje rychleji než ostatní přední ekonomiky, na úplné zotavení si však bude muset ještě minimálně čtvrt roku počkat. Podle serveru CNBC to ukázaly výsledky pravidelného průzkumu mezi vedoucími pracovníky čínských podniků.

15:25 - Pokud jde o Německo, nejhorší epidemická situace je nadále v Sasku, části Durynska a na jihovýchodě Bavorska. Mezi jednotlivými spolkovými zeměmi panují obrovské rozdíly. Zatímco v celém Německu je dnes údaj ohledně nově infikovaných na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní na hodnotě 149,2, v Sasku je to 364,7 a v Durynsku 273,7. Naproti tomu v Meklenbursku-Předním Pomořansku má tento ukazatel hodnotu 77,2. V zemi pokračuje očkování proti covidu-19 vakcínou od společností Pfizer a BioNTech: do dnešního dne ji dostalo skoro 42.000 lidí. Za poslední den do statistik přibylo kolem 19.000 nově očkovaných.

15:00 - Pražský magistrát od pondělí opět otevře školy pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších důležitých profesí. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Od 4. ledna budou kvůli epidemii koronaviru do škol v celém Česku chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou i mateřské a speciální školy. Ostatní děti se opět budou učit distančně.

14:45 - Pardubický kraj by měl obdržet 975 vakcín společnosti Pfizer. Termín doručení byl původně v pondělí, kraj je zatím neobdržel. Očkování by mohlo začít od 1. ledna, uvedl v bilančním rozhovoru na facebooku hejtman Martin Netolický (3Pk).

14:35 - Rozhodnutí uzavřít školy kvůli omezení šíření pandemie nemoci covid-19 by mělo být použito až jako poslední možnost. Negativní vliv na zdraví dětí, výchovný dopad na děti a rovněž ekonomický dopad na společnost pravděpodobně převažují nad přínosem preventivního zavření škol. Uvádí to ve svém materiálu Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Na dokument upozornil Státní zdravotní ústav.

14:20 - Vakcíny pro Středočeský kraj mají být doručeny na Silvestra, původně to mělo být dnes. Zahájení očkování ovlivní čas dodání. "Jestli přijdou na Silvestra ráno, tak zahájíme očkování ještě na Silvestra," řekl dnes ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Pokud dorazí dávky na Silvestra odpoledne, začne očkování v nejbližších dnech. Podobná situace je i v dalších krajích, například na Vysočině.

14:15 - Zájem o antigenní testování na nákazu covid-19 v nemocnicích Královéhradeckého kraje je v lednu výrazně nižší než nyní. Kapacity antigenního testování jsou do konce roku téměř obsazené. ČTK to dnes řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Antigenní testování v kraji zajišťují nejen krajské nemocnice, ale i další zdravotnická zařízení.

14:02 - Kyberzločinci začali přes ilegální komerční weby nabízet koronavirové vakcíny. Množí se také phishingové kampaně lákající na informace o vakcínách. Vakcínových domén bylo jen v listopadu zaregistrováno 1062, což je stejně, jako tři předchozí měsíce dohromady. Uvedla to dnes bezpečnosti firma Check Point.

14:01 - Očkování proti covidu-19 by měli postupně dostat všichni pacienti po transplantaci plic, v Česku je jich zhruba 250. První padesátka dostane vakcínu dnes ve Fakultní nemocnici v Motole. Novinářům to dnes řekli náměstek ředitele Martin Holcát a šéf transplantačního programu Jan Havlín. Podle Koordinačního střediska transplantací bylo v ČR transplantovány plíce do konce letošního listopadu 32 pacientům.

14:00 - V České republice dostalo v pondělí očkování proti koronaviru přes 2000 lidí. V porovnání s prvním dnem očkování, nedělí, je to zhruba dvojnásobek. Většina z nich jsou zdravotníci z Prahy a Brna. Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno 2521 lidí. Fakultní nemocnice Brno očkovala za první dva dny 460 zdravotníků. Další stovky lidí se nechaly očkovat ve svatoanenské nemocnici v Brně. Přesnější údaje zatím nejsou k dispozici. V nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem začalo očkování v pondělí, kdy vakcínu dostalo 99 lidí. Vyplývá to z odpovědí zástupců oslovených institucí.

13:58 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za listopad eviduje k dnešku 2866 žádostí. K proplacení jich dosud postoupilo 757 za zhruba sedm milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají na podání žádosti o dotaci čas do 21. ledna. Na program je vyčleněno 250 milionů korun.

13:34 - Získat z lahvičky vakcíny proti koronaviru šest dávek místo pěti je podle vedoucího lékárníka Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka možné, látky je v ní dostatek. Nutné je ale podle něj oficiální povolení výrobce a lékových agentur. Na možnost upozornil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO), požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) postup schválila.

13:20 - Obnovení růstu českého hospodářství potrvá déle, než se původně očekávalo. Na mezinárodní konferenci Asociace samostatných odborů to řekl její předseda Bohumír Dufek. Ekonomika podle něj už nikdy nebude fungovat za stejných podmínek, jaké byly před příchodem pandemie koronaviru.

12:45 - Pokud vakcína proti koronaviru dorazí do Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové ve čtvrtek 31. prosince, začne očkování v sobotu 2. ledna. ČTK to dnes řekl náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl. Je to dříve, než se plánovalo. V pondělí zástupci nemocnice uvedli, že za předpokladu dodání vakcíny na Silvestra by očkování začalo až 4. ledna. Hradecká FN má být prvním zdravotnickým zařízením v Královéhradeckém kraji, kde se s očkováním začne.

12:40 - Slovenská cestovní kancelář Firo-tour pozastavuje činnost kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru. Informovala o tom dnes agentura TASR s odvoláním na obchodního ředitele firmy. Cestovní kancelář podle něj nechce riskovat nevyplacení klientů. Česká Firo-tour působí samostatně, je pojištěná jinde, proto v činnosti pokračuje a nemá s úpadkem slovenské Firo-tour nic společného, poznamenala tisková agentura.

12:30 - Vývoz z Německa bude letos kvůli koronavirové pandemii, která prudce snížila poptávku z Británie a ze Spojených států, o 12 procent nižší. Příští rok by se mohl až o 13 procent zvýšit, na úroveň před krizí se ale do léta 2022 nevrátí, odhadl dnes německý obchodní svaz BGA. Dodává ale, že předpověď je kvůli pandemii potřeba brát s rezervou. "Pandemie covidu-19 nás vrhla co do exportu pět let zpátky a zároveň nás posunula pět let dopředu, co se týká digitalizace," řekl podle agentury Reuters prezident BGA Anton Börner.

12:20 - Británie musí každý týden naočkovat dva miliony lidí, aby předešla třetí vlně epidemie koronaviru. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) citované agenturou Reuters. V opačném případě prý v roce 2021 hrozí ještě více úmrtí a pacientů na jednotkách intenzivní péče, než jich bylo při letošním vrcholu epidemie, uvádí studie, která ještě bude přezkoumána.

12:10 - Podle chytré karantény bylo v Moravskoslezském kraji od počátku pandemie pozitivně testováno 81.685 lidí, zhruba 6,8 procenta obyvatel. Aktuálně je v evidenci 15.780 nakažených, nejvíc od poloviny listopadu. Celkem 64.531 lidí se koronaviru zbavilo. Oproti neděli přibylo víc než 120 hospitalizovaných, v nemocnicích bylo 871 pacientů s covidem-19. "Situace v nemocnicích je kritická," komentoval to hejtman Ivo Vondrák. Počet zemřelých vzrostl na 1374. Z 5704 celkových testů bylo v úterý 2073 pozitivních, tedy 36,34 procenta. V regionu se ale neprovádějí jen testy moravskoslezských pacientů.

12:05 - Na Vysočině se termín doručení prvních 975 dávek vakcíny proti koronaviru posunul na Silvestra. Očkování zdravotníků v jihlavské nemocnici tak začne nejdřív 2. ledna, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Kraj očekává dodávku vakcíny od neděle, převezme ji nemocnice v Jihlavě. Odtud bude vakcína do pěti dnů rozvezená do zbývajících čtyř krajských nemocnic, které se také chystají na dobrovolné očkování zdravotníků.

11:55 - První lidé v Polsku jsou už proti koronaviru očkovaní - z větší části jde o zdravotníky, kteří na internetu podávají zprávy o průběhu vakcinace i svém zdravotním stavu po podání preparátu. Obvykle reagují s humorem, píše server Onet. "Dávám vědět, že čip už odpovídá na vaše zprávy," cituje portál jednu ze zdravotních sester.

11:45 - Podnikatelé ve druhé výzvě programu COVID nájemné zatím podali 15.661 žádostí za 2,2 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, jich schválilo asi 69 procent za 1,5 miliardy korun. V systému resort k dnešnímu dopoledni eviduje asi 31.000 žádostí za 2,8 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

11:40 - Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno proti covidu-19 2521 lidí, většinou zdravotníků. ČTK to zjistila od mluvčích jednotlivých nemocnic. Další stovky lidí dostaly vakcínu v Brně.

11:30 - Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které vznikne v prostorách Městské polikliniky ve Spálené ulici. Město o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Vedení Prahy připravuje také informační kampaň. Prvních téměř 10.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka o víkendu, další mají přijít na Silvestra.

10:50 - Na jižní Moravě po vánočním poklesu znovu přibylo lidí s pozitivním testem na koronavirus. Za uplynulých 24 hodin jich bylo 626, o den dříve 178. Zemřelo devět lidí s průměrným věkem 85 let. Počet hospitalizovaných se zvýšil o jednoho, celkem je jich v kraji podle hlášení nemocnic 537, informovala ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Protiepidemický systém (PES) se drží ve čtvrtém stupni pohotovosti.

10:35 - V pondělí přibylo ve Středočeském kraji 1574 nakažených koronavirem. Oproti předchozímu pondělí je to nárůst o 550 případů. Za posledních sedm dní ale nejde o nejvyšší nárůst, ve středu totiž přibylo 1774 nemocných. Rizikové skóre PES zůstává třetím dnem na 71 bodech, tedy na čtvrtém z pěti stupňů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 12.486 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 89.397 lidí. Vyléčit se podařilo 75.744 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1167 lidí. Za pondělí přibylo 64 vyléčených a šest zemřelých.

10:25 - Rok s koronavirem ovlivnil i poptávku zaměstnanců po nových benefitech. Minimálně třetina lidí přešla alespoň částečně na home office, v důsledku toho by nejvíce ocenili příspěvek na nový mobilní telefon nebo pracovní notebook a příspěvek na internet. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti myTimi mezi 550 respondenty.

10:20 - Rusko v příštím roce zredukuje státní podporu ekonomice a bude sledovat růst nákladů na obsluhu státního dluhu, který se kvůli pandemii covidu-19 výrazně zvýšil, a propad cen ropy. Uvedl to dnes ministr financí Anton Siluanov.

10:10 - Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 504 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba dvojnásobek než v předchozích volných dnech a zároveň asi o 70 případů více než předchozí pondělí.

10:08 - V Plzeňském kraji v pondělí testy potvrdily 558 nových případů nákazy koronavirem. Je to podobný počet jako před vánočními svátky, přes které se denní nárůst nových případů snížil. Index protiepidemického systému PES zůstává v kraji třetí den na hodnotě 66, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti.

10:07 - V Karlovarském kraji přibylo v pondělí 247 potvrzených případů koronaviru. Je to o 217 případů více než za celý vánoční víkend, kdy testy odhalily 30 nově nakažených. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v kraji drží druhým dnem na hodnotě 66, je tak ve čtvrtém stupni pohotovosti z pěti. Karlovarský kraj má k dnešku třetí nejnižší index rizika po Jihomoravském kraji a Praze.

9:44 - Domov pro seniory Vychodilova v Brně dnes obdržel 140 vakcín proti nemoci covid-19. Očkování zabere několik hodin. Tým z Fakultní nemocnice u svaté Anny musí u klientů, kteří projevili o očkování zájem, nejprve posoudit jejich zdravotní stav. Mezi limity očkování patří alergie na jiné očkovací látky nebo závažné krvácivé stavy, řekl dnes novinářům očkující lékař Libor Urbánek.

9:40 - Testy odhalily v pondělí v Libereckém kraji dalších 512 případů koronaviru. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ), je to o šest víc než za celý prodloužený vánoční víkend, kdy se méně testovalo. V protiepidemickém systému PES se Liberecký kraj drží už čtvrtý den 75 bodech ze sta, odpovídá to čtvrtému stupni rizika z pěti.

9:00 - V pondělí po vánočních svátcích zjistily laboratoře v Česku 10.811 potvrzených nákaz koronavirem. Jde o třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu, více jich bylo jen minulý týden v úterý a ve středu. Po svátcích se začalo více testovat, i když ještě ne tolik jako před svátky. Podíl pozitivních případů tak stoupl na 42,26 procenta, což je dosud nejvíc. V pondělí také vzrostl počet hospitalizovaných o téměř 500 na 5395, v nemocnicích je tak s covidem nejvíce pacientů za poslední měsíc.

8:50 - V Praze přibylo v pondělí 1308 potvrzených případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší nárůst od konce října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES se v hlavním městě zvýšil na 66 bodů. Stále tak je ve čtvrtém stupni pohotovosti z pěti. Praha ale už není regionem s nejnižším indexem rizika v zemi, v Jihomoravském kraji je nyní skóre 64 bodů. V zemi od neděle platí opatření pro pátý stupeň.

8:45 - Výrobce elektroniky Samsung Electronics prodlouží výrobu obrazovek z tekutých krystalů (LCD) pro televizory a monitory v Jižní Koreji, protože v době pandemie více lidí mělo zájem o produkty z oblasti domácí zábavy. V březnu přitom původně firma oznámila, že výrobu do konce letošního roku ukončí a změří se na vyspělejší technologii, uvedla agentura Reuters.

8:36 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes zůstal na pondělních 75 bodech, v neděli byl 80. Body odpovídají čtvrtému, tedy druhému nejhoršímu stupni rizika. V pátém stupni byly dnes tři okresy, o jeden více než v pondělí, a to Náchodsko, Rychnovsko a nově Trutnovsko. Ostatní dva, Hradecko a Jičínsko spadají do pásma mírnějšího čtvrtého stupně. 

8:35 - Index protiepidemického systému PES dnes v Moravskoslezském kraji zůstal na hodnotě 79. Je to nejvíce v Česku a o osm bodů víc než republikový průměr.

8:34 - V Olomouckém kraji přibylo v pondělí 370 případů covidu-19, o 159 méně než před týdnem. Index v protiepidemickém systému PES klesl o pět bodů na 66, což odpovídá z pětibodové škály čtvrtému stupni.

8:31 - V Ústeckém kraji je index v protiepidemickém systému PES čtvrtý den na čtvrtém stupni rizika s hodnotou 71. Evidovaných případů přibylo 640, o 170 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na začátek očkování proti novému typu koronaviru se v kraji zatím čeká.

8:30 - Ve Fakultní nemocnici Ostrava dnes začalo očkování proti covidu-19. Nemocnice má k dispozici 140 ampulí, tedy 700 dávek vakcíny, které v noci dorazily Brna. Prvními očkovanými jsou zaměstnanci nemocnice. Původně chtěly nemocnice v Moravskoslezském kraji zahájit očkování v pondělí, nedorazila ale vakcína. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) posléze prohlásil, že první dávka bude v kraji až 31. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ještě v pondělí večer v televizi Nova uvedl, že v ostravské fakultní nemocnici se bude očkovat od úterního rána a že do Ostravy se v noci převeze 840 dávek z Brna.

8:10 - Jižní Korea dnes ohlásila 40 úmrtí pacientů s covidem-19 za posledních 24 hodin. Jde o rekordní denní počet obětí, který zvýšil celkovou bilanci na 859 mrtvých. Od pondělní půlnoci také přibylo 1046 nových případů nákazy a celkový počet od začátku pandemie stoupl na 58.725, informovala agentura Reuters.

8:05 - Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršují, na výsledné skóre to zatím nemá vliv. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Z krajů je v pátém stupni pouze Moravskoslezský, nejméně bodů má nově Jihomoravský kraj. Opatření v celém Česku od neděle odpovídají pátému stupni, a to minimálně do 10. ledna.

7:40 - Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 na 2000 dolarů, informovala dnes agentura AP. Ke zvýšení příspěvku by se měl nyní vyjádřit republikány ovládaný Senát.

7:20 - Mexiko očekává příští rok oživení cestovního ruchu po letošním propadu způsobeném pandemií. Počet zahraničních turistů by se mohl zvýšit až o 65 procent, pokud se koronavirová krize zlepší, uvedlo ministerstvo pro cestovní ruch. Počet turistů se má meziročně zvýšit i v případě nejhoršího odhadu.

7:15 - V Německu se v pondělí nákaza koronavirem prokázala u 12.892 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 852 infikovaných. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. List Die Welt uvedl, že se nová mutace viru SARS-CoV-2, která se výrazně šíří v jižní Anglii, v Německu objevila už v listopadu.

7:10 - Ve Španělsku, které má asi 47 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem prokázala od počátku epidemie už u více než 1,8 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo přes 50.000 nakažených. Údaje těch, kteří se k očkování nedostaví, se zaznamenají do registru. Do něj budou mít přístup i úřady dalších evropských zemí. Podle ministra zdravotnictví Salvadora Illy nebude databáze veřejná a bude se důsledně dbát na dodržení práva na ochranu osobních údajů.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zdravotnictví má dle Babiše ještě rezervu. Navzdory chybějícím zdravotníkům

01.12.2021 18:26 Zdravotnictví má teď ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek…

Ministerstvo připravilo vyhlášku o odškodnění za povinná očkování

01.12.2021 17:13 Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za povinná očkování. Obsahuje…

Monoklonální protilátky zřejmě nebudou účinné proti variantě omikron

01.12.2021 12:19 Současné léky na covid-19, takzvané monoklonální protilátky podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě…

Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna

01.12.2021 09:56 Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo poprvé od konce…

V listopadu mělo Česko nejvíc nakažených koronavirem

01.12.2021 09:10 Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19…

V úterý přibylo 21.973 nakažených, pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie

01.12.2021 08:12 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21…

Očkování proti covidu pro děti od pěti let získá Česko už o týden dřív

30.11.2021 19:19 Vakcíny proti covidu pro děti od pěti do 11 let dorazí do Česka v týdnu od 13. prosince. Oproti…

V Česku se povinně očkuje už dlouho, v některých profesích vás bez vakcíny…

30.11.2021 17:29 Lidé, kteří chtějí pracovat v určitých profesích, se už teď musejí nechat očkovat proti některým…

Většina lidí chce u svého lékaře online rezervační systém pro objednávání

30.11.2021 16:42 Čtyři z pěti lidí si myslí, že by lékaři měli mít on-line rezervační systém pro objednávání…

Čeští lékaři doporučili očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:50 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Související:

Právě se děje

reklama