Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla druhý den na 69 bodech. Česko, kde v sobotu přibylo přes 4000 nakažených, je od dnešního dne pro Německo oficiálně vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům infikovaných. Vyplývají z toho komplikace pro pendlery i běžné cestující.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:50 - U portugalských prezidentských voleb se potvrdily obavy, že mnoho voličů zůstane doma kvůli strachu z nákazy koronavirem. K urnám letos přišlo 45 až 50 procent voličů, což je méně než v předchozích letech.

21:08 - Nizozemská policie dnes nasadila vodní děla i psy k rozehnání protestu proti epidemickým omezením v centru Amsterodamu. Zadržela více než 100 lidí, kteří házeli kamení a pyrotechnické předměty. 

20:05 - Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě infekce koronavirem léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur.

18:50 - Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie už více než 25 milionů pozitivních testů na nový typ koronaviru, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Jde s přehledem o nejvyšší údaj na světě, což platí i pro počty zemřelých v USA, jichž úřady ohlásily přes 417.000. 

17:50 - Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

17:39 - Izrael zruší od pondělních 23:00 SEČ do 31. ledna veškerou osobní leteckou dopravu na svých letištích ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Informoval o tom dnes list Haarec, na izraelských letištích nebudou moci přistávat letadla zahraničních aerolinek. Opustit zemi v tomto období bude rovněž možné jen za výjimečných okolností.

16:55 - V Pomezí nad Ohří na Chebsk začal dnes Karlovarský kraj stavět testovací místo pro pendlery. Fungovat by mělo od pondělních 4:00. Dnes se na tom dohodli zástupci Karlovarského kraje a záchranného systému. Reagují tak na zpřísnění podmínek pro pendlery na bavorské i saské straně hranice.

16:31 - Švédsko od půlnoci zakáže vstup všem cizincům cestujícím ze sousedního Norska. Chce tak zabránit rozšíření nové, nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. Opatření bude platit do 14. února, informovala dnes agentura Reuters.

16:08 - V obci Urk v Nizozemsku mládež v noci na dnešek zdevastovala středisko pro testy na koronavirus a házela po policii zábavní pyrotechniku. Policie tak rozdala asi 3600 pokut za nerespektování protiepidemických opatření. V zemi přitom začal platit noční zákaz vycházení, uvedla agentura AP. 

15:21 - Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Řekl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem jsou podle něj nynější nižší dodávky vakcíny.

14:45 - Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti koronaviru v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi (ČT). Lidé také chtějí mít možnost vybrat si vakcínu, kterou budou očkováni.

14:22 - Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti koronaviru. Přistupují k tomu ale různě. Některé například odkládají termíny prvního kola očkování, jiné spoléhají na slíbené budoucí dodávky vakcíny, zjistila ČTK. 

13:59 - Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem ke kupní síle občanů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:31 - Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:05 - Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru. V rozhovoru na stanici Radio 1 to dnes řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dodávky vakcíny společnosti Pfizer evropským zemím se minulý týden zpomalily, prodleva zasáhla i Českou republiku. V pátek zpoždění oznámila i společnost AstraZeneca.

12:52 - Zhruba 1000 demonstrantů vyšlo v sobotu večer do ulic dánské metropole Kodaně na protest proti opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. Převážně klidný protest přerostl posléze v nepokoje, při kterých policisté pět lidí zadrželi.

12:37 - Velká Británie zaznamenala 77 případů jihoafrické mutace koronaviru, řekl dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock. Podle něj nejde o komunitní přenos. V Británii se dosud objevilo také devět případů mutace, která se poprvé vyskytla v Brazílii.

12:18 - Nákaza novým koronavirem se v ČR nyní nejrychleji šíří v Královéhradeckém kraji. Ve všech pěti okresech bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy. Za sobotu v kraji přibylo 703 nákaz, což bylo o 121 více než před týdnem v sobotu 16. ledna. V pátek bylo nových nákaz 776. 

11:38 - Portugalsko v sobotu oznámilo v souvislosti s novým typem koronaviru 274 úmrtí, což je dosud nejvyšší počet za jeden den. V zemi se dnes konají prezidentské volby. 

10:30 - Fakultní nemocnice Brno má v zásobě vakcíny proti koronaviru zhruba na týden, aby mohla podávat očkování ve druhém kole a části lidí v kole prvním. Po víkendu očekává další dodávku více než 9000 vakcín. Kvůli nižším dodávkám než v předchozích týdnech ale zatím nebude navyšovat počty prvně očkovaných.

10:01 - Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová míní, že očkování proti koronaviru by v Česku urychlilo, pokud by sociální odbory vytvořily seznamy seniorů i s jejich kontakty. Očkovací centra by se pak s radnicemi spojila.

09:39 - V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

09:08 - Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

08:54 - Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nákazou poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:45 - Zdravotníci v sobotu aplikovali celkem 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Stejný vývoj byl ale i v předchozích týdnech. Vyplývá to z údajů ministerstva k dnešním 05:00. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 192.267 očkování.

08:25 - Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) serveru řekl, že ke shromažďování vakcín není důvod. Dodávka od firmy Pfizer se ale v příštích týdnech proti původním předpokladům sníží asi o pětinu.

08:12 - Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal dnes ráno druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Zdravotníci mu očkovací látku podali ještě před otevřením očkovacího místa.

08:07 - Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených. Vyplývají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích. 

08:01 - Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 349 pacientů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli země registrovala 13,882 infekcí a 445 úmrtí.

07:55 - Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

07.03.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Policie dohlížela na demonstrace, přibylo 9 tisíc nakažených

07.03.2021 21:53 Aktualizováno Sedmým dnem platí v Česku přísná opatření proti šíření koronaviru, epidemická situace v zemi je…

Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

07.03.2021 15:50 Aktualizováno Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat…

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama