Opatření proti koronaviru? Je jediné řešení, říká český epidemiolog

Zatímco před týdnem byl koronavirus mimo Čínu spíše vzácností, dnes přibývá počet nakažených raketovým tempem. Své o tom ví i Evropa, kde se podle epidemiologa Romana Prymuly šíří Covid-19 rychleji, než se čekalo.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

lékaři
doporučujeme

"Během víkendu přišlo několik poměrně znepokojivých zpráv. Jednak je to otázka Íránu, kde je vysoký počet mrtvých. To znamená, že tam probíhá epidemie a není úplně dobře monitorována. Další záležitost je epidemické šíření v Koreji, kde během asi 6 až 7 dní máme z 35 případů více než 800," řekl Rozhlasu náměstek ministra zdravotnictví.

Dodal, že onemocnění se může v evropských podmínkách šířit rychleji, než bychom očekávali, aktuálně pro nás ale má největší význam infekce v Itálii. "Je tam velký počet českých turistů, kteří se v rámci jarních prázdnin oddávají zimním radovánkám," varuje.

Znepokojuje ho také vysoká úmrtnost, upozornil ale, že jde převážně o osoby ve věku 80 a více let. Moc možností ale expert nevidí. "Izolací jsme schopni omezit šíření viru a v podstatě je to i jediná možnost. Nemáme ani léčbu, ani jinou účinnou prevenci a na úrovni individuální ochrany už opatření v těchto počtech selhávají," uvedl.

Tvrdí proto, že by čeští turisté měli zvážit cestu do Itálie. "Nejde jen o to, že se tam můžou dostat do kontaktu s osobou, která bude toto onemocnění šířit, ale je třeba si také uvědomit, že Itálie může sáhnout k uzávěře dalších lokalit, a mohlo by se stát, že ti lidé ji nebudou moci třeba 14 dní opustit," vysvětlil.

Loading...
Vstupte do diskuze (56)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

06.04.2020 00:32 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Babiš: Nemocnice by letos měly dostat navíc zatím 10 miliard

05.04.2020 20:41 Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic…

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh…

05.04.2020 18:31 Aktualizováno Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy