Opatření proti koronaviru? Je jediné řešení, říká český epidemiolog

Zatímco před týdnem byl koronavirus mimo Čínu spíše vzácností, dnes přibývá počet nakažených raketovým tempem. Své o tom ví i Evropa, kde se podle epidemiologa Romana Prymuly šíří Covid-19 rychleji, než se čekalo.

lékaři
doporučujeme

"Během víkendu přišlo několik poměrně znepokojivých zpráv. Jednak je to otázka Íránu, kde je vysoký počet mrtvých. To znamená, že tam probíhá epidemie a není úplně dobře monitorována. Další záležitost je epidemické šíření v Koreji, kde během asi 6 až 7 dní máme z 35 případů více než 800," řekl Rozhlasu náměstek ministra zdravotnictví.

Dodal, že onemocnění se může v evropských podmínkách šířit rychleji, než bychom očekávali, aktuálně pro nás ale má největší význam infekce v Itálii. "Je tam velký počet českých turistů, kteří se v rámci jarních prázdnin oddávají zimním radovánkám," varuje.

Znepokojuje ho také vysoká úmrtnost, upozornil ale, že jde převážně o osoby ve věku 80 a více let. Moc možností ale expert nevidí. "Izolací jsme schopni omezit šíření viru a v podstatě je to i jediná možnost. Nemáme ani léčbu, ani jinou účinnou prevenci a na úrovni individuální ochrany už opatření v těchto počtech selhávají," uvedl.

Tvrdí proto, že by čeští turisté měli zvážit cestu do Itálie. "Nejde jen o to, že se tam můžou dostat do kontaktu s osobou, která bude toto onemocnění šířit, ale je třeba si také uvědomit, že Itálie může sáhnout k uzávěře dalších lokalit, a mohlo by se stát, že ti lidé ji nebudou moci třeba 14 dní opustit," vysvětlil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

PES zůstává na hodnotě 57, v sobotu přibylo 2667 nakažených

29.11.2020 08:26 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES dnes zůstává sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta. Podle…

Ředitel motolské nemocnice Ludvík má covid-19, je hospitalizován na interně

28.11.2020 23:05 Aktualizováno Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19.…

Úmrtí "na covid". nebo "s covidem"? Lékař uvedl věci na pravou míru

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře…

V Česku dnes přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

28.11.2020 19:16 Testy v Česku dnes do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama