Opatření proti koronaviru se zpřísňují, tentokrát s minimem výjimek

Opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku se ode dneška zpřísní, například se musí uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb. Začíná totiž platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES.

Češi nakupují v době koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, ale nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

Prodávat tak bude nyní možné v obchodech pouze základní potřeby. Ani v supermarketech si nebudou moci lidé koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin - třeba elektroniku, hračky nebo oblečení. Povolen je třeba prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny budou moci být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie. Původní tabulka opatření ministerstva zdravotnictví uvádí pro pátý stupeň také zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nyní ale budou muset mít obchody zavřeno jen ve státní svátky.

Ode dneška se také znovu zavřou všechny provozovny služeb nebo třeba lyžařská střediska. Omezí se shromažďování ve vnitřních i venkovních prostorech ze šesti na dva lidi a prodlouží zákaz nočního vycházení, který nově bude začínat místo 23:00 už ve 21:00 a potrvá do 05:00. Návštěvy v domovech seniorů budou dále možné s negativním testem na koronavirus.

Do škol budou moci v pátém stupni po konci vánočního volna od pondělí 4. ledna osobně docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřené zůstanou ještě mateřské a speciální školy.

Dále platí uzavření ubytovacích zařízení a restaurací. Zavřené jsou dál galerie, muzea, památky, zoo, bazény a fitness centra. Ve sportu jsou povoleny pouze profesionální soutěže bez diváků a v divadlech, kinech nebo koncertních sálech platí také zákaz diváků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Koordinátor očkování proti koronaviru Blahuta skončil

25.01.2021 16:55 Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své…

FN Brno našla za týden 100 případů britské mutace koronaviru

25.01.2021 16:53 Fakultní nemocnice Brno zaznamenala za týden zhruba 100 případů s podezřením na britskou mutaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama