Plošná opatření stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho nakaženého každý den. Testování a trasování stojí řádově tisíce až statisíce, prostor je proto podle nich i pro finanční kompenzace za karanténu. Uvedli to v doporučeních na webu iniciativy. Opatření je podle nich třeba upravovat i kvůli nové nakažlivější mutaci koronaviru, která byla odhalena poprvé ve Velké Británii. Podle pesimistických odhadů převáží kolem poloviny února, podle optimistických v březnu.
"Nejbližší vývoj závisí na čtyřech hlavních faktorech - úrovni vládních opatření, spolupráci veřejnosti, kapacitě testování a rychlosti vakcinace," uvedli v prohlášení. Není podle nich možné zmírnit současná opatření z páté úrovně. Zlepšit se musí ale také přístup veřejnosti, zvýšit počet testů a urychlit proočkování ohrožené populace. "V okamžiku, kdy podíl nové mutace překročí zhruba 30 procent, je riziko čtvrté vlny bezprostřední," napsali.
Snížit počty nově nakažených plošnými opatřeními, stojí podle prohlášení 1,5 až dva miliony korun na každou nakaženou osobu. Při započítání kompenzací a nižšího výběru daní může jít asi o milion korun. Vycházejí z odhadů iniciativy KoroNERV, že opatření v pátém stupni protiepidemického systému stojí dvě až tři miliardy korun za den.
"Oproti tomu najít a umístit do karantény jednoho nakaženého PCR testy s pozitivitou záchytu kolem 30 procent a cenou například 2000 korun za test stojí kolem 6000 korun. Větší část ztráty představují náklady na ušlou produktivitu a nemocenskou," popsali vědci. Upozornili na to, že kdyby byla pozitivita záchytu jen jedno procento, tak za testy se dá na jednoho nakaženého 200.000 korun.
Rozšířit by se tak podle nich mělo preventivní testování a doporučují ho i organizačně i financováním oddělit od zdravotnictví. Mělo by být v režii firem, ministerstva průmyslu, samosprávy, neziskových organizací nebo škol. Řešit je podle nich třeba i problém, že se lidé z různých důvodů testům vyhýbají. "Vhodné je to řešit jednorázovou finanční podporou pro osoby pozitivně testované," napsali. Dalším důvodem je nepříjemnost testů, doporučují proto je nahradit kloktacími či ze slin, které si lidé mohou odebrat i sami. Pomohlo by to i lidem, kteří nechtějí za odběrem cestovat.
Problematické je podle vědců také trasování kontaktů nakažených, kterým se hygienici snaží možné nakažené odhalit dříve, než virus roznesou mezi další osoby. Veřejnost ale podle prohlášení vědců nemá v trasování důvěru, protože je třeba o její důležitosti komunikovat. Problematická je i metodika, která nyní jako rizikový kontakt považuje setkání na méně než dva metry na 15 minut. Podle vědců by se ale měly takto posuzovat všechny kontakty v jedné místnosti déle než 15 minut.
Iniciativa Sníh si dala za cíl vyvracet omyly a dezinformace, ukazovat příklady dobré praxe nebo připravovat vědecké podklady ke strategiím. Chce také přispět k návratu důvěry v odborníky, poskytovat médiím i veřejnosti ověřené informace.
Pod prohlášením jsou podepsaní akademici z českých i zahraničních pracovišť, odborníci na demografii, imunologii, biochemii nebo matematické modelování. Jsou mezi nimi například imunolog Zdeněk Hel, prorektor UK a biochemik Jan Konvalinka, molekulární bioložka Ruth Tachezy nebo infektorlog Ladislav Machala z Fakultní nemocnice Bulovka.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Tipsport extraliga: Sparta v play-off porazila Třinec 2:1
včera

Trumpa administrativa ignorovala soudní příkaz. Je nám to jedno, vzkazuje
včera

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům
včera

Jaro je v rozpuku. Meteorologové upozorňují alergiky na vývoj pylové zátěže
včera

Policie zadržela uprchlého soudce Kafku. Dostal se jen do Chorvatska
včera

Na Trumpa už reaguje i Japonsko. Namíří rakety na KLDR
včera

Kanada a Francie spojily síly. Carney a Macron se postavili Trumpově obchodní válce
včera

Evropští giganti tlačí na von der Leyenovou. Vidí šanci, jak využít nevyzpytatelnost Trumpa
včera

USA mají problém. Evropu žádají o pomoc
včera

EU dnes bude hledat cesty, jak dosáhnout konce války. Putin ve skutečnosti nechce mír, zaznívá od lídrů
včera

Trump rozhodne o budoucnosti evropských sankcí proti Rusku
včera

Ztracení, ale nezapomenutí. Jak Ukrajinci hledají zmizelé ve válce pomocí umělé inteligence a odhodlaných rodin
včera

Moskva couvá. V rámci dohody umožní rozmístění pozorovatelů na Ukrajině
včera

Saúdská Arábie: Proč se stala klíčovou zemí v jednáních o konci války na Ukrajině?
včera

Chceme zjistit, zda můžeme válku ukončit. Trump prozradil, o čem chce mluvit s Putinem
včera

V úterý budu mluvit s Putinem, oznámil Trump
včera

„Všechno je ztraceno.“ Ukrajinští vojáci popisují ústup z Kurské oblasti jako scénu z hororu
včera

Počasí na týden: Meteorologové slibují poslední závan zimy. Bude krátký
16. března 2025 21:53

V Lidlu se zamysleli a vymysleli něco netradičního. O úspěchu rozhodnou lidé
16. března 2025 20:57
S navrátilcem Schickem, ale bez nováčků. Hašek zveřejnil nominaci na úvod kvalifikace
Koncem března začne kvalifikace na fotbalové mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat v USA, Kanadě a Mexiku, a proto reprezentační trenér Ivan Hašek zveřejnil nominaci pro úvodní kvalifikační duely s Faerskými ostrovy a Gibraltarem. V ní se po návratu po zdravotních potížích opět objevuje jedna z největších opor, útočník Patrik Schick, i další uzdravení reprezentanti Michal Sadílek a David Jurásek. Realizační tým se tentokrát obejde bez jediného nováčka v kádru.
Zdroj: David Holub