Pražské nemocnice doporučují respirátor, některá oddělení je mají povinné

Vedení pražských nemocnic doporučují návštěvníkům, aby kvůli nemoci covid-19 nosili respirátory nebo roušky a dodržovali další hygienická opatření, jako je například dezinfekce rukou. Na některých odděleních nemocnic je jejich nošení už povinné. ČTK to sdělili mluvčí pražských nemocnic.

Šíření nákazy novým typem koronaviru v Praze zrychluje. Minulý týden v pátek testy za uplynulý týden potvrdily 3026 nových případů, o pětinu více než za předchozích sedm dní. Ze čtyř na šest vzrostl i počet úmrtí lidí s koronavirem.

"Zavedli jsme nošení roušek na obou urgentních příjmech, pacientům jsou na místě k dispozici. Na ostatních klinikách je to v rovině doporučení," uvedla mluvčí nemocnice v Motole Pavlína Danková.

V Nemocnici Na Františku v Praze 1 zavedli minulý týden ve čtvrtek povinnost používat ochranu dýchacích cest pro pacienty na urgentním příjmu a pro návštěvy pacientů na lůžkových odděleních. Lidé musí mít jednorázovou roušku nebo respirátor. "Každý týden covidovou situaci vyhodnocujeme a v souladu s doporučeními pražské hygienické stanice, ministerstva zdravotnictví či dalších autorit opatření aktualizujeme," sdělila mluvčí Lucie Krausová.

Povinné nošení respirátoru zatím nezavedla Nemocnice na Bulovce. "Nicméně v souvislosti s aktuálním vývojem epidemické situace jejich používání doporučujeme, a to jak v případě návštěv našich ambulancí, tak návštěv pacientů na lůžkových odděleních," uvedl mluvčí Filip Řepa. Doporučení se týká zejména návštěv pacientů s oslabenou imunitou. "Povinné nošení respirátoru je zvedeno u osob, které mají příznaky nebo byly v kontaktu s covid pozitivním pacientem," dodal Řepa.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) na Karlově náměstí aktuálně platí neomezený režim návštěv. "S ohledem na zhoršující se covidovou situaci však prosíme všechny o dodržování základních hygienických pravidel, to jest mytí či dezinfekci rukou, a důrazně doporučujeme nošení ochrany dýchacích cest ve všech vnitřních prostorách," sdělila mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Neomezený režim návštěv platí ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Krči. Výjimkou jsou např. oddělení JIP, geriatrie či lůžka onkologicky nemocných. "Nyní o povinnosti nosit respirátory neuvažujeme. Nicméně, pokud se současná covidová situace nezlepší, tak budeme nuceni toto opatření zavést. Aktuálně všem našim zdravotníkům výrazně doporučujeme používat respirátory na ambulancích. Důrazně doporučujeme i návštěvám u pacientů, aby rovněž používaly respirátory, a to kvůli ochraně zdraví pacientů i zdravotníků," uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Zakrytá ústa a nos by měli mít také lidé, kteří přijdou do Nemocnice Na Homolce. "Respirátor je možné zakoupit ve veřejných prostorách nemocnice," uvedla mluvčí Martina Dostálová. Na svých webových stránkách nemocnice uvedla, že lidé musí mít na oddělení JIP a ARO rovněž tzv. jednorázový empír, tedy plášť.

Ochranu cest doporučují či nařizují rovněž nemocnice v ostatních krajích a městech. S okamžitou platností nařídila všem zaměstnancům používat respirátory Nemocnice Znojmo. Od úterý ochranu dýchacích cest žádá i od lidí, kteří budou do nemocnice přicházet, ať už jsou to pacienti nebo doprovod. Jejich nošení doporučují rovněž hygienici v Karlovarském kraji.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory nemocnice Praha

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy