Přísná opatření jsou třeba, ve skutečnosti je situace horší, než se jeví, říká expert

Zpřísnění opatření zavedených proti šíření koronvaviru bylo nutné. Tvrdí to Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který upozorňuje, že zásadní problém spočítá v pacientech, kteří nemají příznaky.

Počet nově nakažených trhá v posledních dnech rekordy. Podle Konvalinky je ale situace horší, než jak se nyní jeví. V České televizi uvedl, že ve skutečnosti totiž nikdo neví, kolik je skutečně nakažených.

"Je zjevné, že se už nedokáže trasovat a že podíl pozitivních na celkovém počtu vyšetřených už letí někam ke třiceti procentům, což je nejvíc na světě," podotkl.

Problém spatřuje i v tom, že Česko patří mezi země, kde se testuje nejméně. Dokládá to právě vysoký počet pozitivních testů v poměru k celkovým testům. Zatímco Česko překračuje 20 %, Německo je kolem 4 %.

Viru je podle experta mezi lidmi příliš mnoho a je potřeba šlápnout na brzdu, aby se promoření obyvatelstva snížilo. Opatření proto považuje na nezbytně nutná.

"Kupodivu na jednom z předních míst je zavření škol. Přísný lockdown, zákaz, nebo velmi omezené vycházení, už se považuje za méně účinné opatření," uvedl.

Problém vidí i v tom, že covid, na rozdíl od chřipky, šíří bezpříznakoví pacienti. "Vy nemáte horečku, nekašlete, nemáte rýmu a přesto šíříte virus," varuje.

Následně může dojít k vážnému průběhu a hrozí i hospitalizace. Procento vážných následků i úmrtí je pak vyšší než u chřipky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy