Projekt RABBIT 2 spuštěn. Česko je třetí zemí v Evropě, kde záchranáři podávají plnou krev

Letecká záchranná služba (LZS) Královéhradeckého kraje dnes ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové spustila projekt RABBIT 2, jehož podstatou je podávání tzv. plné krve zraněným lidem v přednemocniční péči. ČR se tak stala třetí zemí v Evropě, kde ji lze podávat přímo na místě závažných úrazů a při transportu pacientů do traumacentra. Novinářům to dnes řekli zástupci LZS a FN Hradec Králové.

Přidejte svůj názor

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Projekt RABBIT 2 navázal na podobný, který v přednemocniční péči používal krevní plazmu, červené krvinky a další komponenty krve.

"Plná krev to vše sdružuje dohromady, navíc má celou řadu dalších výhod. Plná krev se liší od té, co nám cirkuluje v oběhu tím, že se za pomoci speciální filtru odstraní bílé krvinky. Pacient dostává v jednom plastovém sáčku tu nejkvalitnější tekutinu, která se velice blíží tomu, co při krvácení ztrácí," řekl ČTK vedoucí lékař leteckých záchranářů v Královéhradeckém kraji Anatoli Truhlář.

Záchranářský vrtulník má na palubě dvě jednotky plné krve o celkovém objemu 900 mililitrů, další dvě jednotky má traumacentrum. "Pokud by to bylo nutné, tak pacient dostane celkem čtyři tyto jednotky, dvě od nás a dvě v nemocnici, pak se přejde na léčbu standardními komponenty," řekl ČTK Truhlář.

Pokud záchranáři krev v terénu nevyužijí, lze transfuzní přípravky podat pacientům v nemocnici. "Nehrozí tedy plýtvání touto velmi cennou tekutinou," uvedl mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Hradecká LZS zasahuje ze základny v Hradci Králové především v Královéhradeckém a sousedním Pardubickém kraji. Nutnost podávat transfuzi přímo v terénu nastává v průměru jednou za 12 dní s velkými sezonními výkyvy.

"Plná krev v Evropě se dosud podávala pouze v Norsku a Švédsku. Česká republika se tak stala třetí zemí v Evropě, kde byl tento nový produkt transfuzního lékařství zaveden do přednemocniční péče, tak aby léčba byla zahájena optimálně do 30 minut od vzniku úrazu. Mimo Evropu je plná krev k dispozici pouze v USA a Izraeli," řekl Truhlář.

Původní dvouletý projekt RABBIT začal v červnu 2018, od té doby hradecká LZS podala transfuzní přípravky 60 pacientům, tedy 7,6 procenta všech pacientů s úrazy ošetřených LZS hradeckého kraje. Krajská záchranka loni ošetřila 11.804 pacientů s úrazy, z nichž u 387 zasahoval vrtulník.

Leteckou záchrannou službu z hradecké základny zajišťuje letecká společnost DSA. V červenci si LZS v Královéhradeckém kraji připomene 30. výročí své existence.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Česku: 92 nových případů, nárůst je nejpomalejší za osm dní

02.07.2020 07:51 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v ČR klesl ve středu po téměř týdnu zpět pod stovku.…

Koronavirus: Česko překonalo hranici 12 tisíc případů, nárůst ale zpomaluje

01.07.2020 18:24 Aktualizováno Počet případů nemoci covid-19 v Česku překročil 12.000. Za dnešek jich zatím přibylo 52 na 12.006.…

Malým lékárnám by se mohly odpustit sociální odvody, ČSSD navrhla novelu

01.07.2020 15:34 Odpuštění sociálních odvodů za letošní červen až srpen by se mohly dočkat i lékárny s nejvýše 15…

Pafko: Když půjdou lékaři do důchodu, nemocnice budou mít problém

01.07.2020 13:58 Aktualizováno Kdyby lékaři, kteří jsou v seniorském věku, odešli do důchodu, zdravotnictví by podle chirurga…

Související:

Právě se děje

Další zprávy