Roušky nám zůstanou řadu měsíců. Lidé očkovaní proti covidu je nebudou muset nosit, říká Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula chce zvýšit zájem Čechů o očkování proti covidu-19. Měla by k tomu pomoci řada bonusů, například ten, že lidé po očkování nebudou muset povinně nosit roušky.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Bude to kontinuální proces, který začne už na konci letošního roku, kdy se podaří proočkovat třeba deset procent. Pak to půjde nahoru. Nechci odhadovat, ale tyto vlny mohou projít třeba 15 procenty populace, a když máme 15 procent imunních, tak třeba 40 procent populace už to v prvním kvartále příštího roku nedostane," řekl Prymula Novinkám.

Dodal, že ve chvíli určité proočkovanosti virus cirkuluje obtížněji. Podle jeho odhadů by se ho mohlo podařit zastavit někde kolem 60 procent proočkované populace. Řada lidí v Česku ale má s očkováním problém. Podle Prymule se ale situace bude zlepšovat.

"Až uvidí, že vakcína je bezpečná a že naočkovaní lidé nebudou muset nosit roušky a budou mít řadu jiných bonusů, tak si myslím, že zájem bude poměrně velký. To, že nyní je diskuse téměř 50 na 50, je pravdou, ale názory se budou nepochybně měnit," uvedl.

Česko v současnosti čelí zpřísňujícím se opatřením, která mají šíření covidu omezit. Poté se podle Prymuly přejde do udržovací fáze, která bude mírnější, ale například roušky a další opatření potrvají ještě řadu dalších měsíců.

Za úplný mezník pak považuje stav, kdy bude v Česku dostatek vakcín. "V tom nejčernějším scénáři bychom se měli zbavit té akutní hrozby viru v polovině příštího roku. Do té doby se nepochybně dostaneme z této současné akutní fáze a budeme v nějakém mírnějším režimu, jaký byl v létě," tvrdí s tím, že elementární opatření, jako právě roušky, zřejmě zůstanou.

Nyní je na stole zpřísnění opatření

Než se Česko dočká funkční vakcíny, uplyne ještě několik týdnů až měsíc. Mezitím je potřeba zastavit rekordní nárůst nakažených, k čemuž mají dopomoci i další opatření.

Deníku Mladá fronta Dnes (MfD) ministr řekl, že se jedná o úplném uzavření například divadel. Dalším opatřením má být možnost, aby člen rodiny nakažený koronavirem mohl strávit karanténu v hotelu vybraném vládou.

Prymula chce také zavést opatření, které má snížit přenos viru mezi rodinnými příslušníky. Nakažený člen rodiny by mohl strávit karanténu v hotelu.

"Jde o lidi, kteří nemají možnost dodržovat doma karanténu tak, aby nebyli v kontaktu se svými blízkými. Těm zajistíme možnost, aby mohli být po dobu deseti dní jinde. To mohou být hotely," řekl ministr MfD.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 93 tisíc registrací

27.02.2021 20:53 Aktualizováno K přednostnímu očkování proti covidu-19 se zatím zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama