Strategie očkování: Jehly ze zásob nemocnic, později od EU

Materiál pro očkování proti covidu-19 si podle strategie očkování měly především zajistit nemocnice. Vyplývá to z verze národní vakcinační strategie zveřejněné k 22. prosinci. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové je standardní, že materiál si nakupují očkující subjekty samy. Další miliony stříkaček a jehel mají přijít ze společné objednávky Evropské unie, dodávka z Číny zatím nedorazila. Objednávka Správy státních hmotných rezerv (SSHR) má dorazit na konci ledna.

Server iRozhlas.cz v úterý uvedl, že některé nemocnice by nemusely mít materiálu dostatek.

"Spotřební materiál určený k provedení očkování si nakupují standardně poskytovatelé, kteří provádějí očkování, a to z běžné distribuce. Stát připravuje rezervy pro případ, že by byl na trhu akutní nedostatek materiálu, který by bránil provádění očkování," sdělila mluvčí.

Pro některé nemocnice tak materiál není problém. "Nebyli jsme informováni o tom, že bychom měli dostávat materiál k očkování od dodavatele vakcíny, takže jsme se už v polovině prosince předzásobili podle pokynů ministerstva," řekl v České televizi ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Podle něj jde o speciální malé injekce, kterých nemocnice běžně tolik nepoužívá, další se ale dají doobjednávat.

"V první řadě jsou poskytovatelé zdravotní péče vyzýváni k zabezpečení dostatečných zásob jehel, stříkaček a dalšího materiálu vlastními mechanismy, tedy od svých standardních dodavatelů," píše se ve strategii. Kvůli situaci na trhu a celosvětové poptávce ale může podle strategie hrozit, že na trhu především na jaře nebude materiálu dostatek.

Kvůli tomu se ministerstvo zdravotnictví zapojilo do společné objednávky Evropské komise. Už 22. prosince bylo ve strategii napsáno, že "podpis smlouvy lze očekávat v řádu dní, k dodání prvních dodávek jehel a stříkaček by pak mělo dojít v řádu několika týdnů". Česko prostřednictvím komise objednalo osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. "Takto získané zboží bude následně předáno distributorům očkovacích látek tak, aby mohlo být distribuováno přímo s dodávkami vakcín," píše se ve strategii.

Podle Peterové tendry EU začaly loni v létě a Česko se zapojilo od samého začátku. "V rámci jednoho jsme objednali dva miliony jehel a stříkaček od vítěze, čínské společnosti. Dalších 12 milionů jehel od bulharského výrobce objednáváme v těchto dnech," sdělila mluvčí.

Třetí možností, se kterou strategie počítá, jsou zásoby ze Státní správy hmotných rezerv (SSHR) v případě, že by došlo k výpadku ostatních dodávek. Byla pověřena nákupem asi šesti milionů stříkaček a stejného počtu jehel, které by pokryly zhruba 50 procent odhadované potřeby. Nakoupí také 800.000 stříkaček a jehel pro natažení roztoku na rozpouštění očkovací látky a 160.000 desetimililitrových balení tohoto fyziologického roztoku. Roztok podle SSHR dorazí ve čtvrtek, jehly a stříkačky na konci ledna.

Hamáček: Nedostatek materiálu pro očkování v ČR nehrozí

Podle verze očkovací strategie z 22. prosince Česko očekávalo 357.875 vakcín v lednu a 670.750 v únoru. Vláda dnes bude schvalovat aktualizovanou verzi, je ale zřejmé, že počty se budou lišit. Z 80.000 vakcín, které měla v lednu dodat firma Moderna, dorazí první měsíc jen 20.000, nyní to je prvních 8400. Naopak více dávek, tedy i více potřebného materiálu, bude od firmy Pfizer, která povolila z jedné lahvičky s pěti dávkami očkovat až šest lidí, protože látky v nich je pro to dostatek. Nemocnice potřebuje jednu stříkačku na naředění vakcíny fyziologickým roztokem a poté jednu další pro každého očkovaného. Ministerstvo vnitra ČTK sdělilo, že Hamáček při výpočtu stavu zásob vycházel z informací, které na jednání ÚKŠ představila ministerstva průmyslu a zdravotnictví.

Stát podle Hamáčka loni objednal zásoby materiálu nutného k očkování proti covidu-19 v objemu poloviny předpokládané spotřeby. První dodávky by měly dorazit na přelomu ledna a února. "Než naskočí rezervy státu, aktuálně v celé ČR je 689.000 injekčních stříkaček pro aplikaci a 793.000 jehel," uvedl. Stříkaček pro ředění je téměř 1,4 milionu, jehel pro ředění 680.000 a rozpouštědel je k dispozici osm milionů balení, doplnil.

Česká republika má zdravotnického materiálu pro očkování dostatek❗ Menší zásoby některých krajů vyřeší na základě dnešního jednání Ústředního krizového štábu zápůjčky z fakultnich nemocnic.Další informace z jednání #ÚKŠ zde ➡️ https://t.co/1nUDmaCzp1 pic.twitter.com/dYU9oV6D7n

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) January 13, 2021

Olomoucký kraj má podle Hamáčka zásobu injekčních stříkaček na šest dní, v případě Moravskoslezského či Plzeňského kraje jsou to čtyři dny. "To jsou případy, kde to budeme muset velmi rychle vyřešit zápůjčkou z fakultních nemocnic," uvedl. Logistiku a přepravu zajistí ministerstvo zdravotnictví. Ve fakultních nemocnicích je k dispozici 350.000 kusů. "Takže to řešení formou zápůjčky možné je," uvedl.

Nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Jeseníku v Olomouckém kraji mají podle mluvčí Radky Miloševské zásoby injekčních stříkaček a jehel na několik týdnů dopředu. Vystačit by měly nejméně do konce února. Také ostatní nemocnice, které ČTK oslovila, se většinou zásobily samy. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podle ředitele Petra Arenbergera bude mít vlastní zásoby nejméně do března.

Přes nerovnoměrné lokální rozložení ale v Česku jako celku zásoby na nejbližší týdny a měsíce jsou, doplnil Hamáček. "U injekčních stříkaček pro aplikace je to zásoba na 65 dní vzhledem k předpokládané spotřebě," řekl ministr vnitra.

ÚKŠ podle Hamáčka řešil i situaci ohledně ochranných prostředků proti covidu-19. "Došlo na naše slova, kdy na podzim ÚKŠ z mé iniciativy doporučil navýšit zásoby rukavic. Ukazuje se, že na trhu začínají chybět," uvedl. Díky včasnému zajištění dodávek ČR mít problém nebude. "Ve skladu a v dodávkách máme zásoby na přibližně čtyři měsíce," uvedl. U dalších pomůcek na trhu takové problémy nejsou. "Držíme (zásobu na) dvouměsíční spotřebu," doplnil.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Zdravotnictví nemocnice EU (Evropská unie) Česká republika Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 12 minutami

před 14 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 6 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

Střelec, který loni zabíjel u FF UK v Praze, nebyl duševně nemocný

Podle státní zástupkyně Jany Murínové, která vystoupila na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru, není motiv pachatele loňské tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy způsoben duševní poruchou. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy