Strategie očkování: Jehly ze zásob nemocnic, později od EU

Materiál pro očkování proti covidu-19 si podle strategie očkování měly především zajistit nemocnice. Vyplývá to z verze národní vakcinační strategie zveřejněné k 22. prosinci. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové je standardní, že materiál si nakupují očkující subjekty samy. Další miliony stříkaček a jehel mají přijít ze společné objednávky Evropské unie, dodávka z Číny zatím nedorazila. Objednávka Správy státních hmotných rezerv (SSHR) má dorazit na konci ledna.

Server iRozhlas.cz v úterý uvedl, že některé nemocnice by nemusely mít materiálu dostatek.

"Spotřební materiál určený k provedení očkování si nakupují standardně poskytovatelé, kteří provádějí očkování, a to z běžné distribuce. Stát připravuje rezervy pro případ, že by byl na trhu akutní nedostatek materiálu, který by bránil provádění očkování," sdělila mluvčí.

Pro některé nemocnice tak materiál není problém. "Nebyli jsme informováni o tom, že bychom měli dostávat materiál k očkování od dodavatele vakcíny, takže jsme se už v polovině prosince předzásobili podle pokynů ministerstva," řekl v České televizi ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Podle něj jde o speciální malé injekce, kterých nemocnice běžně tolik nepoužívá, další se ale dají doobjednávat.

"V první řadě jsou poskytovatelé zdravotní péče vyzýváni k zabezpečení dostatečných zásob jehel, stříkaček a dalšího materiálu vlastními mechanismy, tedy od svých standardních dodavatelů," píše se ve strategii. Kvůli situaci na trhu a celosvětové poptávce ale může podle strategie hrozit, že na trhu především na jaře nebude materiálu dostatek.

Kvůli tomu se ministerstvo zdravotnictví zapojilo do společné objednávky Evropské komise. Už 22. prosince bylo ve strategii napsáno, že "podpis smlouvy lze očekávat v řádu dní, k dodání prvních dodávek jehel a stříkaček by pak mělo dojít v řádu několika týdnů". Česko prostřednictvím komise objednalo osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. "Takto získané zboží bude následně předáno distributorům očkovacích látek tak, aby mohlo být distribuováno přímo s dodávkami vakcín," píše se ve strategii.

Podle Peterové tendry EU začaly loni v létě a Česko se zapojilo od samého začátku. "V rámci jednoho jsme objednali dva miliony jehel a stříkaček od vítěze, čínské společnosti. Dalších 12 milionů jehel od bulharského výrobce objednáváme v těchto dnech," sdělila mluvčí.

Třetí možností, se kterou strategie počítá, jsou zásoby ze Státní správy hmotných rezerv (SSHR) v případě, že by došlo k výpadku ostatních dodávek. Byla pověřena nákupem asi šesti milionů stříkaček a stejného počtu jehel, které by pokryly zhruba 50 procent odhadované potřeby. Nakoupí také 800.000 stříkaček a jehel pro natažení roztoku na rozpouštění očkovací látky a 160.000 desetimililitrových balení tohoto fyziologického roztoku. Roztok podle SSHR dorazí ve čtvrtek, jehly a stříkačky na konci ledna.

Hamáček: Nedostatek materiálu pro očkování v ČR nehrozí

Podle verze očkovací strategie z 22. prosince Česko očekávalo 357.875 vakcín v lednu a 670.750 v únoru. Vláda dnes bude schvalovat aktualizovanou verzi, je ale zřejmé, že počty se budou lišit. Z 80.000 vakcín, které měla v lednu dodat firma Moderna, dorazí první měsíc jen 20.000, nyní to je prvních 8400. Naopak více dávek, tedy i více potřebného materiálu, bude od firmy Pfizer, která povolila z jedné lahvičky s pěti dávkami očkovat až šest lidí, protože látky v nich je pro to dostatek. Nemocnice potřebuje jednu stříkačku na naředění vakcíny fyziologickým roztokem a poté jednu další pro každého očkovaného. Ministerstvo vnitra ČTK sdělilo, že Hamáček při výpočtu stavu zásob vycházel z informací, které na jednání ÚKŠ představila ministerstva průmyslu a zdravotnictví.

Stát podle Hamáčka loni objednal zásoby materiálu nutného k očkování proti covidu-19 v objemu poloviny předpokládané spotřeby. První dodávky by měly dorazit na přelomu ledna a února. "Než naskočí rezervy státu, aktuálně v celé ČR je 689.000 injekčních stříkaček pro aplikaci a 793.000 jehel," uvedl. Stříkaček pro ředění je téměř 1,4 milionu, jehel pro ředění 680.000 a rozpouštědel je k dispozici osm milionů balení, doplnil.

Česká republika má zdravotnického materiálu pro očkování dostatek❗ Menší zásoby některých krajů vyřeší na základě dnešního jednání Ústředního krizového štábu zápůjčky z fakultnich nemocnic.Další informace z jednání #ÚKŠ zde ➡️ https://t.co/1nUDmaCzp1 pic.twitter.com/dYU9oV6D7n

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) January 13, 2021

Olomoucký kraj má podle Hamáčka zásobu injekčních stříkaček na šest dní, v případě Moravskoslezského či Plzeňského kraje jsou to čtyři dny. "To jsou případy, kde to budeme muset velmi rychle vyřešit zápůjčkou z fakultních nemocnic," uvedl. Logistiku a přepravu zajistí ministerstvo zdravotnictví. Ve fakultních nemocnicích je k dispozici 350.000 kusů. "Takže to řešení formou zápůjčky možné je," uvedl.

Nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Jeseníku v Olomouckém kraji mají podle mluvčí Radky Miloševské zásoby injekčních stříkaček a jehel na několik týdnů dopředu. Vystačit by měly nejméně do konce února. Také ostatní nemocnice, které ČTK oslovila, se většinou zásobily samy. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podle ředitele Petra Arenbergera bude mít vlastní zásoby nejméně do března.

Přes nerovnoměrné lokální rozložení ale v Česku jako celku zásoby na nejbližší týdny a měsíce jsou, doplnil Hamáček. "U injekčních stříkaček pro aplikace je to zásoba na 65 dní vzhledem k předpokládané spotřebě," řekl ministr vnitra.

ÚKŠ podle Hamáčka řešil i situaci ohledně ochranných prostředků proti covidu-19. "Došlo na naše slova, kdy na podzim ÚKŠ z mé iniciativy doporučil navýšit zásoby rukavic. Ukazuje se, že na trhu začínají chybět," uvedl. Díky včasnému zajištění dodávek ČR mít problém nebude. "Ve skladu a v dodávkách máme zásoby na přibližně čtyři měsíce," uvedl. U dalších pomůcek na trhu takové problémy nejsou. "Držíme (zásobu na) dvouměsíční spotřebu," doplnil.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Zdravotnictví nemocnice EU (Evropská unie) Česká republika Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS

Kvůli dnešnímu rozsáhlému výpadku elektrické energie, který postihl nejen Prahu, ale i další části republiky, svolal stát Ústřední krizový štáb. Jeho zasedání je naplánováno na 16:00. Cílem je vyhodnotit situaci, koordinovat další postup a zajistit, aby byly obnovy dodávek proudu i souvisejících služeb co nejrychlejší a nejbezpečnější.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy