Tým Chytré karantény vyzval lidi, aby přišli na testy

Tým Chytré karantény dnes vyzval lidi, aby i přes nepřízeň počasí chodili na testy na covid-19. Odběrová místa i laboratoře mají volnou kapacitu, ale nepřicházejí ani objednaní. Podle zákona o ochraně zdraví se musí každý podrobit laboratornímu vyšetření, pokud mu bylo nařízeno, a nesmí dělat nic, co by mohlo vést k dalšímu šíření nákazy, upozornil tým na twitteru.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"V systému chytré karantény evidujeme za pátek 37.440 žádanek na test covid-19. Žádáme všechny, aby se dostavili na test i přes nepřízeň počasí. Odběrová místa mají volnou kapacitu, stejně tak laboratoře. Dle dispečinku Integrovaného centrálního řídícího týmu (ICŘT) nepřichází ani objednaní," informovali zástupci Chytré karantény.

V Česku platí kvůli zhoršené epidemické situaci nouzový stav a některá mimořádná opatření omezující řadu aktivit, dál ale rekordně přibývá nakažených, hospitalizovaných i pacientů vyžadujících intenzivní péči. Vládní politici už nyní mluví o tom, že budou třeba ještě tvrdší opatření a nevylučují ani celkovou uzávěru republiky podobně jako na jaře.

Za pátek laboratoře v Česku prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi a přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka. Denní rekord padl v tomto týdnu počtvrté za sebou. V nemocnicích bylo 1893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. Počet obětí se zvýšil na 905.

Výrazně stoupl také podíl pozitivních případů na počtu provedených testů, ve čtvrtek tvořil skoro třetinu ze všech testů, dosud nejvíc. Laboratoře ve čtvrtek provedly 17.188 testů, zhruba o 6000 méně než ve středu a v úterý. Kolik testů provedly laboratoře v pátek, oznámí ministerstvo dnes večer. Minulý týden jich bylo i přes 23.000 a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) hovořil o tom, že kapacita je až 30.000 testů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 14:04 Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 13:52 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, má přijet 28 lékařů z USA

21.10.2020 13:43 Česko se kvůli vývoji epidemie covidu-19 obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc, řekl po…

Do Letňan dorazila první lůžka, zbytek výrobce doveze do pátku

21.10.2020 12:50 Aktualizováno V připravované polní nemocnici v pražských Letňanech společnost Linet ve spolupráci s vojáky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama