V první přednostní skupině pro očkování je přes 800 tisíc lidí

V první skupině pro přednostní očkování proti covidu-19 je podle nové metodiky 838.000 lidí. Vyplývá to z přílohy k metodickému pokynu k očkovací strategii, který má ČTK k dispozici. V poslední verzi ze začátku ledna jich bylo zhruba o 210.000 méně.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nově tam jsou všichni zdravotníci, medici a dobrovolníci pracující v nemocnicích, ale také například vězeňská služba a pracovníci detenčních zařízení ministerstva vnitra, kde se vyskytují nakažení. Tato skupina má být podle metodiky očkována letos v lednu a únoru, cílem je u ní proočkovanost na úrovni 70 procent.

S očkováním se už začalo mezi klienty a zaměstnanci domovů pro seniory a zdravotníky, zejména pracujícími v nemocnicích. Do dnešního dne bylo nahlášeno přes 61.000 očkovaných, podle odhadů zbývá dohlásit až 14.000 dalších, kteří už vakcínu také dostali. Očkovacích látek bylo dosud do ČR dodáno asi 169.000.

Skupiny obyvatel mají v materiálu stanoveno rizikové skóre. Nejvyšší se 14 body mají klienti domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, domovů pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovacích služeb v pobytové formě, kterých je skoro 71.000. Stejné skóre dostali také hospitalizovaní v zařízeních dlouhodobé a následné péče, kterých je přes 29.000. Jejich očkování proto bylo zahájeno už před spuštěním rezervačního systému 15. ledna, hlásit se tam ale ani dál nemusí.

Pro přidělení termínu pro očkování se mohou od pátku registrovat lidé starší 80 let, kteří mají rizikové skóre 13 bodů. Je jich asi 440.000. Po nich s 11 body následují zdravotníci, studenti lékařských fakult a další dobrovolníci pracující v nemocnicích, zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví, zaměstnanci detenčních zařízení a věznic, kteří pracují s pozitivně testovanými.

Pro další prioritní skupinu by se mělo očkování zahájit v únoru a naplánované je zhruba do června. Je v ní celkem 3,7 milionu lidí. Jejich pořadí se bude určovat podle rizikového skóre. Hospitalizované budou moci pro očkování vybrat nemocnice, půjde o starší 65 let nebo chronicky nemocné s rizikovými faktory.

V této skupině jsou se skóre 5 také nepostradatelní technicko-hospodářští pracovníci nemocnic, nejpotřebnější zaměstnanci kritické infrastruktury státu, vojáci, pracovníci v sociálních službách, zaměstnanci zdravotnických zařízení bez kontaktu s klienty a také 408.000 lidí ve věku 75 až 79 let.

Stejnou prioritu mají také lidé s cukrovkou léčenou léky nebo inzulinem, obézní s BMI vyšším než 35, se závažným dlouhodobým onemocněním plic, ledvin, srdce, jater, nádorovým onemocněním krevního nebo lymfatického systému, lidé po transplantacích, vážným neurologickým onemocněním nebo vysokým krevním tlakem léčeným dvěma a více přípravky. Nemoc musí uvést už při registraci a musí ji doložit lékařskou zprávou.

Další v pořadí na očkování jsou lidé ve věku 70 až 74 let, kterých je 602.000, a chroničtí pacienti, kteří mají méně vážné nemoci. Jsou mezi nimi například lidé s poruchou imunitního systému, vzácnými genetickými nemocemi nebo lidé s intelektovou nedostatečností nebo dalšími poruchami, které ovlivňují jejich schopnost dodržovat protiepidemická opatření. Do stejné skupiny spadají také lidé dlouhodobě pečující o někoho z rizikové skupiny.

Tři body v rizikovém skóre má 679.000 lidí ve věku 65 až 69 let a ostatní pracovníci kritické infrastruktury. Dva body připadají na zaměstnance státní i obecní policie, hasičů, vězeňské služby, zaměstnanci mateřských škol a dětských skupin, základních, středních škol a konzervatoří a pracovníci dětských domovů a podobných zařízení. S jedním bodem jsou do prioritní skupiny zařazeni vysokoškolští pedagogové a pracovníci pohřebních služeb a krematorií.

Očkování dalších skupin obyvatel by mohlo být zahájeno v květnu a pokračovat bude i v roce 2022. Očkovat by se mělo i v ordinacích lékařů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama