Vojtěch má jasno. Bez nouzového stavu opatření nejsou možná

Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie koronaviru, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Vojtěch to řekl v rozhovoru s ČTK. Zároveň se domnívá, že současná protiepidemická opatření není třeba zpřísňovat, spíše dodržování lépe vymáhat.

Nouzový stav v Česku bude platit do 14. února, k jeho prodloužení se nyní staví odmítavě komunisté, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD a v minulosti žádosti o prodloužení ve Sněmovně podpořili. Zástupci KSČM tvrdí, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu.

"Není to otázka nějakého chtění nebo nechtění opatření zavést. Ale máme tady rozsudek městského soudu, kterému jsme čelili za mého působení, kdy soud rozhodl, že opatření není možné přijímat jinak než v době nouzového stavu," uvedl k tomu Vojtěch, který po skončení mandátu poslance letos na podzim neplánuje pokračovat ve vrcholné politice. Připomněl, že soud loni v dubnu zrušil opatření, která omezovala volný pohyb lidí a maloobchod, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Ministerstvo proti tomu podalo kasační stížnost, o které podle Vojtěcha nebylo dosud rozhodnuto.

Vládní politici se obávají, že bez prodloužení nouzového stavu hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie. Bývalý ministr doplnil, že počty nových případů nákazy covidem-19 a počty hospitalizovaných zatím dostatečně neklesly. "Nezačínáme z nuly, ale z poměrně vysokých čísel. Navíc tu máme britskou mutaci, která se šíří rychleji. Tvrdím, že bez nouzového stavu to bude velmi komplikované a riziko velkého zhoršení je enormní," řekl Vojtěch.

Domnívá se, že současná opatření jsou nastavena správně. "Problém je v jejich dodržování a vymáhání ze strany orgánů veřejné moci. Já bych teď opatření tak, jak jsou, nechal a zaměřil bych se na jejich větší vymáhání," poznamenal Vojtěch, který na post ministra zdravotnictví loni v září rezignoval.

Vláda by podle Vojtěcha měla připravit plán postupného rozvolňování opatření, podobně jako loni na jaře. Tehdy se opatření rozvolňovala ve dvoutýdenních intervalech. "Myslím si, že by teď vláda měla jít podobným způsobem," poznamenal exministr. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v pátek uvedl, že je třeba jako motivaci pro veřejnost připravit podmínky otvírání škol, obchodů či služeb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama