Zaměstnanci v sociálních službách se musí dál pravidelně testovat na koronavirus

Zaměstnanci v sociálních službách se musí dál pravidelně testovat na koronavirus. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného nařizuje preventivní testy. Právě v domovech důchodců a podobných zařízeních žijí zvláště zranitelní lidé, pozitivní zaměstnanec je může ohrozit na zdraví a na životě, plyne z odůvodnění soudu. Testování tak má ještě větší smysl než u jiných zaměstnavatelů.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Pokud se má poměřovat na jedné straně hodnota života, na druhé straně nepříjemná povinnost antigenního testu, tak lze podle soudu pravidelné testování v sociálních službách udržitelně obhájit. "Navíc existuje pestrá paleta výjimek, dnes už asi nebude problém pro všechny pracovníky se nechat naočkovat a nepříjemné proceduře se lehce vyhnout," řekl předseda senátu Zdeněk Kühn.

Soudce Kühn zároveň apeloval na ministerstvo zdravotnictví, aby věnovalo více pozornosti odůvodnění svých opatření, pravidelně vyhodnocovalo jejich efekt a bylo schopné sdělit, dokdy budou platit. "Chtělo by to být konkrétnější," zdůraznil Kühn. Zástupce ministerstva zdravotnictví Jan Bačina u soudu nespecifikoval, jak dlouho bude opatření platit, záleží prý na epidemické situaci.

Na soud se nezávisle na sobě obrátili zaměstnanec a zaměstnankyně zařízení sociální péče, kteří testy s pětidenním intervalem pokládají buď za neústavní nebo přinejmenším za nedostatečně odůvodněné.

Pisatelé se k soudu nedostavili, zastupovali je právníci. Advokát Tomáš Nielsen o svém klientovi řekl, že testování považuje za zásah do svých práv. Ministerstvo zdravotnictví podle něj mělo dost času, aby nechalo zpracovat vědeckou studii prokazující účinnost preventivního testování v boji s epidemií.

Druhou zaměstnankyni ze sociálních služeb zastupoval David Zahumenský. Opatření podle něj není dost odůvodněné a není jasné, proč má interval testů činit zrovna pět dnů. Žena se podle Zahumenského testům podrobuje, protože jinak by nemohla pracovat a možná by přišla také o místo.

Zástupce ministerstva zdravotnictví testy hájil. Jsou podle něj možná nepříjemné, ale nezbytné. Umožňují odhalit bezpříznakové přenašeče koronaviru, představují hrubé síto, byť ne stoprocentní.

Soud se v rámci své nové pravomoci zabývá opatřeními přijímanými podle pandemického zákona. Zatím obdržel 113 návrhů, k projednání a rozhodnutí mu jich zbývá ještě zhruba 70.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 22:01 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

14.06.2021 21:58 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vláda zrušila povinné roušky při výuce ve všech krajích

14.06.2021 17:50 Aktualizováno Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji…

Soud zrušil opatření, které nařizovalo před návratem do Česka vlastní…

14.06.2021 16:36 Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama