Zubaři brojí proti Šmuclerovi. Kvůli jeho vyjádřením o covidu píší stomatologické komoře

Lékaři bez epidemiologické odbornosti, kteří se veřejně vyjadřují k současné epidemii koronaviru, čelí útokům ze všech stran. Poté, co je vyzval k mlčení ministr zdravotnictví Roman Prymula, se přidali i lékaři z JIP, a nyní i stomatologové, včetně prezidenta České endodontické společnosti. Ti poukazují především na osobu prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který v reakci pro EuroZprávy.cz tvrdí, že jde o kolegy, kteří nepracují pro zdravotní pojišťovny a na jaře ordinace zavřeli.

Roman Šmucler

Internetem už několik dní koluje petice, v níž podepsaní lékaři potvrzují, že spatřují větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu v drastických vládních opatřeních, než v nemoci covid-19 jako takové. Petice vyvolala rozruch mezi odborníky z řad veřejnosti ji podepsalo už necelých 60 tisíc lidí.

Ačkoliv petice není nijak závažná, vyvolala nejen otázku, jestli jsou opatření oprávněná nastalé situaci, ale rozdmýchala i debatu, kdo by se měl k současné epidemii ve skutečnosti veřejně vyjadřovat. Řada expertů totiž zastává názor, že by mělo jít především o lékaře, pod jejichž odbornost koronavirus spadá.

To potvrzují například lékaři z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, kteří nemohou podle svých slov uvěřit vlastním očím, když vidí debaty o údajném omezování osobní svobody prostřednictvím roušek nebo prohlášení odborníků, kteří s oblastí infekčních nemocí nemají vůbec nic společného. 

"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili," napsali v otevřeném dopisu, pod který se podepsal například vedoucí lékař JIP z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Hynek Bartoš nebo vedoucí lékař JIP na Klinice infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Ostrava Jiří Sagan.

Od jarních měsíců bojují o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili covidem-19. Pečovali podle svých slov o stovky pacientů s těžkým průběhem, což namáhavé jak psychicky, tak i fyzicky.

"Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na covid nebo s covidem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky..." nestačí se divit.

Vyzvali proto experty, aby se ke covidu nevyjadřovali: "Žádáme odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc," napsali.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po jmenování do funkce napsal lékařům podobný dopis. Požádal experty s jinými než epidemiologickými odbornostmi, aby se ke koronaviru nevyjadřovali. 

"Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní, kdy si i každý laik s kalkulačkou snadno spočítá, kam se v horizontu jednoho měsíce můžeme dostat," napsal podle Novinek.

Šmucler by se neměl vyjadřovat, žádají zubaři

Jednou z nejviditelnějších osob v souvislosti s veřejnými prohlášeními a mediálními výstupy ke covidu je prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler. Právě on je spolu s několika homeopaty signatářem výše zmíněné petice a zároveň se i na sociálních sítích aktivně vymezuje proti opatřením.

To však nově začalo vadit i samotným stomatologům, kteří poslali představenstvu ČSK otevřený dopis. V něm vyjadřují nesouhlas s veřejným vystupováním Šmuclera a tvrdí, že zmíněná petice "bulvárním způsobem prezentuje vědecky nepodložené domněnky autorů."

"Domníváme se, že mediální prostor, který je doc. Šmuclerovi poskytován, je z velké části díky jeho působení v čele stavovské organizace zubních lékařů a její členové takto nechtěně jsou spojováni s kontroverzním působením prezidenta ČSK. Tím je poškozováno veřejné mínění o České stomatologické komoře a zubních lékařích obecně. Prezident ČSK je funkce placená z členských příspěvků zubních lékařů a jeho konání by mělo sledovat zájmy zubních lékařů," uvádí lékaři.

V dopise, pod kterým je podepsán špičkový česko-syrský stomatolog Radek Mounajjed, inovativní zubař Josef Kunkela a prezident České endodontické společnosti Daniel Černý doporučují, aby došlo k ukončení zneužívání pozice prezidenta ČSK pro šíření osobního názoru Šmuclera, k vydání prohlášení představenstva ČSK a distancování se od veřejných výroků Šmuclera, které nejsou v zájmu zubních lékařů, a ke zdrženlivosti prezidenta ČSK v dalších mediálních projevech týkajících se pandemie covidu.

Dělá to blbě, zní od politiků

Proti Šmuclerovi navíc začínají vystupovat i politici. Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru objasnil, proč vyl vybrán do krizového štábu, zároveň ale tvrdí, že to, co dělá, dělá špatně.

"Do krizového štábu jsme ho poslali proto, aby tam někdo uměl kvalifikovaně tlumočit problémy ambulantních ordinací. Nic víc, nic méně a to dělal dobře," tvrdí Kalousek.

"Vedle toho se zbláznil a jako “ředitel zeměkoule” začal řešit všechno. Blbě," dodal na twitteru.

Bývalý poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina upozornil, že Šmuclera do krizového štábu poslala TOP 09. Obává se ale negativních dopadů na stranu. "Kvůli Šmuclerovi TOPka přijde o X starých voličů," napsal.

Souboj o pozici v komoře?

Šmucler v reakci na prohlášení zubařů pro EuroZprávy.cz uvedl, že jde o jeho kolegovy, kteří jsou mnoho let v opozici, což podle svých slov vítá a je to potřeba.

"Dost možná se další přidali. Jsou to kolegové, kteří si mysleli, že nemáme pracovat na jaře a zavřeli, nepracují pro zdravotní pojišťovny. Můj boj je za práci bez přerušení a také mimo jiné o tom, že víme, že v EU bude finančně postižena hlavně stomatologie na pojišťovny jako vždy. A musím bojovat o prostředky pro milion lidí v exekuci, kteří potřebují základní péči. Také máme 7800 kolegů pracujících na pojišťovny. To je moje starost," uvedl předseda ČSK.

Nepopírá ale, že by za dopisem proti jeho osobě mohlo být i něco více. Upozornil, že se blíží volby nového prezidenta ČSK, což podle něj může mít souvislost.

K petici dodal, že získala spoustu pozornosti, a diskuze mezi stomatology se podle neobává. "I to projednáme, jakkoli bychom nemuseli. My jsme velmi demokratická instituce," uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že dokud bude prezidentem, stomatologové pacienty opouštět nebudou, a že mu v diskuzích kolem covidu, do kterých "spadl svým bojem za respirátory a znalostmi literatury", pozice v ČSK údajně nepomáhá.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 13:00 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

22.09.2021 13:43 Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se…

Při rozhodování o úhradách léků se nově bude posuzovat také vliv na…

22.09.2021 13:35 Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Přibylo skoro 600 nakažených, nejvíc za čtyři měsíce

22.09.2021 09:29 Aktualizováno Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Související:

Právě se děje

reklama