Druhá světová válka v 15 minutách: Připomeňte si nejhorší konflikt v dějinách

Praha - 8. května 1945, tedy před 70 lety, skončila v Evropě druhá světová válka. Počet obětí nějstrašnějšího a největšího konfliktu v dějinách lidstva nebyl dosud vyčíslen, nejčastěji se uvádí číslo 60 milionů, přičemž nejvíce mrtvých měl Sovětský svaz s 27 miliony obětí. Válka definitivně skončila 2. září 1945, kdy kapitulaci podepsalo Japonsko.

Nástup nacistů k moci

Versailleská mírová smlouva, kterou bylo poražené Německo nuceno podepsat na konci první světové války, vyvolala u nezanedbatelné části Němců pocit nespravedlnosti a ponížení. Na tomto podhoubí vyrostla celá řada radikálně smýšlejících skupin, mezi nimi i Nacionálně socialistická německá dělnická strana (NSDAP), v čele s Adolfem Hitlerem. Původně marginální uskupení získalo mezi obyvatelstvem na atraktivitě koncem 20. let.

Důvodem byla světová hospodářská krize, která na Německo dolehla zvlášť tíživě. Nezaměstnaní se počítali na miliony, v ulicích se šířily bída a beznaděj, zatímco u moci se střídal jeden kabinet za druhým. Rozšířený názor, že demokratický systém Výmarské republiky fatálně selhal a je třeba jej nahradit silným autoritářským vedením, byl vodou na mlýn radikálů všeho druhu.

Hlavní strany konfliktu

Země Osy: Vedle Německa, Itálie a Japonska do války na straně Osy zasáhly Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Koncem války se tři posledně jmenované státy přidaly na stranu Spojenců.

Spojenci: Hlavní tíha bojů v Evropě spočívala zpočátku na Francii, Polsku, Velké Británii a zemích Společenství (Austrálie, Kanada, Jihoafrická unie a Nový Zéland). V roce 1941 se na straně Spojenců ocitl SSSR a USA, v srpnu 1942 pak i Brazílie. Proti silám Osy bojovali také vojáci ze zemí, které Německo napadlo a okupovalo - Československa, Belgie, Dánska, Řecka, Jugoslávie, Nizozemska či Norska.

Několik států postupně okupoval SSSR i Německo - vedle Polska to bylo Lotyšsko, Estonsko a Litva. Ve válce se Sovětským svazem bylo od listopadu 1939 také Finsko, které později bojovalo na straně Německa, kterému nakonec v březnu 1945 vyhlásilo válku.

Jen málo zemí zůstalo neutrální - Irsko, Andorra, Španělsko, Portugalsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán a jihoamerická Uruguay.

Specifická byla situace na Blízkém východě. Dnešní Tunisko okupovali Němci a Italové, některé země se ocitly pod vojenskou správou Spojenců - Sýrie, Irák a Írán. Egypt byl až do února 1945 formálně neutrální, byl ale významnou základnou britské armády.

VIDEO: Druhá světová válka v 15 minutách

Zdroj: YouTube

Důležité milníky války

19391. září - Přepadením Polska Německem začala druhá světová válka. O dva dny později vyhlásila Británie a Francie Německu válku.30. listopadu - Sovětský svaz zaútočil na Finsko; začátek takzvané zimní války, v níž Finsko přišlo o část svého území.17. září - Sovětský svaz napadl Polsko.

19409. dubna - Německo napadlo Dánsko a Norsko.10. května - Německo zahájilo ofenzívu v západní Evropě: Postupně obsadilo země Beneluxu a části Francie.10. června - Itálie vypověděla válku Británii a Francii.22. června - Podepsána kapitulace Francie. Část území okupovalo Německo, zbytek spravovala loutková vláda ve Vichy.10. července až 31. října - Letecká bitva o Anglii, v níž německé letectvo utrpělo těžké ztráty.

194111. února - První jednotky německého Afrikakorpsu se ocitly v severní Africe.22. června - Němci napadli Sovětský svaz.7. prosince - Japonský útok na Pearl Harbour; USA vstoupily do války.

194220. ledna - Na poradě nacistických vůdců v berlínské vile Wannsee bylo ujasněno "konečné řešení židovské otázky", které již probíhalo od přepadení SSSR Německem.27. května - V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který 4. června zemřel. V reakci na tento čin nacisté mimo jiné vyhladili Lidice (10. června) a Ležáky (24. června).19. listopadu - Začátek sovětské protiofenzívy u Stalingradu skončil vítězstvím Rudé armády 2. února 1943.

194327. ledna - Rudá armáda definitivně prolomila blokádu Leningradu, obklíčeného od 8. září 1941.19. dubna - Propuklo povstání židů ve varšavském ghettu13. května - Kapitulace německo-italské skupiny armád Afrika; válka v severní Africe skončila.5. července - Začala bitva u ruského Kursku28. listopadu až 1. prosince - Konference v Teheránu, která byla prvním setkáním nejvyšších představitelů Sovětského svazu, Spojených států a Británie Josifa Stalina, Franklina D. Roosevelta a Winstona Churchilla za druhé světové války.

19446. června - Vylodění spojenců v Normandii - otevření druhé fronty v Evropě.29. srpna - Začalo Slovenské národní povstání.8. září - Začátek karpatsko-dukelské operace za účasti 1. československého armádního sboru v SSSR.6. října - Příslušníci sboru vstoupili na československou půdu v prostoru Dukelského průsmyku.16. prosince - Německá armáda zahájila bitvu v Ardenách, svoji poslední velkou ofenzivu na západní frontě.

194512. ledna - Armáda SSSR zahájila viselsko-oderskou operaci; do začátku února obsadila rozsáhlé území až k řece Odře.27. ledna - Vojáci Rudé armády osvobodili koncentrační a vyhlazovací tábor v polské Osvětimi.4. až 11. února - Jaltská konference za účasti Churchilla, Roosevelta a Stalina, která se zabývala poválečným uspořádáním v Evropě, vznikem OSN a vstupem SSSR do války proti Japonsku.16. dubna - Sovětská armáda zahájila bitvu o Berlín, která skončila 2. května kapitulací obránců města.30. dubna - Nacistický vůdce Adolf Hitler spáchal sebevraždu.5. května - Začalo pražské povstání.6. května - Jednotky americké armády pod velením generála George Pattona osvobodily Plzeň nebo Karlovy Vary.7. května - Představitelé nacistického Německa podepsali ve francouzské Remeši bezpodmínečnou kapitulaci.8. května - V sídle sovětského velení v berlínském Karlshorstu byl podepsán kapitulační protokol.9. května - Do Prahy přijela sovětská armáda.22. června - Skončily boje na Okinawě, poslední velká bitva války.2. srpna - Skončilo jednání Spojenců v Postupimi, které se zabývalo zejména osudem poraženého Německa.6. a 9. srpna 1945 - Američané svrhli atomovou pumu na Hirošimu a na Nagasaki.2. září - Slavnostně podepsána japonská kapitulace (začala platit 3. září), konec druhé světové války.

Související

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Více souvisejících

II. světová válka historie

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

včera

včera

7. května 2025 21:40

7. května 2025 21:14

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy