Rittig u soudu: Úsměv, na ruce luxusní hodinky. Zakladatel Oleo Chemical tunelování odmítl

Praha - U pražského městského soudu začalo hlavní líčení s lobbistou Ivo Rittigem a dalšími devíti lidmi v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical. Část právníků se snažila zahájení procesu oddálit.

Bez nervů, v ležérní rozhalence a s luxusními hodinkami za desítky tisíc dorazil jeden z nejznámějších českých lobbistů Ivo Rittig k městskému soudu v Praze. Ten řeší tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Mezi obžalovanými je právě i Rittig. Hlavní líčení začalo v 9:00 a Rittig do soudní síně přišel s úsměvem na rtech.

Rittig se zřejmě soudu vůbec nebojí. A před samotným zahájením dokonce vtipkoval i na sociální síti Twiter. Nejdřív vzkázal Andreji Babišovi, aby k soudu poslal co nejvíc novinářů, protože se prý o něm bude u soudu také mluvit. Den před začátkem procesu pak k soudu pozval všechny své známé.

Soudkyně Kateřina Radkovská si námitky právníků vyslechla a po více než půlhodinové prodlevě hlavní líčení zahájila. Advokáti si postupně stěžovali na to, že právní zástupce byl údajně poškozené firmě přiřazen žalobcem, což je proti pravidlům, a tak by měl být případ vrácen k došetření. Další námitky se týkaly toho, že by se kauzou neměl zabývat pražský městský soud či že soudkyně dostala kauzu na stůl účelově.

Obžaloba tvrdí, že Oleo Chemical uzavřela v říjnu 2007 smlouvu s firmou Cokeville Assets, která sídlila na Britských Panenských ostrovech. Smlouva prý měla zastřít pravý účel převodů peněz z Olea do Cokeville - odčerpání části majetku Olea ve prospěch Rittiga a zároveň navýšení daňových nákladů Olea. Oleo pak podle žalobce s Cokeville uzavřelo jako zástěrku k převádění peněz smlouvu o poskytování poradenských služeb, které však ve skutečnosti firma z Karibiku neposkytovala.

Podle zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka však jde o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku. "Celá obžaloba postrádá motiv. Vzal jsem si svoje peníze, přisvojil jsem si je tak, že jsem je někomu poslal. To je přece absurdní," prohlásil Urbánek. Oleo podle něj jen platilo za poradenské služby, které dostalo.

První část jeho výpovědi před soudem trvala téměř čtyři hodiny. Po přestávce chce ještě pokračovat. Urbánek se snaží detailně rozebrat celou obžalobu i její odůvodnění. Argumentuje mimo jiné tím, že se k celé kauze nemohl dostatečně vyjádřit při policejním vyšetřování.

Oleo si podle obžaloby fiktivní faktury zahrnulo do daňových nákladů za rok 2009, 2010 a 2011. Tím prý obžalovaní způsobili státu škodu nejméně 3,7 milionu korun.

Obžaloba kromě Urbánka a Rittiga míří na dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučeru, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou a finančního odborníka Peskimu Jaroslava Kubisku. Většině hrozí až deset let vězení.

"Všechno řeknu ve své výpovědi, ale dopředu říkám, že nikoho z těch lidí neznám. Všechno, co říká ten Urbánek, mě zajímá z toho titulu, protože jsem ani ve své podstatě nevěděl, jak to probíhá. Neexistuje nic, co by nás spojovalo," řekl ČTK Rittig po skončení dnešního jednání.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Oleo Chemical

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy