Rittig u soudu: Úsměv, na ruce luxusní hodinky. Zakladatel Oleo Chemical tunelování odmítl

Praha - U pražského městského soudu začalo hlavní líčení s lobbistou Ivo Rittigem a dalšími devíti lidmi v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical. Část právníků se snažila zahájení procesu oddálit.

Bez nervů, v ležérní rozhalence a s luxusními hodinkami za desítky tisíc dorazil jeden z nejznámějších českých lobbistů Ivo Rittig k městskému soudu v Praze. Ten řeší tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Mezi obžalovanými je právě i Rittig. Hlavní líčení začalo v 9:00 a Rittig do soudní síně přišel s úsměvem na rtech.

Rittig se zřejmě soudu vůbec nebojí. A před samotným zahájením dokonce vtipkoval i na sociální síti Twiter. Nejdřív vzkázal Andreji Babišovi, aby k soudu poslal co nejvíc novinářů, protože se prý o něm bude u soudu také mluvit. Den před začátkem procesu pak k soudu pozval všechny své známé.

Soudkyně Kateřina Radkovská si námitky právníků vyslechla a po více než půlhodinové prodlevě hlavní líčení zahájila. Advokáti si postupně stěžovali na to, že právní zástupce byl údajně poškozené firmě přiřazen žalobcem, což je proti pravidlům, a tak by měl být případ vrácen k došetření. Další námitky se týkaly toho, že by se kauzou neměl zabývat pražský městský soud či že soudkyně dostala kauzu na stůl účelově.

Obžaloba tvrdí, že Oleo Chemical uzavřela v říjnu 2007 smlouvu s firmou Cokeville Assets, která sídlila na Britských Panenských ostrovech. Smlouva prý měla zastřít pravý účel převodů peněz z Olea do Cokeville - odčerpání části majetku Olea ve prospěch Rittiga a zároveň navýšení daňových nákladů Olea. Oleo pak podle žalobce s Cokeville uzavřelo jako zástěrku k převádění peněz smlouvu o poskytování poradenských služeb, které však ve skutečnosti firma z Karibiku neposkytovala.

Podle zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka však jde o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku. "Celá obžaloba postrádá motiv. Vzal jsem si svoje peníze, přisvojil jsem si je tak, že jsem je někomu poslal. To je přece absurdní," prohlásil Urbánek. Oleo podle něj jen platilo za poradenské služby, které dostalo.

První část jeho výpovědi před soudem trvala téměř čtyři hodiny. Po přestávce chce ještě pokračovat. Urbánek se snaží detailně rozebrat celou obžalobu i její odůvodnění. Argumentuje mimo jiné tím, že se k celé kauze nemohl dostatečně vyjádřit při policejním vyšetřování.

Oleo si podle obžaloby fiktivní faktury zahrnulo do daňových nákladů za rok 2009, 2010 a 2011. Tím prý obžalovaní způsobili státu škodu nejméně 3,7 milionu korun.

Obžaloba kromě Urbánka a Rittiga míří na dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučeru, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou a finančního odborníka Peskimu Jaroslava Kubisku. Většině hrozí až deset let vězení.

"Všechno řeknu ve své výpovědi, ale dopředu říkám, že nikoho z těch lidí neznám. Všechno, co říká ten Urbánek, mě zajímá z toho titulu, protože jsem ani ve své podstatě nevěděl, jak to probíhá. Neexistuje nic, co by nás spojovalo," řekl ČTK Rittig po skončení dnešního jednání.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Oleo Chemical

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy