Aktualizovaná výstraha meteorologů: Kde dál hrozí povodně?

Meteorologové po poledni opět aktualizovali výstrahu týkající se deště a povodní. Tlaková níže se nad Polskem vyplňuje a do střední Evropy se od jihozápadu rozšiřuje výběžek vyššího tlaku vzduchu. Trvalejší a vydatnější déšť bude na severovýchodě a východě území do dnešního večera postupně ustávat a v oblasti Beskyd a Javorníků může spadnout dalších kolem 20 mm. Za posledních 24 hodin zde spadlo většinou 40 až 100 mm.

„Vzhledem k dalším předpokládaným srážkovým úhrnům v oblasti Beskyd očekáváme opětovné vzestupy zejména v povodí Olše a na pravostranných přítocích Odry,“ uvádí ČHMU.

Povodňová pohotovost aktuálně platí pro části Pardubického (Chrudim), Jihomoravského (Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou), Zlínského (Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Olomouckého (Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov) a Moravskoslezského kraje (Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Nový Jičín, Orlová, Ostrava, Třinec).

Výstraha končí v pátek v poledne.

Nízký stupeň nebezpečí, tedy povodňová bdělost, je vyhlášen v částech Libereckého kraje (Frýdlant) Výstraha platí do dnešní 18. hodiny. Bdělost platí i v části  Středočeského (Čáslav) a Pardubického kraje (Hlinsko,Polička) a na Vysočině (Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě), zde všude výstraha platí až do pátečního poledne.

V povodí Smědé na Liberecku hladiny podle ČHMÚ začaly klesat, poklesy pod úroveň povodňových stupňů se postupně rozšíří z horních toků na dolní. "Na tocích odvodňujících Českomoravskou vrchovinu (zejména Novohradka, Chrudimka, Doubrava, Svratka, Sázava) čekáváme postup zvýšených průtoků do dolních částí povodí a další možnost rozkolísání v důsledku dalších srážek," napsali meteorologové.

Meteorologové také stále varují před vydatným deštěm v částech Zlínského (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Třinec). Varování je platné až do 18:00.

 A takhle se proti vodě chrání ve vesnici Předlánce, část obce Višňová v okrese Liberec. Voda v řece Smědá sice už klesla, ze třetího stupně povodňové aktivity je tak druhý stupeň, hladina je však stále vysoká.

V Česku vydatně pršelo již od středečního rána. Stoupaly především hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě republiky. Na Liberecku budou podle meteorologů srážky slábnout, v Beskydech ale bude pršet až do večera. "Napršet může až dalších 30 milimetrů," uvádí ČHMÚ.

Související

Více souvisejících

Déšť řeky ČHMÚ Povodně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy