Pád vrtulníku s Raísím sleduje celý svět. Řada zemí nabídla Íránu pomoc

Země celého světa pozorně sledují vývoj situace po nehodě vrtulníku s íránským prezidentem Ebráhimem Raísím na palubě, který se v neděli zřítil nedaleko státní hranice s Ázerbájdžánem. Uvedla to agentura Reuters.

"Situaci pozorně sledujeme spolu s partnery a členskými státy EU, " uvedl předseda Evropské rady Charles Michel prostřednictvím sociální platformy X.

Eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič prostřednictvím X prohlásil, že EU do pátrání nasadí satelitní systém Copernicus EMS.

Monitorování situace potvrdilo i ministerstvo zahraničních věcí Spojených států a Turecko, které podniklo kroky na podporu pátrání a záchranné mise.

Pomoc při pátrací a záchranné akci nabídla Íránu i irácká vláda. Podle Reuters instruovala ministerstvo vnitra, místní Červený půlměsíc a další příslušné úřady, aby íránské straně nabídly pomoc.

Zármutek a znepokojení nad zprávou vyjádřil i prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Připravenost pomoci deklarovaly také Saúdská Arábie a Katar.

Státní televize uvedla, že vrtulník, na jehož palubě byli íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, narazil do vrcholu hory. Úřady prozatím příčinu nehody nesdělily. 

Vrak vrtulníku se našel po zhruba 15 hodinách v pondělí brzy ráno, přičemž státní televize uvedla, že prezident zahynul. Raísí navštívil provincii Východní Ázerbájdžán severozápadě Íránu, aby spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem otevřel projekt přehrady na společné hranici.

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí Charles Michel

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy