Izrael zvažuje útok proti Íránu. Netanyahu hledá podporu u Trumpa

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar varoval, že pokud se nepodaří diplomatickou cestou zastavit íránský jaderný program, bude nutné přistoupit k vojenské akci. V rozhovoru pro Politico v Bruselu uvedl, že Teherán má již dostatek obohaceného uranu na výrobu několika jaderných bomb a aktivně hledá způsoby, jak ho přeměnit na zbraně.

Sa'ar zdůraznil, že Izrael preferuje diplomatické řešení, ale šance na jeho úspěch jsou podle něj malé. "Pokud se nepodaří zastavit íránský jaderný program, bude to katastrofa pro bezpečnost Izraele," prohlásil. Dále upozornil, že jaderně vyzbrojený Írán by spustil zbrojní závody v regionu, přičemž zmínil Egypt, Saúdskou Arábii a Turecko jako země, které by mohly reagovat vlastním jaderným programem.

Napětí kolem íránského jaderného programu přichází v době, kdy izraelský premiér Benjamin Netanyahu oznámil, že je připraven "dokončit práci" na zamezení jeho dokončení – a to s podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sice uvedl, že by preferoval dohodu s Teheránem před přímým vojenským zásahem, ale jeho bezpečnostní poradce Mike Waltz zdůraznil, že "všechny možnosti jsou na stole".

Dalším bezpečnostním rizikem je podle Sa'ara rostoucí íránský vliv na palestinských územích. Varoval, že Teherán financuje pašování zbraní na Západní břeh Jordánu, což podle něj může vést k eskalaci napětí v oblasti. "Vidíme obrovské snahy Íránu o financování a dodávky zbraní s cílem rozdmýchat nepokoje," řekl.

Napětí v mezinárodní diplomacii se odrazilo i v posledním hlasování na půdě Organizace spojených národů. Izrael se rozhodl zdržet hlasování o rezoluci kritizující Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině. Přestože Netanyahu dříve označil Rusko za agresora, Izrael nyní následoval postoj Spojených států, které se také zdržely.

Sa'ar tento krok vysvětlil tím, že Izrael chce udržet pevné vztahy s Washingtonem. "Hlasovali jsme s Američany. Neměníme svůj postoj k tomu, kdo je agresorem, ale chceme podpořit americkou iniciativu k dosažení mírového řešení," uvedl.

Ministr zahraničí také komentoval napjaté vztahy mezi Izraelem a Evropskou unií, které vyvrcholily uzavřením izraelské ambasády v Irsku. K tomuto kroku došlo kvůli silné kritice izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ze strany Irska, Španělska a Belgie.

Přesto Sa'ar označil jednání s EU v Bruselu za "konstruktivní" a vyzdvihl pozitivní přístup nové šéfky evropské diplomacie Kaji Kallasové. Na rozdíl od jejího předchůdce Josepa Borrella ji označil za "férovějšího" partnera pro dialog. Kallasová by měla koncem března navštívit Izrael, přičemž jedním z hlavních témat jednání bude normalizace vztahů se Sýrií.

Sa'ar také varoval, že bezpečnostní situace v Sýrii je stále nestabilní, a přestože EU i Izrael uvítaly pád režimu Bašára Asada, jeho nástupci uplatňují tvrdá opatření proti alávitům, což by mohlo vést k novým nepokojům a násilí.

"Evropa je ráda, že Asad skončil, a my také. Ale nová vláda v Damašku se k alávitům chová represivně, což vyvolává pocit pomsty. Dochází k mimosoudním popravám a bezpečnostní situace se může velmi rychle vymknout kontrole," varoval izraelský ministr.

Napětí v regionu tak zůstává vysoké a Izrael se snaží zajistit si podporu Spojených států nejen v otázce Íránu, ale i v širším geopolitickém kontextu. 

Související

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda Írán

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 8 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 9 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu

Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy