Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar varoval, že pokud se nepodaří diplomatickou cestou zastavit íránský jaderný program, bude nutné přistoupit k vojenské akci. V rozhovoru pro Politico v Bruselu uvedl, že Teherán má již dostatek obohaceného uranu na výrobu několika jaderných bomb a aktivně hledá způsoby, jak ho přeměnit na zbraně.
Sa'ar zdůraznil, že Izrael preferuje diplomatické řešení, ale šance na jeho úspěch jsou podle něj malé. "Pokud se nepodaří zastavit íránský jaderný program, bude to katastrofa pro bezpečnost Izraele," prohlásil. Dále upozornil, že jaderně vyzbrojený Írán by spustil zbrojní závody v regionu, přičemž zmínil Egypt, Saúdskou Arábii a Turecko jako země, které by mohly reagovat vlastním jaderným programem.
Napětí kolem íránského jaderného programu přichází v době, kdy izraelský premiér Benjamin Netanyahu oznámil, že je připraven "dokončit práci" na zamezení jeho dokončení – a to s podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sice uvedl, že by preferoval dohodu s Teheránem před přímým vojenským zásahem, ale jeho bezpečnostní poradce Mike Waltz zdůraznil, že "všechny možnosti jsou na stole".
Dalším bezpečnostním rizikem je podle Sa'ara rostoucí íránský vliv na palestinských územích. Varoval, že Teherán financuje pašování zbraní na Západní břeh Jordánu, což podle něj může vést k eskalaci napětí v oblasti. "Vidíme obrovské snahy Íránu o financování a dodávky zbraní s cílem rozdmýchat nepokoje," řekl.
Napětí v mezinárodní diplomacii se odrazilo i v posledním hlasování na půdě Organizace spojených národů. Izrael se rozhodl zdržet hlasování o rezoluci kritizující Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině. Přestože Netanyahu dříve označil Rusko za agresora, Izrael nyní následoval postoj Spojených států, které se také zdržely.
Sa'ar tento krok vysvětlil tím, že Izrael chce udržet pevné vztahy s Washingtonem. "Hlasovali jsme s Američany. Neměníme svůj postoj k tomu, kdo je agresorem, ale chceme podpořit americkou iniciativu k dosažení mírového řešení," uvedl.
Ministr zahraničí také komentoval napjaté vztahy mezi Izraelem a Evropskou unií, které vyvrcholily uzavřením izraelské ambasády v Irsku. K tomuto kroku došlo kvůli silné kritice izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ze strany Irska, Španělska a Belgie.
Přesto Sa'ar označil jednání s EU v Bruselu za "konstruktivní" a vyzdvihl pozitivní přístup nové šéfky evropské diplomacie Kaji Kallasové. Na rozdíl od jejího předchůdce Josepa Borrella ji označil za "férovějšího" partnera pro dialog. Kallasová by měla koncem března navštívit Izrael, přičemž jedním z hlavních témat jednání bude normalizace vztahů se Sýrií.
Sa'ar také varoval, že bezpečnostní situace v Sýrii je stále nestabilní, a přestože EU i Izrael uvítaly pád režimu Bašára Asada, jeho nástupci uplatňují tvrdá opatření proti alávitům, což by mohlo vést k novým nepokojům a násilí.
"Evropa je ráda, že Asad skončil, a my také. Ale nová vláda v Damašku se k alávitům chová represivně, což vyvolává pocit pomsty. Dochází k mimosoudním popravám a bezpečnostní situace se může velmi rychle vymknout kontrole," varoval izraelský ministr.
Napětí v regionu tak zůstává vysoké a Izrael se snaží zajistit si podporu Spojených států nejen v otázce Íránu, ale i v širším geopolitickém kontextu.
Související

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
Izrael , Izraelská armáda , Írán
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 1 hodinou

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 1 hodinou

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 2 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 2 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 3 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 3 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 3 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 4 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 4 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 5 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 6 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 6 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 7 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 7 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 8 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 8 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 9 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 9 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 10 hodinami
"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům.
Zdroj: Jakub Jurek