Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar varoval, že pokud se nepodaří diplomatickou cestou zastavit íránský jaderný program, bude nutné přistoupit k vojenské akci. V rozhovoru pro Politico v Bruselu uvedl, že Teherán má již dostatek obohaceného uranu na výrobu několika jaderných bomb a aktivně hledá způsoby, jak ho přeměnit na zbraně.
Sa'ar zdůraznil, že Izrael preferuje diplomatické řešení, ale šance na jeho úspěch jsou podle něj malé. "Pokud se nepodaří zastavit íránský jaderný program, bude to katastrofa pro bezpečnost Izraele," prohlásil. Dále upozornil, že jaderně vyzbrojený Írán by spustil zbrojní závody v regionu, přičemž zmínil Egypt, Saúdskou Arábii a Turecko jako země, které by mohly reagovat vlastním jaderným programem.
Napětí kolem íránského jaderného programu přichází v době, kdy izraelský premiér Benjamin Netanyahu oznámil, že je připraven "dokončit práci" na zamezení jeho dokončení – a to s podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sice uvedl, že by preferoval dohodu s Teheránem před přímým vojenským zásahem, ale jeho bezpečnostní poradce Mike Waltz zdůraznil, že "všechny možnosti jsou na stole".
Dalším bezpečnostním rizikem je podle Sa'ara rostoucí íránský vliv na palestinských územích. Varoval, že Teherán financuje pašování zbraní na Západní břeh Jordánu, což podle něj může vést k eskalaci napětí v oblasti. "Vidíme obrovské snahy Íránu o financování a dodávky zbraní s cílem rozdmýchat nepokoje," řekl.
Napětí v mezinárodní diplomacii se odrazilo i v posledním hlasování na půdě Organizace spojených národů. Izrael se rozhodl zdržet hlasování o rezoluci kritizující Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině. Přestože Netanyahu dříve označil Rusko za agresora, Izrael nyní následoval postoj Spojených států, které se také zdržely.
Sa'ar tento krok vysvětlil tím, že Izrael chce udržet pevné vztahy s Washingtonem. "Hlasovali jsme s Američany. Neměníme svůj postoj k tomu, kdo je agresorem, ale chceme podpořit americkou iniciativu k dosažení mírového řešení," uvedl.
Ministr zahraničí také komentoval napjaté vztahy mezi Izraelem a Evropskou unií, které vyvrcholily uzavřením izraelské ambasády v Irsku. K tomuto kroku došlo kvůli silné kritice izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ze strany Irska, Španělska a Belgie.
Přesto Sa'ar označil jednání s EU v Bruselu za "konstruktivní" a vyzdvihl pozitivní přístup nové šéfky evropské diplomacie Kaji Kallasové. Na rozdíl od jejího předchůdce Josepa Borrella ji označil za "férovějšího" partnera pro dialog. Kallasová by měla koncem března navštívit Izrael, přičemž jedním z hlavních témat jednání bude normalizace vztahů se Sýrií.
Sa'ar také varoval, že bezpečnostní situace v Sýrii je stále nestabilní, a přestože EU i Izrael uvítaly pád režimu Bašára Asada, jeho nástupci uplatňují tvrdá opatření proti alávitům, což by mohlo vést k novým nepokojům a násilí.
"Evropa je ráda, že Asad skončil, a my také. Ale nová vláda v Damašku se k alávitům chová represivně, což vyvolává pocit pomsty. Dochází k mimosoudním popravám a bezpečnostní situace se může velmi rychle vymknout kontrole," varoval izraelský ministr.
Napětí v regionu tak zůstává vysoké a Izrael se snaží zajistit si podporu Spojených států nejen v otázce Íránu, ale i v širším geopolitickém kontextu.
Související

Situace je nejhorší za půl roku. Izrael po raketové palbě zútočil na Hizballáh

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá
Izrael , Izraelská armáda , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 1 hodinou

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 2 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 4 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 4 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 5 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 6 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 6 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 7 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 7 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 8 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 9 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 10 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 12 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 12 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 13 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera
Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák