Strach z nádoru? Rozhodně se vyhněte těmto věcem!

Praha - Rakovina není za žádných okolností příjemné téma ani k hovoru, ani k přemýšlení. Přesto se vyplatí na ni myslet jaksi dopředu. Proč? Protože tak můžete riziko, že vás jednou rakovina dostane, významně snížit.

Smutná a nemilosrdná statistika většině z nás předpovídá dva druhy smrti. Prvním je infarkt či mrtvice a druhým právě rakovina. Tak zkrátka Češi umírají nejčastěji. Ale nejde jen o úmrtí. Rakovinu v Česku dostane během svého života každý třetí člověk. Přežije ji pak zhruba polovina pacientů.

Čeští muži jsou nejvíce ohroženi rakovinou plic, ženy rakovinou prsu a všichni dohromady pak rakovinou tlustého střeva a konečníku. Podle odhadu expertů by pak celosvětově měl výskyt nádorů do roku 2030 dokonce stoupnout o 30 procent! Vliv na to zřejmě má fakt, že se řada dosud spíše rozvojových zemí posune skrze rozvoj průmyslu k většímu bohatství a prosperitě. Daní za to pak je právě rakovina.

Pro lékaře není tajemstvím, že se zvyšující se úrovní života, tak jak ji nyní chápeme, přibývá i výskytu rakoviny v populaci. Obklopujeme se totiž předměty a vlivy, které vznik rakoviny v našich tělech podporují.

Odborně se těmto látkám říká karcinogeny. Může jít o chemikálie, radionuklidy (vyzařující hmota), viry nebo se tak dokonce označují druhy průmyslu, které lidem způsobují zhoubné bujení. Nejčastěji rakovina postihuje lidi ve středním a vyšším věku. A nemalou příčinu na tom má to, že během života posbírali ve svých tělech příliš mnoho těchto "jedů".

Karcinogenům se během života nevyhnete. Nebylo to možné nikdy a tím spíše to není možné dnes. Přesto to není marný boj. Čím více karcinogenů a karcinogenních vlivů od sebe zapudíte, tím více možnost vzniku rakoviny eliminujete.

Co všechno rakovinu způsobuje?

Není jednoduché a často je prakticky nemožné určit přesnou příčinu vzniku rakoviny. Jde spíše o velký soubor vlivů. Nemalou roli hraje dědičnost či spíše genetická náklonnost k rakovině. S tou nic nenaděláme, ale je dobré o ní z rodinné anamnézy vědět a svůj zdravotní stav sledovat. A dál? Dál už jde o to, udržovat svůj imunitní systém a zdraví obecně v dobrém stavu ... a vyhýbat se karcinogenům.

Životní styl, stres – obecně platí, že k rakovině příspívá nezdravý, špatný a uspěchaný život plný stresu. Pokud je takový ten váš, zkuste s tím něco udělat dříve, než bude pozdě. Přinejmenším se pokuste alespoň více odpočívat, ať eliminujete vliv stresu.

Kouření, alkohol – toto jsou dva největší spojenci rakoviny. Každý, kdo kouří, by si měl uvědomit, že má zhruba 25% jistotu, že onemocní rakovinou. A měl by také vědět, že mu nehrozí jen rakovina plic, ale také nádory v ústech či na jazyku. Zajímavé je, že vznik tohoto typu rakoviny podporuje i současné užívání alkoholu při kouření. Karcinogenní účinky se tak zesilují. Kouření pochopitelně může vyvolat rakovinu kdekoli v těle, nejen v plicích a ústech.

Pitný režim – je důležitý nejen pro váš aktuální zdravotní stav. Je prokázáno, že dlouhodobý nedostatek tekutin podporuje vývoj některých druhů rakoviny. Zejména jsou to nádory tlustého střeva, konečníku a močového měchýře.

Potraviny – špatné potraviny rakovinu způsobují, ty dobré jí pomáhají předcházet. Proto je skladba vašeho jídelníčku pro tělo důležitá. Potraviny, které ke vzniku rakoviny přispívají, jsou zejména červené maso, uzeniny, konzervy, živočišné tuky a cukr. To vše dietologové doporučují nahradit rostlinnými tuky, celozrnným pečivem a moukou, zeleninou a rybím masem.

Plesnivé potraviny – nejen druh, ale také kvalita potravin hraje svoji roli. Plíseň v potravinách způsobují mikroskopické houby, které navíc do potravin vypouštějí své jedy, mykotoxiny. Ty mohou nejen okamžitě poškodit zdraví (nejčastěji játra, ledviny, imunitní systém), ale do budoucna vám zadělat i na rakovinu.

Spodní prádlo, podprsenka, oblečení – ač to může být překvapivé, nádory vám může způsobit i nevhodné oblečení nebo příliš těsné prádlo. A to u mužů i žen. Mužům způsobuje problémy příliš těsné prádlo a upnuté kalhoty. Vedou totiž k zahřívání varlat, která ale záměrně evoluce ponechala mimo mužské tělo, protože jim teplo nesvědčí. Vede to nejen k mužské neplodnosti, ale i ke vzniku rakoviny.

Ženám může velmi podstatně ublížit překvapivě podprsenka. Vědci zjistili, že ženy, které nosí podprsenku, mají až o 125krát větší pravděpodobnost, že dostanou rakovinu prsu. Nošení podprsenky je tak pro ně třikrát rizikovější než kouření! Pokud podprsenku potřebujete, měla by být ideálně bez kostic (především těch kovových) a nejlépe bavlněná sportovní a zcela bez kostic.

Masturbace (pomáhá!) – ačkoliv výsledky tohoto výzkumu někteří lékaři zpochybňují, australští (i jiní) vědci tvrdí, že častá masturbace je pro muže mimořádně příznivá. Čím častěji muži mezi 20 a 50 lety věku masturbují, tím více snižují riziko rakoviny prostaty. A je to prý dokonce zdravější než sex, protože při sexu od svých partnerek muži sbírají řadu infekcí. To se jim u vlastní ruky obvykle nestane. Podle doporučení by tak měli muži kolem dvaceti let ejakulovat pětkrát týdně.

HPV – tato zkratka označuje tzv. "lidský papilomavirus". Papilomavirů, které napadají lidský organismus, je více než sto druhů. Většinou si s nimi tělo samo poradí, ale někdy také ne. Právě tyto viry způsobují lidem bradavice. Nejnebezpečnější jsou ovšem genitální papilomaviry. Kromě bradavic na genitáliích způsobují ženám hlavně rakovinu děložního čípku a pochvy a mužům rakovinu penisu. Pro ženy už existuje proti HPV očkování, muži se musí chránit kondomem, ale ani tato ochrana není u papilomavirů stoprocentní.

Azbest – jde o minerál, který má tu vlastnost, že se štěpí na dlouhá tenká vlákna. Lidé ho začali využívat především pro jeho nehořlavost a jistou žáruvzdornost. Později se ovšem zjistilo, že jde o mimořádně nebezpečný materiál. Jehličky azbestu mohou lidé snadno vdechnout, ty se jim zabodnou do plicních sklípků a postupem času se kolem nich může objevit rakovinné bujení. V mnoha zemích, včetně ČR, je proto azbest už zakázaný.

Radon – jde o chemický prvek ze skupiny vzácných plynů dobře rozpustný ve vodě. V lokalitách, kde se vyskytuje, může způsobovat rakovinu plic. U domů se špatnou základovou deskou může být radon do vnitřku budov doslova nasáván z podloží. V českých podmínkách se bohužel také bohužel vyskytují škvárobetonové tvárnice z tzv. rynholecké škváry, které jsou radioaktivní a mohou poškozovat zdraví. Dnes už na podobné stavební materiály dohlíží Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Mobilní telefony – o tom, zda mobilní telefony mohou lidem škodit a způsobovat rakovinu, se vědci ještě stále přou. V posledních letech ale trochu začíná převažovat názor, že ano a mobilní telefony byly kvůli svému záření přesunuty Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny do kategorie "potenciálně karcinogenní". Vloni to dokonce konstatoval italský soud, když přiznal odškodné člověku, kterému prý kvůli častému telefonování vyrostl nádor v mozku. Podrobnosti se dozvíte v článku Nádor v hlavě je z mobilního telefonu, rozhodl italský soud.

Éčka alias emulgátory – tzv. éčka v potravinách jsou přídatné látky používané k nejrůznějším účelům. Potraviny pomáhají konzervovat nebo jim vylepšují chuť, barvu i vůni. Všechna éčka nejsou škodlivá. Některá nám dokonce prospívají, ale další jsou naopak nevhodná pro děti, jiná pro alergiky, astmatiky a citlivé osoby a některá škodí všem. Pokud chcete znát celý jejich seznam, abyste si mohli potraviny lépe vybírat, doporučujeme web emulgatory.cz. Najdete tam nejen jejich seznam, ale zvlášť i databázi těch nebezpečných a rovněž si můžete stáhnout aplikaci do mobilu, aby bylo nakupování snadnější.

Jak už bylo v úvodu řečeno, karcinogenů je všude kolem nás nepřeberné množství a není možné se jim natrvalo vyhnout. Není ani v možnostech tohoto textu všechny zhoubné rakovinné prvky a vlivy na lidské zdraví popsat. Vyplatí se ale tuto problematiku sledovat a svůj život podle ní a třeba podle nejnovějších vědeckých poznatků zařídit. Omezíme tak riziko, že nám jednou bude muset lékař říct: "Mám pro vás špatnou zprávu. Máte rakovinu..."

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina zdraví nemoci

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

včera

Aktuální počasí: Bouřková předpověď na víkend. Hrozí dnes i zítra

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy