Akce Asanace. Před soudem stanuli bývalí členové StB, vinu odmítají

Někdejší příslušníci StB dnes u soudu odmítli obžalobu, která je viní ze šikanování chartistů a disidentů v rámci tzv. akce Asanace. Pomocí akce chtěl komunistický režim v Československu donutit nepohodlné lidi k emigraci. Obžalobě čelí pět lidí - Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan, Jaroslav Maryško a Jiří Šimák. Pětici hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby až desetileté tresty vězení. Hlavní líčení bude pokračovat v únoru.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle obžaloby se muži podíleli na šikanování chartistů a disidentů. Státní zástupce Jan Binko zmínil čtyři poškozené - člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Z Československa se všichni vystěhovali na počátku 80. let.

Dudek a Šimák prý Brabencovi vyhrožovali fyzickou likvidací, Šimák hudebníka podle žalobce při výslechu údajně i zbil. Převratskou zase příslušníci opakovaně vyslýchali nebo ji navštěvovali v práci a doma. Maryško, Peltan a Hájek podle obžaloby ve vedoucích funkci kontrolovali a schvalovali některé dokumenty, které se disidentů týkaly. Peltan je obžalován v posledním bodě, který souvisí s Chmelem. Ten se jako jediný připojil k řízení s žádostí o náhradu škody, po Peltanovi chce milion korun.

"Nic takového jsem nedělal, nemohl a nesměl dělat," řekl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 Dudek. Popřel tvrzení obžaloby, že by se na podílel na výsleších Brabence a Převratské. Brabence prý viděl poprvé v roce 2001, Převratskou podle svých slov nezná. Tvrdí, že se navíc v dané době v StB pouze zaučoval.

S obžalobou nesouhlasil ani Hájek, který se podle obžaloby podílel na šikaně Neduhy. Uvedl, že zpěváka nikdy neviděl a osobně ho nezná. Podle něj také nejsou důkazy o tom, že by byl muž vyslýchán několikrát týdně, jak prý tvrdí. Hájek dodal, že ve své funkci pouze sumarizoval práci svých podřízených a že nikdy nevybočil ze svých oprávnění.

I Maryško s Peltanem popřeli, že by překročili svou pravomoc. "S obžalobou nesouhlasím, protože se opírá o irelevantní důkazy," řekl Maryško s tím, že pouze setřiďoval a analyzoval dokumenty a vyřizoval administrativu. "Nikdy jsem nevydal žádný pokyn k nátlakovému jednání nebo vydírání," doplnil.

Peltan soudu také řekl, že nevydával ani neschvaloval pokyny týkající se fyzického či psychického násilí. Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980.

Šimák se z dnešního jednání kvůli svému zdravotnímu stavu omluvil, soudkyně proto přečetla jeho výpověď z přípravného řízení, kde obžalovaný uvedl, že se o věci nechce bavit.

Obžalobu v případu podalo státní zastupitelství na podzim roku 2018. Předsedkyně senátu Olga Kalašová se však z rozhodování nejprve vyloučila. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí soudu má soudkyně velmi blízký pracovní vztah s dcerou jednoho z obžalovaných. Odvolací pražský městský soud ale Kalašové kauzu vrátil. Jednání pak bylo několikrát odročeno kvůli nemoci některých obžalovaných.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytypované odpůrce režimu šikanovat, ale i fyzicky týrat. Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama