Akce za otevření hranic moc nevyšla. Na přechod u Náchoda dorazilo pět lidí

Na symbolické setkání lidí z Česka a Polska za opětovné otevření hranic dnes na pěší hraniční přechod v lesích nad Náchodem přišlo pět lidí. Chtěli tím poukázat na uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru, které je podle nich nesmyslné. Organizátorka setkání Tereza Silbernaglová akci přes malou účast označila za úspěšnou. Malou účast přičetla opožděné propagaci setkání.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Státní hranice České republiky
doporučujeme

"Epidemiologická situace je podobná na obou stranách hranice a stejně i přijatá patření. Takže nevidíme moc důvod ničit sousedské a rodinné vztahy tím, že je hranice zavřená," řekla ČTK Silbernaglová. Sama má podle svých slov k Polsku vřelý vztah, v Polsku i studovala. "Je pro mě nepochopitelné, že si nemůžu zajet do Vratislavi na víkend," řekla.

Pro Poláky si na uvítanou přinesla na přechod pohoštění v podobě becherovky a pardubických perníčků. Z Polska, například z blízké vesnice Brzozowie, však nedorazil nikdo.

"Málo lidí přišlo kvůli slabé propagaci. Na facebooku jsem to zveřejnila až ve středu. Na Poláky také nemáme přímé sousedské vazby jako v česko-německém pohraničí," řekla.

Až z Ostravy přijel na přechod u Náchoda Vilém Honysz. Až na Náchodsko se vydal proto, že na jiném místě česko-polské hranice setkání nebylo. "Jsem narozen v roce 2000 a uzavřené hranice jsem nikdy nezažil. Tak jsem si říkal, proč nezkusit dostat se k hranicím, přestoupit hraniční kámen a zažít pocit lidí, když museli v utajení překonávat hranici často přes lesy a polními cestami," řekl.

V Královéhradeckém kraji lze hranice s Polskem oficiálně překročit jen na hraničních přechodech v Náchodě a v Královci na Trutnovsku. Omezení například komplikuje i pohyb turistů po hřebenech Krkonoš po červeně značené Cestě česko-polského přátelství. Cesta na řadě míst překračuje hranici a turisté se tak kvůli tomu například nedostanou na Sněžku směrem od Luční boudy.

Akce setkání na hraničních přechodech se dnes konala na dalších jedenácti místech na hranicích Česka s Německem a Rakouskem. Z toho deset setkání bylo na česko-německém pomezí. Svolavatelem byla iniciativa Soboty pro sousedství, která vyzývá vlády dotyčných zemí k brzkému a úplnému otevření hranice pro malý přeshraniční styk.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rus dostal za vraždu v Praze velmi tvrdý trest, patrně si ho nikdy neodpyká

27.05.2020 15:44 Za vraždu ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích z roku 2017 má jít Rus Ramil Alijev…

Soud zastavil stíhání rodičů chlapců, kteří utonuli v jezeře Lhota

27.05.2020 15:15 Mělnický soud dnes zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v…

Muž našel na Lounsku 52 min, granáty a další munici

27.05.2020 14:46 Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu…

78 let od atentátu na Heydricha. Lidé si připomněli hrdinství Kubiše a…

27.05.2020 14:16 Aktualizováno Výsadkáře, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy