Antisemitských incidentů bylo loni o třetinu více než předloni

Federace židovských obcí v ČR loni zaznamenala 1128 antisemitských incidentů, zejména nenávistných projevů na internetu. Je to o 254 více než předloni. Případy antisemitsky motivovaného násilí jsou v Česku stále ojedinělé, za loňský rok evidovala organizace jediné fyzické napadení. Uvedla to na dnešní tiskové konferenci.

Policie ČR, ilustrační foto

Nenávistné projevy na internetu - články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky - tvoří 98 procent všech zaznamenaných incidentů. "Nárůst výskytu souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti, kterou stejně jako v roce 2020 významně ovlivňovala pandemie nemoci covid-19," sdělil předseda federace Petr Papoušek.

Za znepokojivý trend označila organizace zvýšený počet evidovaných projevů vyhrožování, schvalování, ospravedlňování či vyzývání k fyzické agresi. "Ačkoliv se počet těchto incidentů stále pohybuje v řádu nižších desítek, jejich meziroční nárůst je skoro dvojnásobný," upozornila. Doplnila, že v Česku loni - podobně jako v zahraničí - výrazně vzrostly antisemitské výpady ze strany příznivců extrémní pravice.

"Antisemitismus v internetovém prostředí nelze podceňovat. Analýza zahraničních násilných antisemitských útoků a profilu jejich pachatelů potvrzuje, že aktu násilí téměř vždy předchází radikalizace a nenávistné projevy ventilované na internetu," varovaly židovské obce obdobně jako v předchozím roce.

Odhadovat, zda se na příštích statistikách projeví letošní dočasné zablokování osmi dezinformačních webů, je podle Papouška předčasné. Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity na dotaz ČTK uvedl, že většina těchto webů patřila k významným šiřitelům antisemitského obsahu v Česku. Přesto podle něj budou důsledky zablokování minimální, protože většina webů se přesunula na zahraniční domény. "Tato scéna se spíše zatlačila hlouběji do podzemí a naučila se lépe pracovat s moderními technologiemi," podotkl.

Papoušek doplnil, že za důležité v tomto ohledu pokládá to, že Evropská unie vyvíjí značný tlak na platformy jako je Facebook, Instagram, Amazon či Google.

Loni také vznikla první evropská strategie boje proti antisemitismu. Ministerstva vnitra a zahraničních věcí v současné době pracují na národní strategii. Podle Veroniky Roubíček Šternové z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra bude ČR tuto problematiku řešit i při nadcházejícím předsednictví v Radě EU. "Pro Francii byl nárůst antisemitských incidentů důležitým tématem. My určitě navážeme, budeme se tomuto tématu věnovat," řekla.

Federace židovských obcí loni zaznamenala také tři znehodnocení židovského majetku a pět případů vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství. V těchto kategoriích byl počet evidovaných incidentů srovnatelný s předchozími roky.

Podle organizace je pravděpodobné, že skutečný počet antisemitských incidentů byl loni vyšší. Oběti či svědkové projevů antisemitsky motivované předsudečné nenávisti se totiž často rozhodnou tyto činy nenahlásit příslušným orgánům nebo si z různých důvodů nepřejí sdělovat detaily svých negativních zkušeností.

"Přes závažnost některých zjištění je nutné opět konstatovat, že Česká republika představuje pro židovskou komunitu bezpečnou zemi, zejména pak ve srovnání s jinými státy střední a západní Evropy," uzavřela federace.

Tarant míní, že trend nárůstu antisemitských incidentů se dal do určité míry předpokládat a že zřejmě budou vzrůstat i letos, mimo jiné v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. V průzkumech veřejného mínění mají Češi vůči židovské menšině neutrální postoj, podle Taranta ale ve společnosti přetrvává latentní antisemitismus. "Je zde potenciál pro změnu v reakci na stimuly, jako je eskalace blízkovýchodního konfliktu nebo pandemie covidu-19," poznamenal.

Témata: židé | krimi | EuroZprávy.cz

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Víza dočasné ochrany vydalo Česko v úterý 51 uprchlíkům z Ukrajiny

06.07.2022 09:56 Víza dočasné ochrany vydalo Česko v úterý, kdy byl státní svátek, 51 uprchlíkům z Ukrajiny. Před…

V Kralupech nad Vltavou hoří, byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

06.07.2022 07:50 Aktualizováno V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku hasiči v noci na dnešek pokračovali v likvidaci rozsáhlého…

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom…

06.07.2022 03:40 Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži…

V Česku už získalo víza 386.759 běženců z Ukrajiny

04.07.2022 09:38 V neděli Česko vydalo uprchlíkům 25 víz dočasné ochrany, o 139 méně než před týdnem. Od začátku…

Hasiči po dvou dnech dohasili požár haly v Zápech u Prahy

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza v Česku 386.734 běženců

03.07.2022 09:39 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

Graubner se stal pražským arcibiskupem, úřad převzal od Duky

02.07.2022 13:09 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku víza 386.663 běženců

02.07.2022 10:13 Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 12 méně než před…

Po pátečních silných bouřkách zůstalo k dnešnímu ránu bez proudu asi 1200…

02.07.2022 09:06 Po pátečních silných bouřkách zůstalo k dnešnímu ránu bez proudu asi 1200 domácností z…

U Prahy hoří hala, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

02.07.2022 08:44 Aktualizováno Hasiči dohašují požár haly v Zápech u Prahy, kde byly uskladněny autodíly, oleje a plynové lahve.…

Související:

Právě se děje

reklama