Babiš žádá lidi, aby si rozmysleli účast na loučení s Gottem na Žofíně

Fanoušci Karla Gotta by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měli uctít zpěvákovu památku jinak než účastí na posledním rozloučení v paláci Žofín v Praze. Je totiž možné, že se v pátek do paláce na Slovanském ostrově všichni zájemci nedostanou. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Do Prahy může přijet na rozloučení s Gottem podle Babiše až 300.000 lidí, ale Žofín jich pojme jen asi 50.000. Vláda také na dnešním zasedání upravila usnesení ohledně pohřbu Gotta. Místo původně oznámeného státního pohřbu se bude jednat o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. "Chceme vyzvat fanoušky Karla Gotta, aby Mistrovu památku uctili jinou formou," řekl premiér. "Máme odůvodněnou obavu, že na všechny zájemce o rozlučku se vzhledem k omezené kapacitě a časovému omezení nedostane," uvedl. Zádušní mše následující den od 11:00 bude jen pro pozvané hosty.

Úřad vlády spolupracuje s policií, armádou i magistrátem hlavního města Prahy. Podle odhadů se očekává, že se s Gottem do Prahy přijede rozloučit až 300.000 lidí a z Německa mají být vypraveny autobusy, uvedl dříve Babiš. Podle provozního ředitele Paláce Žofín Jana Hrubého je reálné, uspokojit přibližně 50.000 lidí. Řekl to dnes ČTK. Úřad vlády, který rozloučení pořádá, původně odhadoval účast na 100.000 lidí.

"Spolupracujeme s magistrátem i z hlediska logistiky. Bude uzavřeno nábřeží mezi Národním divadlem a (výstavní síní) Mánes od čtvrtku půlnoci do pátku půlnoci. Uzavřena bude i městská doprava, bude to vlastně pěší zóna. Bude posílena policie, záchranná služba, sociální zázemí," řekl Babiš.

Vláda přijala minulou středu usnesení, podle kterého měl úřad vlády zajistit organizaci státního pohřbu. Později Babiš upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb se bude jednat o pohřeb se státními poctami. Vláda dnes své usnesení o pohřbu upravila. "Nabídl jsem se, protože to je obrovská akce. Takový pohřeb tady v novodobé historii nikdy nebyl," řekl dnes Babiš serveru Blesk.cz k původnímu usnesení vlády o státním pohřbu krátce po Gottově úmrtí. Gott si podle něj zaslouží, aby lidé měli možnost mu vyjádřit úctu a poklonit se mu. "Myslím, že to od nás veřejnost očekává. Samozřejmě jsem konal rychle, protože není čas a my potřebujeme mít na vše usnesení vlády," dodal. Na den pohřbu vláda vyhlásila státní smutek.

Premiér řekl, že neví, koho Gottova rodina pozve na zádušní mši. Pokud bude pozván, určitě se zúčastní, poznamenal. Mše se zúčastní mimo jiné slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda parlamentu Andrej Danko.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby Gott, který ovlivnil několik generací posluchačů, zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Na střelnici v Třinci hořely pneumatiky, z areálu se valil hustý dým

17.10.2019 16:06 V areálu střelnice poblíž sídliště Borek v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes odpoledne vzplály…

Neštěstí v Berouně: Popelářský vůz srazil chodkyni, přišla o nohu

17.10.2019 15:47 Popelářský vůz dnes v centru Berouna srazil pětašedesátiletou chodkyni a těžce ji zranil. Vrtulník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama