"Už jsem se nehodila." Nezaměstnanost roste, podle ekonoma si ale vedeme dobře

Ekonomické dopady restriktivních opatření v souvislosti s epidemií koronaviru už jsou znatelné. Míra nezaměstnanosti už zaznamenala nárůst o šest desetin procenta, a to navzdory stále ještě trvajícímu programu Antivirus. I tak si ale Česko ve srovnání se zahraničím vede podle ekonoma Martina Slaného ještě pořád dobře. Nemusí to ale mít dlouhého trvání.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady práce hlásí, že se na ně jejich noví klienti hlásí, protože přišli o původní místo, což z velké části zavinila koronakrize.

"Všechno pozavíralo, a tím jsem přišla o práci. Peníze mi chybí, potřebuji platit nájem, pojištění, jídlo a podobně,“ stěžovala si v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nezaměstnaná servírka Kristýna. "Přišla jsem o práci koncem června, protože jsem se už nehodila,“ postěžovala si další, která dříve pracovala jako provozní v mateřské škole.

Nejhůř je na tom automobilový průmysl

Řada uchazečů uvádí, že jim v hledání nového zaměstnání pracovní úřady příliš nepomáhají. "Na úřadě práce jsem jen proto, abych nemusel vyhazovat peníze za pojištění,“ řekl jeden z nich.

Zmiňovaná propuštěná provozní v mateřince Petra se do hledání nové práce pustila jednoduše přes internet. "Dá se sehnat, když člověk chce a nebojí se. Určitě i bez úřadu práce. V dnešní době stačí mít internet,“ informovala s tím, že už má novou práci v gastronomii.

Navzdory všemu si ekonom Martin Slaný pochvaluje, že má Česko stále nízkou míru nezaměstnanosti, tedy 2,6 %. "Před epidemií, v únoru, to byla pouze dvě procenta. Šest desetin procenta ovšem znamená zhruba 32 tisíc nových nezaměstnaných, což je relativně velký nárůst v takto krátkém období,“ upozornil.

Nezaměstnanost lze zaznamenat právě v těch odvětvích, kterých se dotklo uzavření provozů v březnu a dubnu. Pokles poptávky v ekonomice pak bude mít za následek menší počet pracovních míst i v jiných oborech. Z dlouhodobého hlediska to vypadá špatně s automobilovým průmyslem.

Češi si vedou dobře

Ekonom zároveň ubezpečil, že si Češi ve srovnání s EU, kde je už sedmiprocentní nezaměstnanost, vedou stále dobře. Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si v této souvislosti nemohla vynachválit program Antivirus. 

"Stále jsme premianti. Neznamená to, že máme vyhráno, ale zatím se nám nezaměstnanost daří držet na uzdě, a to zejména díky programu Antivirus,“ uvedla.

S tím ale nesouhlasí exprezident Václav Klaus, podle něhož se jedná pouze o fiktivní záchranu pracovních míst. "Nechá je nechodit do práce, sedět doma, ošetřovat někoho, nebo se starat o děti. To ale není žádná ochrana pracovních míst, to je vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ upozornil.

Martin Slaný řekl, že firmy sáhnou k úsporám hlavně na podzim, kdy se bude šetřit zejména na zaměstnaneckých benefitech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze prasklo potrubí. Komplikuje provoz tramvají

15.08.2020 15:47 Aktualizováno Kvůli havárii vodovodu ve Strojnické ulici v Praze 7 je od dnešních 8:15 přerušený provoz tramvají…

Duka požehnal mariánský sloup v Praze

15.08.2020 14:50 Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes po poledni požehnal mariánský sloup, který se po 102 letech…

Bohumínský panelák má po požáru opět elektřinu. Část lidí se vrátit nechce

15.08.2020 14:38 Aktualizováno Bohumínský panelový dům, ve kterém před týdnem v sobotu při úmyslně založeném požáru bytu zemřelo…

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama