Brexit: Pro Čechy žijící v Británii by se s 31. říjnem nic měnit nemělo

Češi aktuálně žijící v Británii zde budou moci i po letošním 31. říjnu bydlet a pracovat, a to i v případě brexitu bez dohody. Za takového vývoje by pro ně stejně jako pro přistěhovalce z dalších zemí Evropské unie bylo klíčové datum 31. prosince 2020, po kterém chce současná britská vláda začít uplatňovat nový imigrační režim. Nejméně do konce příštího roku také lidé z EU budou moci Británii navštěvovat pouze s občanským průkazem.

Ochrana práv unijních občanů v Británii a Britů žijících ve zbytku unie byla jedním ze tří hlavních témat při vyjednávání o brexitové dohodě, vedle finančního vyrovnání obou stran a problému kolem irské hranice. V Británii podle zpravodajské společnosti BBC žije přibližně 3,3 milionu přistěhovalců z evropského bloku. Přesný počet českých usedlíků není znám. Britský statistický úřad jej v roce 2017 odhadl na 49.000, podle posledního odhadu českého velvyslanectví v Londýně přesahuje 100.000.

Při ratifikaci "rozvodové" dohody by okamžikem odchodu Británie z EU začalo přechodné období, které by trvalo nejméně do konce příštího roku. Na právech plynoucích ze svobody pohybu v rámci EU by se při této variantě pro přistěhovalce z unie nic neměnilo. Až do června 2021 by pak měli čas na podání žádosti o povolení k dalšímu pobytu v rámci zvláštního přihlašovacího systému, který britská vládá naplno spustila v březnu.

"Spořádanému" brexitu ale za aktuální politické situace stojí v cestě řada překážek a objevují se proto obavy, že právní status občanů EU bude ohrožen vystoupením bez dohody. Britská vláda ale záhy po nástupu premiéra Borise Johnsona potvrdila, že v tomto směru nechystá žádné legislativní návrhy. Znepokojení nicméně vyvolalo srpnové vyjádření ministryně vnitra Priti Patelové, že unijní režim volného pohybu by v případě brexitu bez dohody přestal platit den po britském odchodu z bloku.

Johnsonova vláda však ujišťuje, že unijní občané již usazení v Británii zde budou mít i po "neřízeném" brexitu stejná práva, a záměr okamžitého ukončení volného pohybu osob následně odvolala. Na začátku září oznámila návrat k plánu předchozího kabinetu premiérky Theresy Mayové, podle kterého budou muset imigranti z EU prokazovat své právo na pobyt v Británii až od začátku roku 2021.

Londýnská ambasáda ČR uvádí, že Češi pobývající ke dni brexitu v Británii legálně, budou mít nadále přístup k sociální podpoře a službám, "a to za přibližně stejných podmínek jako nyní". "To znamená, že jim bude zachován nárok na zdravotní péči, vzdělání, sociální podporu a sociální bydlení, včetně podporovaného bydlení a pomoci v případě bezdomovectví, na stejném základě jako dnes," dodává velvyslanectví.

Na požádání o povolení k pobytu budou mít usedlíci z EU čas do 31. prosince 2020. Do té doby jim bude k prokázání oprávnění k pobytu stačit pas či národní průkaz totožnosti. Lidem, kteří mezi tímto datem a dnem odchodu z EU přicestují do Británie s cílem usadit se zde natrvalo, bude vydáváno povolení na tři roky. Na krátkodobé návštěvy Spojeného království bude do konce příštího roku občanům unijních zemí stále stačit občanský průkaz. Jaký režim nastane poté, není v tuto chvíli jasné.

Do konce září přijal nový systém britského ministerstva vnitra skoro 1,9 milionu žádostí o povolení k pobytu, z toho 22.200 od českých žadatelů. Zároveň úřady schválily něco málo přes 1,5 milionů žádostí, přičemž v 61 procentech případů udělily trvalý pobyt a ve 38 procentech pobyt přechodný. Oba statusy umožní i po zavedení nového imigračního režimu cizincům v Británii pracovat, studovat, využívat státní systém zdravotní péče nebo čerpat státní podporu.

Britské ministerstvo vnitra hlásí, že se uchazečům snaží co nejvíce vycházet vstříc, provoz jeho přihlašovacího systému se nicméně neobešel bez zádrhelů. Žadatelé do něj nahrávají soubory skrze chytré telefony, mobilní aplikace ale na začátku října stále nefungovala na zařízeních iPhone. Také se ukázalo, že asi pro čtvrtinu lidí proces není tak jednoduchý, jak vláda slibovala. Úřad dohlížející na obsah reklam kvůli tomu v srpnu zakázal vládě dál vysílat sdělení, podle něhož na podání žádosti stačí jen "pas nebo občanský průkaz a vyplnit webový formulář".

Deník The Guardian v reportáži z tohoto týdne upozornil na případ německé rodačky Doris Ratnamové, která žije v Londýně od roku 1968. "Udělení statusu se dočkala až po dvou a půl měsících, po dvou návštěvách místní radnice, po zaplacení 15 liber (430 Kč) za objednání termínu a po opakovaných telefonátech na krizovou linku ministerstva vnitra," uvedl deník.

Navíc se objevily i nejasnosti ohledně toho, kdy je vydáván trvalý a kdy přechodný pobyt, nebo varování, že jisté skupiny obyvatel by mohly mít s přihlašovacím systémem problémy. "Proces je velmi snadný, když znáte svá práva, jste zvyklí na internet a jste dost drzí, abyste si vydupali to, na co máte nárok. U zranitelnějších osob tak dobře fungovat nebude. Očekáváme, že bez statusu zůstanou statisíce lidí, bude-li systém pokračovat jako dosud," řekl The Guardian imigrační právník Chai Patel z organizace Joint Council for the Welfare of Immigrants.

Související

Více souvisejících

Brexit češi Česká republika Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy