Češi oplakávají Karla Gotta. I dnes nosí svíčky k vile na Bertramce, v Brně mu posílají vzkazy

I druhý den po smrti Karla Gotta lidé od rána přicházeli vzdát zpěvákovi úctu a vyjádřit soustrast pozůstalým k vile rodiny na pražské Bertramce, zapalovali svíčky a pokládali květiny. Svíček se dopoledne shromáždilo už víc než tisíc. Před domem se stále zdržují i štáby novinářů. Pietní místa vznikají také jinde v Praze.

Přidejte svůj názor

Karel Gott - pietní místo u jeho vily Nad Bertramkou v Praze.
doporučujeme

Karel Gott zemřel na akutní leukémii doma v rodinném kruhu před úterní půlnocí. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016, v listopadu předchozího roku mu lékaři diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin.

Na zpěváka vzpomínají v dejvickém divadle Semafor. Ve foyer mají od středy vystavenu jeho fotografii, u které jsou vypsána životní data a připomínka, že mezi lety 1963 až 1965 byl členem ansámblu divadla Semafor.

Pietní místo zřídilo dnes také vydavatelství Supraphon ve své prodejně na Jungamannově náměstí. Vyvěsili zde plakát, který nechali k této příležitosti vyrobit. Lidé už před výlohu začali nosit svíčky, řekl za vydavatelství Vladan Drvota. Další pietní místo zřídila pražská konzervatoř, kde Gott studoval. Ve středu sem přicházelo mnoho lidí, včetně cizinců. Pietní místo je u hlavní budovy za Rudolfinem, v ulici Na Rejdišti. Lidé sem mohou nosit květiny a zapalovat svíčky, uvedl ředitel konzervatoře Petr Čech.

Vyjádřit úctu a soustrast mohou lidé také v kondolenční knize, kterou ve svém úřadu umístila Praha 5. Podle mluvčí radnice Jitky Drmolové tak zatím učinilo 18 lidí, úřad bude do pátku každý den otevřen až do 20:00.

K vile na Bertramce dnes v podstatě neustále přicházeli či auty přijížděli další lidé všech věkových kategorií a přinášeli nové svíčky či zapalovali ty, které zhasly. Obvykle dorazili jednotlivě, v párech, ale i ve větších skupinkách. Přišlo hodně seniorů a matek s dětmi. Po 10:00 se u vily již vytvořila menší fronta kondolujících.

Množství květin a svíček různých velikostí sahá od plotu vily hluboko do silnice před ní. Oproti prvním kondolujícím, kteří na místo přišli ve středu bezprostředně po oznámení Gottova úmrtí, byla dnes atmosféra již klidnější, méně emocionální.

Do budovy Českého rozhlasu v Brně přicházejí dnes od rána lidé napsat vzkaz do kondolenční knihy zemřelému zpěvákovi Karlu Gottovi. Na jejím umístění v budově se dohodlo město s brněnským rozhlasem, kde Gott nahrál několik písní. Jiří Kokmotos z Českého rozhlasu Brno ČTK řekl, že se k akci připojila i studia v Hradci Králové nebo Olomouci a Praze. Několik svíček u zpěvákovy fotografie lidé zapálili i na náměstí Svobody v Brně. 

Stůl s kondolenční knihou, Gottovou fotografií, svíčkou a květinou stojí hned za vstupem do budovy v prostoru recepce rozhlasu. Pár lidí přišlo napsat vzkaz už po osmé hodině ranní a postupem času se přidávali další jednotlivci. Ve vzkazech jsou slova jako "Navždy zůstanete naším národním pokladem" nebo "Byl jste největší legendou naší hudební scény a ve světě nás nejvíce proslavil" i "Díky za vaše písně, které jsou věčné".

Podle Kokmotose bude kondolenční kniha v rozhlase možná až do Gottova pohřbu, termín zatím není stanovený. Rodině potom knihu odevzdá brněnská rodačka Eva Pilarová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace na podporu ČT, u Sněmovny se sešlo asi 100 lidí

17.10.2019 18:21 Asi stovka lidí dnes v podvečer na pražském Malostranském náměstí demonstrovala za podporu…

Tragický konec pátrání: 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

17.10.2019 17:51 Aktualizováno Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil…

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama